Lumia 940 ve Lumia 940 XL taslak çizimleri alüminyum gövdeleriyle etkiliyor

microsoft-lumia-940-940-xl-taslak-070515-1

Microsoft’un yıl sonuna doğru iki yeni amiral gemisi Windows 10 telefonu çıkarması bekleniyor. Talkman ve Cityman kod adlarıyla anılan ve sırasıyla Lumia 940 ve 940 XL olarak piyasaya çıkacağı tahmin edilen bu cihazlara ait taslak çizimler ortaya çıktı. Bu cihazlar alüminyum gövdeleriyle bir hayli çekici görünüyor.

Lumia 940 ve ondan daha büyük ekranlı olan Lumia 940 XL’in yekpare metal gövdeli tasarımlara sahip olacağı görünüyor, ancak şekil itibarıyla mevcut Lumia telefonlara da epey benziyor. Sızan taslaklar resmi değil, MicrosoftLovers adlı bir site bu fotoğrafları Facebook sayfasında yayınlandı ve daha önce sızan teknik özelliklere göre hazırlandı. Yani bu taslak görüntülere biraz şüpheyle yaklaşmakta fayda var.

Cihazların resmi duyurusuna henüz haftalar, belki de aylar var. Ancak dedikodular epey yoğun. Lumia 940’ın 5.2 inç, 1920 x 1080 piksel Super AMOLED ekran barındırması bekleniyor. 32 GB’lık, 64-bit altı çekirdekli Snapdragon 808 işlemcili versiyonun yanı sıra 64 GB ve 128 GB kapsiteli, 64-bit sekiz çekirdekli Snapdragon 815 işlemcili versiyonların da satışa sunulacağı düşünülüyor.

Her modelde 3 GB RAM ve üç boyutlu fotoğraf işleme tekniklerini akıllı telefonlara getiren Intel RealSense teknolojisinin bulunacağı söyleniyor. Intel RealSense teknolojisinin Qualcomm işlemcili telefonda yer alacak olmasını şüpheyle karşılamak gerekiyor. Arka kameranın 25 megapiksel, Zeiss lens ve PureView teknolojisine sahip olması, üç renk tonlu LED flaş, 4K video ve optik görüntü sabitleme gibi özellikleri barındırması bekleniyor. Önde de 5 megapiksel kamera yer alacak gibi görünüyor.

Pilin 3250 mAh kapasiteli olması, hızlı şarj özelliğini desteklemesi bekleniyor. Tabii ki, telefon Windows 10 işletim sistemiyle yüklü olarak gelecek.

Microsoft Lumia 940 XL’de ise 5.7 inç, 2560 x 1440 piksel çözünürlüklü ve dış ortamda rahat görünüm sağlayacak şekilde optimize edilmiş bir ekran bulunacak gibi görünüyor. Teknik özellikler bakımından 940 ile paralel olsa da 4 GB RAM, 3950 mAh kapasiteli pil ve dijital kalem desteği ek özellikler arasında olacak.

Her iki amiral gemisi telefonun Windows 10’un telefonlar için çıkışıyla birlikte yayınlanması bekleniyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

iPadOS 15 İncelemesi

Apple'ın tabletlerine özel işletim sistemi iPadOS, en son sürümü iPadOS 15 ile birlikte iPad'lere yeni özellikler ve yetenekler kazandırıyor. Apple iOS 15 ile birlikte...

Surface Laptop Studio tanıtıldı; Microsoft’un yeni amiral gemisi dizüstü bilgisayarı

Microsoft, bugün, güçlü dizüstü bilgisayarlarından oluşan Surface Book serisinin halefi olan Surface Laptop Studio'yu duyurdu. Microsoft, amiral gemisi dizüstü bilgisayarı için tamamen yeni bir...

Surface Pro 8 tanıtıldı: 13 inç 120 Hz ekran, Thunderbolt 4

Microsoft'un bugün düzenlediği etkinlikte tanıttığı ürünlerden birisi de Surface Pro 8 oldu. Şirket, Intel işlemcili seride 2014 çıkışlı Surface Pro 3'ten bu yana ilk...

Surface Duo 2 5G desteği ve daha büyük ekranlarla geliyor

Microsoft, yeni çift ekranlı telefonu Surface Duo 2 ile katlanabilir Android cihaz pazarında şansını bir kez daha deniyor. Duo 2 tasarım bakımından ilk modelden...