Teknoloji

Julian Assange casusluk suçunu kabul ederken de kendisini savundu

julian assange

Julian Assange, Kuzey Mariana Adaları’nın başkenti Saipan’daki federal mahkemede ABD Casusluk Yasası’nı ihlal suçunu resmen kabul etti. WikiLeaks’in kurucusu, ABD hükümetiyle anlaşmaya vardıktan sonra 24 Haziran’da hapishaneden serbest bırakıldı ve Saipan’a gitmek için hemen Londra’daki Stansted Havalimanı’ndan kalkan bir uçağa bindi. Anlaşma, Assange’ın “Amerika Birleşik Devletleri’nin ulusal savunmasıyla ilgili gizli bilgileri yasa dışı bir şekilde elde etmek ve yaymak için komplo kurmak” suçunu kabul etmesini gerektirse de, Assange yine de mahkemede kendisini savundu.

Assange, bir gazeteci olarak ABD Anayasası’ndaki Birinci Değişiklik tarafından korunması gerektiğini söyledi ve “Bir gazeteci olarak çalıştığım için kaynağımı, gizli olduğu söylenen bilgileri yayınlaması ve bu bilgileri yayınlaması konusunda teşvik ettim. Birinci Değişikliğin bunu koruduğuna inanıyorum” ifadesini kullandı.

Assange ayrıca, Birinci Değişiklik ile Casusluk Yasası’nın birbiriyle çeliştiğine inandığını ancak eylemlerinin “casusluk yasasını ihlal ettiğini” ve “tüm koşullar göz önüne alındığında böyle bir davayı kazanmanın zor olacağını” kabul ettiğini söyledi.

ABD hükümetini temsil eden avukat ise Assange’ı yüksek güvenlik izinlerine sahip personeli gizli askeri bilgileri ifşa etmeye ve ulusal güvenliği tehdit etmeye teşvik etmekle suçladı. WikiLeaks, Afganistan ve Irak’taki savaşlarla ilgili, kendi liderliğindeki muhbir ve eski Ordu istihbarat subayı Chelsea Manning’in elde ettiği gizli bilgileri yayınlamıştı.

Julian Assange ABD’de hapis yatmayacak

Her iki tarafın avukatları Assange’ın cezaevinde kaldığı süre hakkında tartıştı, ancak yargılamanın başlamasından yaklaşık üç saat sonra Baş Yargıç Ramona V. Manglona, ​​Assange’ın Belmarsh Hapishanesinde geçirdiği 62 ayın makul olduğunu ve Manning’in yattığı süreye eşit olduğunu açıkladı. Kuzey Marinara Adası’nı hemen terk Assange, Avustralya’nın Canberra şehrine hareket etti.

İLGİLİ HABERLER