Kazara etkinleştirilen Siri gizlilik konusunda ciddi endişeyi ateşledi

google news abone ol

Apple’ın yüklenici firmalarının gizli sağlık bilgilerini, uyuşturucu ticaretlerini veya gizli ilişki görüşmelerinin kayıtlarını düzenli olarak dinledikleri iddia edildi. Sözleşmeli firmaların bunu kalite kontrolünü sağlama veya şirketin Siri sesli asistanını derecelendirme görevinin bir parçası olarak yerine getirdiği söyleniyor.

Her ne kadar Apple, son kullanıcılara yönelik gizlilik dokümanında açık biçimde belirtmese de, Siri kayıtlarının küçük bir diliminin dünya çapında şirket için çalışan iş ortaklarına gönderildiği belirtiliyor. Bu şirketlerin Siri’nin verdiği cevapları çeşitli faktörlere göre değerlendirmeye yönelik görevleri bulunuyor. Söz konusu faktörler arasında sesli asistanın bilerek veya bilmeyerek etkinleştirildiği, Siri’nin sorguya beklenen yardımı yapıp yapmadığı, Siri’nin cevabının uygun olup olmadığı da yer alıyor.

Apple, verinin Siri’ye ve dikteye, sizin söylediklerinizin daha iyi şekilde tanınması ve anlaşılması için kullanıldığını söylüyor. Ancak şirket, bu anonim kayıtların insanlar tarafından dinlendiğine dair herhangi bir açıklamada bulunmamıştı.

Apple, The Guardian‘a yaptığı açıklamada, “Siri isteklerinin küçük bir kısmı, Siri ve dikteyi iyileştirmek için analiz edilir. Kullanıcı istekleri, kullanıcının Apple Kimliği ile ilişkili değildir. Siri yanıtları güvenli tesislerde analiz edilir ve tüm hakemler Apple?ın katı gizlilik şartlarına uyma yükümlülüğü altındadır.” ifadesini kullandı.

Ayrıca şirket açıklamasında sadece çok küçük bir rastgele kümenin, günlük Siri aktivasyonlarının yüzde 1’den azının derecelendirme için kullanıldığını, bunların da genellikle sadece birkaç saniye uzunluğunda olduğunu kaydetti.

Şirket adına çalışan ve adının gizli tutulmasını isteyen bir kaynak, bu açıklama eksikliğiyle ilgili olarak duyduğu endişeyi yayın organına aktardı. Özellikle Siri’nin kazara etkinleştirilmesinin sıklığı dikkate alındığında, aşırı derecede hassas kişisel bilgilerin kayıt altına alınabileceğini aktardı.

Siri’nin yanlışlıkla etkinleştirilmesi sorunun esas kaynağı

Siri, etkinleştirilmesini sağlayan “Hey Siri” anahtar kelimesinin söylendiğini sandığı zamanlarda bile kazara etkinleştirilebiliyor. Ya da, Apple Watch’un takılı olduğu bileğin ağıza doğru götürülmesi de Siri’nin otomatik olarak etkinleştirilmesini sağlayabiliyor.

Yayın organının kaynağı, “Doktorlar ve hastalar arasında özel tartışmalar, iş anlaşmaları, görünüşte ceza gerektiren anlaşmalar, cinsel buluşmalar vb. sayısız kayıt örneği olmuştur. Bu kayıtlara, yeri, iletişim bilgilerini ve uygulama verilerini gösteren kullanıcı verileri eşlik eder.” dedi.

Söz konusu yardımcı veriler bir isteğin başarılı bir şekilde işlenip işlenmediğini anlamada yardımcı oluyor. Apple, gizlilik dokümanlarında Siri verilerinin Apple’ın diğer servislerinin kullanımından elde edilen verilerle bağlanmadığını söylüyor. Kayıtlara eklenen herhangi bir isim veya tanımlayıcı bulunmuyor. Bir kayıt da başka kayıtlarla kolaylıkla bağlanamıyor.

Kazara etkinleştirmeler çok hassas verilerin Apple’a yanlışlıkla gönderilmesine neden olabiliyor. Her ne kadar Siri çoğu Apple cihazında bulunsa da, Guardian’ın kaynağı olan yüklenici firma görevlisi, Apple Watch ve şirketin HomePad adlı akıllı hoparlörünü en fazla yanlış kaydın yapıldığı kaynaklar olarak gösteriyor. “Saatini kazara tetikleyenlerin sıklığı inanılmaz derecede yüksektir.” diyen kaynak, “Saat, 30 saniye sürecek olan snippet’leri kaydedebilir – o kadar uzun sürmez, ancak neler olup bittiği hakkında iyi bir fikir edinebilirsiniz.” diye de eklemelerde bulundu.

Yüklenici, ekibin kazara aktivasyonları rapor etme konusunda teşvik edildiğini, ancak bunun yalnızca teknik problem olarak rapor edildiğini, hassas kayıtlarla ilgili özel bir prosedürün olmadığını kaydetti. “Hedeflere ulaşmamız ve mümkün olduğu kadar çabuk çalışmamız için teşvik ediliyoruz. Dinlediğiniz şeyi bildirmenin tek işlevi, teknik sorunlar için görünmektedir. İçeriği bildirmeyle ilgili hiçbir şey yok.”

Özetleyecek olursak, meselenin özünde kullanıcıların başkalarıyla sohbet ederken Siri’yi yanlışlıkla etkinleştirmeleri ve Siri’nin de bu sırada kullanıcıların yaptıkları konuşmaları sanki kendisine komut veriliyormuş gibi anlayarak işlem yapması yatıyor. Söz konusu kayıtlar, kalite kontrolü ve derecelendirme amacıyla çeşitli yüklenici firmalarla paylaşıldığı için, özel kayıtların başkaları tarafından dinlenmesi durumu söz konusu oluyor.

Apple’ın, sorunu çözmek için Siri’nin kazara etkinleştirilmesi oranını azaltması gerekiyor. Kullanıcılar da kendilerini daha fazla güven altına almak adına “Hey Siri” veya benzeri otomatik Siri etkinleştirme işlevlerini devre dışı bırakabilirler.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Video: Apple Watch Series 7 Cellular Kutusundan Çıkıyor

Apple Watch Cellular modelleri 24 Haziran itibarıyla Türkiye'de satışa sunuldu. Apple Watch Series 7 ve Apple Watch SE modellerinin hücresel bağlantı özellikli versiyonları ülkemizde...

eSIM nedir, ne işe yarar, destekleyen telefonlar ve operatörler

Akıllı telefonların büyük bir kısmı eSIM desteği sunmuyor. Buna rağmen üst segmentten başlayarak elektronik SIM kartlar için sunulan desteğin yavaş yavaş yaygınlaştığını görüyoruz. Bu...

Apple Watch GPS + Cellular modelleri Türkiye’de

Apple Watch'un hücresel bağlantı imkanı sunan Cellular modeli bugün itibarıyla Türkiye’de kullanıcılarla buluştu. Müşteriler Apple Watch Series 7 veya SE modellerinin GPS + Cellular...

Video: 90 saniyede Huawei’nin yeni ürünlerini tanıyın

Huawei, 23 Haziran Perşembe günü İstanbul'da düzenlediği bölgesel lansman etkinliğinde birçok yeni ürününü tanıttı. Öncelikle geçtiğimiz haftalarda resmi duyurusu yapılan yeni katlanabilir telefonu Mate XS...

MediaMarkt Elektroniğin Yıldızları Kampanyası kapsamında dikkat çeken ürünler

MediaMarkt, 24-27 Haziran tarihleri arasında geçerli Elektroniğin Yıldızları kampanyası kapsamında farklı ürün kategorilerinde dikkate değer ürünler sunuyor. Şirket, "Elektroniğin yıldızları MediaMarkt'ta! Akıllı telefonlardan kahve...

Poco’nun yeni telefonları F4 ve X4 GT resmiyet kazandı, işte özellikleri

Xiaomi'nin çatısı altındaki markalardan biri olan Poco, bir süredir merakla beklenen yeni akıllı telefonlarını tanıttı. Poco F4 ve X4 GT adını taşıyan iki telefon...

Huawei en yeni ürünlerini İstanbul’da gözler önüne çıkardı

Huawei en son teknolojiye sahip yeni ürünlerini İstanbul'da görücüye çıkarttı. Yeni dönem stratejisiyle ilgili bilgler de paylaşan şirketin tanıttığı ürünler arasında MateBook D16 ve...

Samsung Galaxy Z Flip 3 5G A101 online mağazada indirimde

A101 23 Haziran 2022 Aldın Aldın teknoloji ürünlerine baktığımızda Samsung Galaxy Z Flip 3 5G modelindeki fırsat dikkat çekiyor. A101 online mağazasında bu katlanabilir...