Teknoloji

Merkez Bankası’nda kripto para ve varlıklarla ilgili ödeme duyurusu

bitcoin ethereum

Son zamanlarda kripto para ve diğer varlıklara olan ilginin artması sonucunda Hazine ve Maliye Bakanlığı, kripto paralara yönelik bir araştırma başlatmıştı. Bugün Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmelik ise kripto varlıkların herhangi bir ödeme işleminde kullanılmasına kısıtlama getiriyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası da konuyla ilgili olarak bir duyuru yayınladı. Söz konusu duyuruda, “Kripto varlıklar herhangi bir düzenleme ve denetim mekanizmasına tabi olmaması, merkezi bir muhatabın bulunmaması, piyasa değerlerinin aşırı oynaklık göstermesi, anonim yapıları nedeniyle yasadışı faaliyetlerde kullanılabilmesi, cüzdanların çalınabilmesi veya sahiplerinin bilgileri dışında usulsüz olarak kullanılabilmesi ile işlemlerin geri dönülemez nitelikte olması gibi nedenlerle ilgili taraflar açısından önemli riskler barındırmaktadır.” ifadesi yer alıyor.

Son dönemde, kripto varlıkların ödemeler alanında kulanılmasına ilişkin çeşitli girişimlerin oluşmaya başlandığının gözlendiğini belirten Merkez Bankası, bu varlıkların ödemelerde kullanılmasının, bahsedilen sebeplerle işlemin tarafları açısından telafisi mümkün olmayan mağduriyetler yaratma ihtimali bulunduğunu kaydetti. Bu alanda mevcutta kullanılan yöntem ve araçlara karşı güven zaafiyeti meydana getirebilecek unsurlar içerdiği değerlendirmesinde de bulundu.

“Bu kapsamda, 1211 sayılı Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kanunu ile 6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanunda yer alan yetkiler çerçevesinde “Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmelik” yürürlüğe konulmuştur.”

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER