Teknoloji

iOS 16.2 beta ile Acil Durum SOS raporlama özelliği ortaya çıktı

iphone 14

Apple’ın bir sonraki büyük iOS güncellemesi olacak olan iOS 16.2, 9to5Mac’in bildirdiğine göre, Acil Durum SOS kaza anında tetiklendiğinde şirkete bir rapor göndermenize imkan verecek. iOS 16.2 beta sürümünün yayınlanmasıyla birlikte ilk kez görülen bu özellik, örneğin bir lunapark trenine bindikten sonra iPhone 14 veya iPhone 14 Pro modellerinde Acil Durum SOS etkinleşirse, Apple’a geri bildirimde bulunmakta yararlı olacaktır.

iPhone 14 serisi telefonlar, bir trafik kazası geçirdiğinizi düşünürse ve siz yanıt vermezseniz, Acil Durum SOS’u etkinleştiren yeni bir trafik kazası algılama özelliği içeriyor. Acil Durum SOS, acil servislerle iletişim kurar ve konumunuzu seçilen kişilere gönderebilir. Bu nedenle bir çarpışmadan sonra otomatik olarak tetiklenmesi gerçekten yardımcı olabilir.

Ne var ki, bu özelliğin lunapark trenlerine binen bazı kişiler için de yanlışlıkla tetiklendiğini ve gerçekten acil bir durum olmadığında da 911’in aranmasına neden olduğu ortaya çıktı. Ayrıca bir kişi için iPhone’u motosikletinden uçtuktan sonra etkinleştirildi; sahibi iyiyken ailesi, kaza geçirdiğine dair mesaj aldıktan sonra paniğe kapıldı.

Bir Apple sözcüsü Wall Street Journal’a, çarpışma algılama algoritmalarının bir milyon saatten fazla veri ve gerçek dünya sürüşü ile doğrulandığını söyledi ve çarpışma algılama özelliğinin “ciddi kazaları tespit etmede son derece yüksek doğruluk” içerdiğini söyledi. Salı günü yayınlanan ilk iOS 16.2 geliştirici beta sürümünde görülen bu yeni raporlama özelliği, Apple’ın iPhone 14 kullanıcılarından gelen ve kilitlenme algılama sistemlerini iyileştirmesine yardımcı olabilecek verilere açık olduğunu gösteriyor. iOS 16.2 kullanıyorsanız Acil Durum SOS modunu iptal ettiğinizde bildirim istemini görürsünüz.

iOS 16.2 beta ile görülen başka yenilikler de var

İlk geliştirici beta sürümündeki detaylar, iOS 16.2’nin büyük bir güncelleme olacak şekilde tasarlandığını gösteriyor. Acil Durum SOS için yeni raporlama istemine ek olarak Apple, iOS 16.2 beta ile yenilenen HomeKit mimarisi, Freeform beyaz tahta uygulaması gibi yenilikleri ilk kez gösterdi. iPadOS 16.2 beta sürümünde ise M1 çipli iPad’ler için Sahne Yöneticisi dahilinde harici ekran desteğinin kullanıma sunulduğu görülüyor.

İLGİLİ HABERLER