Mark Zuckerberg Facebook’un yalan haberle mücadele manifestosunu açıkladı

mark-zuckerberg-facebook-instagram-040516Facebook’un Haber Kaynağı aracılığıyla yayılan yalan haberler, ABD başkanlık seçimi sonrasında önemli tartışma konuları arasına girmiş durumda. Sosyal paylaşım sitesinin CEO’su Mark Zuckerberg, çeşitli vesilelerle Facebook’un seçim sonuçlarını etkileyecek bir gücünün olmadığını belirtse de, bu konudaki tartışmalar henüz dinmiş değil. APEC zirvesi nedeniyle Lima’da bulunan Zuckerberg, Facebook hesabı üzerinden hem eleştirileri yanıtladı hem de sosyal ağın yalan haberle mücadele manifestosunu açıkladı.

Zuckerberg daha önce Facebook için “kendi kendisini denetleyen bir topluluk tanımını kullanmıştı. Facebook CEO’su, kullanıcıların yanlış yorumları ve yalan haberleri filtreleyebileceğini belirtmişti. Ancak Zuckerberg’in bu yorumu, sosyal ağın moderasyon konusunda bir sorumluluğu olduğuna inananlar tarafından yeterli bulunmamıştı.

Sonunda Zuckerberg de bu konuda gelen eleştirilere hak vermiş gibi görünüyor. “İşin özü: Yanlış bilgi konusunu ciddiye alıyoruz.” diyen Facebook CEO’su, amaçlarının insanlara ilgilerini çeken haberleri ve doğru bilgiyi aktarmak olduğunu belirtti. Yalan haber problemiyle uzun süredir boğuştuklarını belirten Zuckerberg, bu sorumluluğu ciddi biçimde üstlendiklerini yineledi.

Facebook CEO’su, yazısında kullanıcılara yalan haberleri şikayet etme imkanı sağlayan moderasyon araçlarının varlığına dikkat çekti. Zuckerberg, bazı konularda sitenin daha aktif bir rol üstlenmesi gerektiğini itiraf etmekten de çekinmedi. İnsanların fikirlerini beyan etmekten caydırılmaması veya doğru bilgilerin paylaşılmasının engellenmemesi gerektiğini söyleyen Zuckerberg, Facebook’un gerçeğin belirleyicisi olmayı istemediğinin altını çizdi. Facebook CEO’su, bunun yerine kullanıcılara ve güvenilir üçüncü taraflara güvenmeyi istediklerini belirtti.

Facebook’un haber moderasyonu konusunda bazı iyileştirmeler yapmak için çalışmalar yürüttüğü bir süredir konuşuluyor. Yanlış bilgiyi tespit konusunda daha yetenekli hâle gelmeyi amaçlayan sosyal paylaşım sitesi, yalan haberleri yayılmadan önce işaretlemeyi amaçlıyor. Facebook’un bu süreci kolaylaştırmak adına haber paylaşım araçlarında da değişikliğe gidebileceği belirtiliyor.

Mark Zuckerberg: Güvenilir haber doğrulama kuruluşlarıyla çalışacağız

Mark Zuckerberg, yazısında Facebook’un güvenilir haber doğrulama kuruluşlarıyla çalışacağını belirtti. Zuckerberg yazısında kesin isimler vermese de, haber doğrulama kuruluşu Snopes’tan bahsetmeyi ihmal etmedi. Facebook CEO’su, yalan haberle mücadelede ekonomik tedbirler uygulayacaklarını da belirtti ve geçtiğimiz hafta alınan reklam ağından çıkarma kararını hatırlattı.

Teknoblog Mobil Uygulamalar

Güncel teknoloji haberleri Teknoblog iPhone ve Android uygulamalarıyla her an elinizin altında.

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sony’den PS5 için PlayStation Plus Collection detayları

Sony, yayınladığı yeni bir blog yazısında PlayStation Plus Collection'ın nasıl çalışacağıyla ilgili daha fazla detay paylaştı. Bu servis 12 Kasım tarihinden itibaren yurt dışında,...

Apple Clips video uygulamasına dikey video desteği geldi

Apple Clips video uygulaması en sonunda çok talep edilen bir özelliğe kavuştu. Bugün yayınlanan 3.0 güncellemesiyle birlikte, Clips 16:9, 4:3 ve kare formatlarında çekim...

Oppo Reno 4 Pro İncelemesi

Oppo Reno 4 Pro inceleme yazısında ve videosunda Türkiye'de satışa çıkan yeni Android telefon ile ilgili yorumlar, özellikler yer alıyor.

Oppo Reno 4 Pro İncelemesi

Oppo Reno 4 Pro inceleme yazısında ve videosunda Türkiye'de satışa çıkan yeni Android telefon ile ilgili yorumlar, özellikler yer alıyor.

Realme Watch İncelemesi

Akıllı saat pazarı son yıllarda istikrarlı biçimde büyümeye devam ediyor. Artık hemen hemen her akıllı telefon üreticisinin ürün portföyünde bir akıllı saat de mevcut....

TV+ Ready İncelemesi

Teknolojinin gelişmesi TV izleme alışkanlıklarını da değiştirmeye başladı. Birçok evde TV hâlâ çanak antenlere bağlı uydu alıcıları ile izlense de, geniş bant internetin yaygınlaşmasıyla...

Oppo Reno 4 Lite İncelemesi

Oppo akıllı telefon pazarının son dönemlerdeki en hareketli oyuncularından biri durumunda. Portföyüne düzenli olarak yeni cihazlarla genişleten şirket, özellikle Reno serisinde üst segment ve...

Bilgilendirici ve kaliteli teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun