Ana Sayfa » İnternet » Megaupload kurucusu Kim Dotcom mahkemeye çıktı

Megaupload kurucusu Kim Dotcom mahkemeye çıktı

kim-dotcom-mahkeme-081015

Artık faaliyette olmayan dosya paylaşım servisi Megaupload’un kurucusu Kim Dotcom’un hayatını sürdürdüğü Yeni Zelanda’da mahkemeye çıkarılması uzun süredir bekleniyordu. Beklenen olay sonunda gerçekleşti ve Dotcom mahkemenin huzuruna çıktı.

Kim Dotcom, 2012’nin haziran ayında ABD tarafından telif hakkı ihlaliyle suçlanmıştı. Bugün gerçekleştirilen duruşmada Yeni Zelanda mahkemesi, Dotcom ve diğer üç Megaupload kurucusunun yargılanmaları için ABD’ye iadelerine yönelik sorgu gerçekleştirildi. Yaklaşık dört yıldır çeşitli numaralarla mahkemeye çıkmamayı başaran Dotcom’un avukatları yine bir erteleme kararının verilmesi için çalıştı.

Yapılan savunmada ABD’nin sanıkların kaynaklarını kurutmaya çalıştığı iddia edildi. ABD Adalet Bakanlığı’nın Kim Dotcom ve diğer altı Megaupload kurucusunu yakaladığında onları tüm zamanların en büyük internet korsanlığı operasyonlarından birini yönetmekle suçladığını belirten avukatlar, bu süreçte Kim Dotcom ve arkadaşlarının mal varlıklarının dondurulduğuna ve devletin Dotcom ile arkadaşlarının savunma hakkı için tek bir kuruş harcamadığına dikkat çektiler. Bu süreçte Kim Dotcom’un Megaupload’un kapanmasının ardından kurduğu işlerden kazandığı gelir de Hollywood stüdyolarından gelen talebin ardından dondurulmuştu.

Megaupload’un baş avukatı Ira Rothken, bu kaynaklardan bazılarına erişim olmadan Kim Dotcom ve diğer yöneticilerin kendilerini tam anlamıyla savunmalarının mümkün olmayabileceğini belirtti.

Megaupload cephesinin tezleri, ABD’ye yakın gözüken savcılar üstünde pek etkili olmadı. Kim Dotcom’un çapraz sorgusu sırasında savcılar Dotcom’a 2014’te gizlilik ve internet özgürlüğünü korumak için kurulan İnternet Partisi’ne ne kadar destek olduğunu sordu. Kim Dotcom, bu soru üzerine İnternet Partisi’ne 4.6 ila 4.8 milyon dolar civarında destek sağladığını dile getirdi.

Savcıların Kim Dotcom’a yönelttiği bir diğer soru ise yakalanmasından bir yıl sonra kurduğu bulut depolama servisi Mega’nın hisselerinin satılmasından ne kadar kazandığı oldu. Dotcom’un bu rakamın 13 milyon dolar civarında olduğunu söylemesi üzerine savcı Mike Ruffin, parayı neden bir hukuk bütçesi oluşturmakta kullanmadığını sordu.

Savcının sorusu üzerine Kim Dotcom, ilk önceliğinin çocuklarının eğitimi ve artık ayrı yaşadığı karısının refahını sağlamak olduğunu belirtti. Dotcom, Hollywood şirketlerinin Megaupload ile ilgisi olmayan bir paranın peşine düşeceklerini düşünemediğini de itiraf etti.

Ruffin’in yaşam masrafları yerine bir hukuk bütçesi oluşturması gerektiği imasından epey rahatsız olan Kim Dotcom, “Eğer evsiz olmayı, tüm eşyalarımı yakmayı ve çocuklarımı okuldan almayı isteseydim bunu yapardım.” sözleriyle rahatsızlığını somut biçimde ortaya koydu.

Duruşmanın sonunda hakim, savunmanın erteleme talebini kabul etti. Duruşmanın en az bir hafta daha devam etmesi bekleniyordu.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

WhatsApp ile paylaşılan fotoğraflar için kendi kendini silme özelliği yolda

WhatsApp yakın zamanda Facebook ile kullanıcı verisi paylaşımını zorunlu hâle getirecek olan gizlilik sözleşmesi güncellemesi nedeniyle gündemde epey yer tutmuştu. Kabul etmesi zorunlu tutulacak...

Snapdragon 888 işlemcili Realme GT 5G tanıtıldı; oyunculara has özellikler var

Realme geçtiğimiz ay düzenlenen Mobil Dünya Kongresi Şanghay 2021 etkinliğinde ön gösterimini gerçekleştirdiği Realme GT 5G Android telefon modelini Çin'de duyurdu. Realme, bu telefonu...

WhatsApp masaüstü uygulaması için önemli yenilik

WhatsApp masaüstü uygulaması için bir süredir beklenen sesli ve görüntülü görüşme özelliği sonunda kullanıma sunuldu. Söz konusu özellik, geçtiğimiz yılın sonları itibarıyla Mac ve...

Netflix Türkiye fiyatları için zam; işte yeni abonelik fiyatları

Türkiye'de en çok tercih edilen internet üzerinden içerik yayın servislerinden biri olan Netflix fiyatları zamlandı. Fiyatlarda yüzde 50'ye varan oranlarda artış yapıldı. Zam ile...

SpaceX Starship SN10 inişinden kısa süre sonra patladı

SpaceX Starship SN10 prototipi yüksek irtifa testiyle yeryüzünden 10 kilometre yukarıya çıktı. Uzay aracı testin ardından başarılı bir şekilde yere iniş yapmayı başarsa da,...