Teknoloji

Leica Cine 1 ile 4K projektör arayanlara güçlü bir seçenek sunuyor

leica cine 1

Leica Cine 1 adını taşıyan ilk 4K ultra-short-throw (UST) projektörünü tanıttı. Cine 1, duvardan 15 cm uzağa yerleştirildiğinde 80 veya 100 inç görüntü yansıtabiliyor. Bir kamera şirketinin projektör üretmesi tuhaf görünse de, UST modellerde duvara kare formatında görüntü yansıtabilmek için çok keskin merceklere ihtiyaç duyuluyor. Leica’nın tecrübesi de burada devreye giriyor.

Şirketten verilen bilgiye göre, Cine 1’de yuvarlak unsurları bulunan Summicron lens teknolojisinden faydalanılıyor. Üçlü lazer RGB ise 25 bin saatlik çalışma süresi vaadiyle dikkat çekiyor. Bu bileşenin HiSense ile birlikte geliştirildiği belirtilirken, Texas Instruments DLP işlemcisi de Cine 1’e gücünü veren unsurlar arasında yer alıyor.

Cine 1 için 80 ve 100 inç görüntü veren iki seçenek sunuluyor. İlkini duvardan 15 cm, diğerini ise 30 cm uzağa yerleştirmek gerekiyor. Leica lens tasarımı buna göre yapıldığı için yerleşimin ve ekran seçiminin tam olarak belirtildiği şekilde yapılmasının önemli olduğunu vurguluyor.

Leica yeni projektörü için 80 ve 100 inç büyüklüğünde ortam ışığını yansıtmayan perdeler de hazırladı. Bu perdeler sırasıyla 2100 ve 2500 lümen parlaklığında görüntüler verebiliyor.

Ses tarafında ise Dolby Atmos sertifikalı hoparlörler surround ses deneyimi vadediyor. TV için özel bir ayarı bulunan Cine 1’de HiSense’in VIDAA OS işletim sistemi akıllı TV platformu işlevi görüyor. HDMI ve USB girişleri üzerinden harici disk, Blu-ray oynatıcıları ve konsollar da projektöre bağlanabiliyor.

Leica Cine 1 iki farklı fiyatla kullanıcıların karşısına çıkıyor. 80 inç versiyon için 6900 dolar, 100 inç versiyon içinse 7900 dolar ödemek gerekiyor.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER