Megaupload kurucusu Kim Dotcom mahkemeye çıktı

google news abone ol

kim-dotcom-mahkeme-081015

Artık faaliyette olmayan dosya paylaşım servisi Megaupload’un kurucusu Kim Dotcom’un hayatını sürdürdüğü Yeni Zelanda’da mahkemeye çıkarılması uzun süredir bekleniyordu. Beklenen olay sonunda gerçekleşti ve Dotcom mahkemenin huzuruna çıktı.

Kim Dotcom, 2012’nin haziran ayında ABD tarafından telif hakkı ihlaliyle suçlanmıştı. Bugün gerçekleştirilen duruşmada Yeni Zelanda mahkemesi, Dotcom ve diğer üç Megaupload kurucusunun yargılanmaları için ABD’ye iadelerine yönelik sorgu gerçekleştirildi. Yaklaşık dört yıldır çeşitli numaralarla mahkemeye çıkmamayı başaran Dotcom’un avukatları yine bir erteleme kararının verilmesi için çalıştı.

Yapılan savunmada ABD’nin sanıkların kaynaklarını kurutmaya çalıştığı iddia edildi. ABD Adalet Bakanlığı’nın Kim Dotcom ve diğer altı Megaupload kurucusunu yakaladığında onları tüm zamanların en büyük internet korsanlığı operasyonlarından birini yönetmekle suçladığını belirten avukatlar, bu süreçte Kim Dotcom ve arkadaşlarının mal varlıklarının dondurulduğuna ve devletin Dotcom ile arkadaşlarının savunma hakkı için tek bir kuruş harcamadığına dikkat çektiler. Bu süreçte Kim Dotcom’un Megaupload’un kapanmasının ardından kurduğu işlerden kazandığı gelir de Hollywood stüdyolarından gelen talebin ardından dondurulmuştu.

Megaupload’un baş avukatı Ira Rothken, bu kaynaklardan bazılarına erişim olmadan Kim Dotcom ve diğer yöneticilerin kendilerini tam anlamıyla savunmalarının mümkün olmayabileceğini belirtti.

Megaupload cephesinin tezleri, ABD’ye yakın gözüken savcılar üstünde pek etkili olmadı. Kim Dotcom’un çapraz sorgusu sırasında savcılar Dotcom’a 2014’te gizlilik ve internet özgürlüğünü korumak için kurulan İnternet Partisi’ne ne kadar destek olduğunu sordu. Kim Dotcom, bu soru üzerine İnternet Partisi’ne 4.6 ila 4.8 milyon dolar civarında destek sağladığını dile getirdi.

Savcıların Kim Dotcom’a yönelttiği bir diğer soru ise yakalanmasından bir yıl sonra kurduğu bulut depolama servisi Mega’nın hisselerinin satılmasından ne kadar kazandığı oldu. Dotcom’un bu rakamın 13 milyon dolar civarında olduğunu söylemesi üzerine savcı Mike Ruffin, parayı neden bir hukuk bütçesi oluşturmakta kullanmadığını sordu.

Savcının sorusu üzerine Kim Dotcom, ilk önceliğinin çocuklarının eğitimi ve artık ayrı yaşadığı karısının refahını sağlamak olduğunu belirtti. Dotcom, Hollywood şirketlerinin Megaupload ile ilgisi olmayan bir paranın peşine düşeceklerini düşünemediğini de itiraf etti.

Ruffin’in yaşam masrafları yerine bir hukuk bütçesi oluşturması gerektiği imasından epey rahatsız olan Kim Dotcom, “Eğer evsiz olmayı, tüm eşyalarımı yakmayı ve çocuklarımı okuldan almayı isteseydim bunu yapardım.” sözleriyle rahatsızlığını somut biçimde ortaya koydu.

Duruşmanın sonunda hakim, savunmanın erteleme talebini kabul etti. Duruşmanın en az bir hafta daha devam etmesi bekleniyordu.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Küresel enerji krizi yenilenebilir enerji kaynaklarına olan ilgiyi patlattı

Uluslararası Enerji Ajansı, günümüzde yenilenebilir enerji kaynaklarının arkasında benzeri görülmemiş bir ivme olduğunu söylüyor. Ajansın yeni analizine göre, yenilenebilir enerji büyümesi, Ukrayna'daki savaşın yol...

Google “konular” ile arama terimlerinize yeni kelimeler öneriyor

Google, arama sonuçlarınızı filtrelemenize yardımcı olmak amacıyla arama çubuğunun altına önerilen anahtar kelimeleri eklemeye başlayacak. Şirketin salı günü yayınladığı blog yazısına göre, bu özelliği...

Apple App Store politikalarını güncelleyerek yeni fiyat noktaları belirledi

Sadece birkaç gün önce Elon Musk, Apple'ın App Store politikalarını hedef alırken onu siyasi ve kültürel savaşın hedefine sürüklemiş ve mağazanın bu kadar çok...

Chrome @ işaretiyle adres çubuğunda kapsamlı aramaya izin veriyor

Chrome bundan böyle adres çubuğuna eklenecek basit bir "@" işaretiyle tüm tarayıcı sekmesi karmaşasında hızlıca gezinmeye imkan sağlıyor. Masaüstü bilgisayarlar için çıkan en yeni...

ÖNE ÇIKANLAR