Teknoloji

MediaTek uydu iletişimi teknolojisinin tanıtım tarihini açıkladı

mediatek mt6893

MediaTek akıllı telefonların uydularla çift yönlü iletişim kurmasını sağlayan yeni teknolojisini 2023 Mobil Dünya Kongresi’nde (MWC 2023) tanıtacak. Tanıtım etkinliği 2 Mart tarihinde gerçekleştirilecek. Şirket yeni özelliğini anlatırken Motorola’nın ürünlerini kullanacak. Motorola da aynı etkinlikte yeni uydu telefonları defy 2 ve CAT S75 ile MediaTek’in çipini taşıyan Bluetooth aksesuarını tanıtacak.

Tayvanlı çip üreticisi Qualcomm ve Apple’ın uydu teknolojisine 4G veya 5G telefonlara yerleştirilebilen bir çip ile yanıt verecek. Qualcomm ve Apple uydu iletişimi için kendi tescilli teknolojilerinden yararlanırken, Tayvanlı üretici 3GPP NTN standardından faydalanıyor. Bu da şirketin sisteminin aynı standardı kullanan tüm şebekelerle uyumlu olduğu anlamına geliyor.

MediaTek uydu iletişimi teknolojisi için Builtt isimli şirketle iş birliğine gitti. Builtt’in Satellite Connect isimli servisi sayesinde yukarıda adı geçen Motorola markalı telefonlarda uydu üzerinden mesajlaşma desteği sunulacak.

Tayvanlı çip üreticisinin uydu iletişim sistemi, alçak Dünya yörüngesinde gezen uydular yerine sabit konumda duran ekvatora yakın uydulara bağlanacak. Şirket bu sayede çift yönlü iletişimin mümkün olacağının altını çiziyor. Apple’ın uydu sistemi henüz hücresel bağlantı olmadan mesaj alımını desteklemiyor. Qualcomm’un Snapdragon Satellite sisteminde de mesaj alımı için manuel olarak yenileme yapmak gerekiyor.

MediaTek’in uydu teknolojisi ilk olarak Motorola’nın cihazlarında kullanılacak

Motorola defy 2 akıllı telefonunu ve defy Bluetooth aksesuarını yılın ikinci çeyreğinde Kuzey Amerika ve Latin Amerika’da satışa sunacak. Bu cihazlar, MediaTek’in uydu teknolojisini destekleyen ilk cihazlar olacak.

İLGİLİ HABERLER