Manşetler

iPhone’lar 15 dakikalık bir eğitimle sizin sesinizden konuşabilecek

ios denetimli erişim

Apple, Küresel Erişilebilirlik Farkındalık Günü’nün hemen öncesinde, bilişsel erişilebilirlik için bir dizi yeni iOS özelliğini duyurdu. Bu özellikler arasında Canlı Konuşma, Kişisel Ses ve daha fazlası bulunuyor. Ancak en büyük güncelleme, bilişsel engellilere destek olmak için tasarlanmış “Denetimli Erişim” özelliği oldu. Bu özellik, telefon, FaceTime, Mesajlar, Kamera, Fotoğraflar ve Müzik uygulamaları için özelleştirilmiş, basitleştirilmiş bir deneyim sunuyor. Yüksek kontrastlı düğmeler ve büyük metin etiketleri içeren belirgin bir arayüz sunan bu özellik, her birey için güvendiği destekçiler tarafından özelleştirilebilen araçlar sunuyor.

Apple’ın Denetimli Erişim özelliği, bilişsel engellilere yönelik olarak iOS 16’yı basitleştiriyor. Örneğin, görsel olarak iletişim kurmayı tercih eden kullanıcılar için Mesajlar, emoji-only klavye ve sevdiklerine paylaşmak için video mesaj kaydetme seçeneği içeriyor. Kullanıcılar ve güvendikleri destekçiler, Ana Ekran ve uygulamalar için daha görsel, ızgara tabanlı bir düzen veya metni tercih eden kullanıcılar için satır tabanlı bir düzen arasında seçim yapabilirler.

ios denetimli erişim

Apple, iPhone, iPad ve Mac için Canlı Konuşma ve Kişisel Ses gibi önemli yeni özellikler de sunuyor. Canlı Konuşma, kullanıcıların ne söylemek istediklerini yazmalarını ve bunun telefon ve FaceTime aramalarında veya yüz yüze konuşmalarda yüksek sesle söylenmesini sağlar. ALS veya diğer durumlar nedeniyle konuşma yeteneklerini kaybetme riski olan ancak hala konuşabilen kullanıcılar için Kişisel Ses özelliği bulunuyor. Bu özellik, kullanıcıların kendi seslerine benzeyen bir ses oluşturmasını sağlar. iPhone veya iPad’de rastgele bir metin setiyle okuyarak 15 dakikalık ses kaydedilir. Daha sonra cihaz üzerindeki makine öğrenmesi, kullanıcı bilgilerini özel tutmak için kullanılır ve Canlı Konuşma ile çalışır, böylece kullanıcılar, kendi seslerinin bir versiyonunu kullanarak etkili bir şekilde başkalarıyla konuşabilirler.

ios denetimli erişim

Son olarak, Apple, görme engellilere yardımcı olmak için Büyüteç’te Konuş ve Göster işlevini tanıttı. Bu özellik, kullanıcıların fiziksel nesnelerle etkileşim kurmalarına yardımcı olur. Örneğin Konuş ve Göster özelliği, kullanıcıların görme engellerini aşmalarına yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Örneğin, bir mikrodalga fırın gibi bir ev aleti kullanırken, Konuş ve Göster, Kamera uygulaması, LiDAR Tarayıcı ve cihaz üzerindeki makine öğrenmesi girdisini birleştirerek, kullanıcılar tuş takımı üzerinde parmaklarını hareket ettirdikçe her düğmedeki metni duyurur. Bu özellik, iPhone ve iPad’deki Büyüteç uygulamasına yerleştirilmiştir ve İnsan Algılama, Kapı Algılama ve diğer Büyüteç özellikleriyle birlikte kullanılabilir.

Yeni işlevlerin yanı sıra, Apple, Global Erişilebilirlik Farkındalık Günü için yeni özellikler, özenle seçilmiş koleksiyonlar ve daha fazlasını sunuyor. Bunlar arasında, Apple Store ve Destek müşterilerini talep üzerine işaret dili tercümanlarıyla bağlayan bir SignTime lansmanı ve dünya çapındaki seçili Apple Store konumlarında erişilebilirlik bilgilendirme oturumları bulunuyor. Ayrıca, erişilebilir teknolojinin etkisi hakkında podcastler, filmler ve daha fazlasını sunuyor. Yeni Denetimli Erişim ve diğer özelliklerin bu yılın sonlarına doğru kullanıma sunulması bekleniyor.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER