iOS 14.5 ile birlikte Apple cihazlarına gelecek yeni emoji simgeleri

iOS 14.5’in bir parçası olarak Apple, Unicode Konsorsiyumu’nun Emoji 13.1 sürümünden bazı simgeleri ekliyor. Bunların arasında bazı popüler his simgeleri için eklenen yeni cilt rengi seçenekleri ve birkaç yeni gülen yüz ve kalp simgeleri bulunuyor. Ayrıca şirket mevcut olan bazı emoji simgeleri üzerinde de birtakım değişiklikler yaptı.

Cilt tonu ve cinsiyet gösterimlerine yapılan değişikliklere dikkat çekmek gerekiyor. “Öpüşen Çiftler” veya “Kalpli Çiftler” gibi simge grupları içinde her bir seçenek için daha fazla cilt rengi çeşidi bulunuyor.

Daha fazla cilt rengine ek olarak, sakallı emoji simgesi de “İnsan: Sakal” gibi nötr simgenin yanı sıra “Erkek: Sakal” ve “Kadın: Sakal” gibi çeşitleri kullanmaya izin verecek şekilde güncellendi.

Öte yandan Apple’ın güncellemeleri arasında Unicode Konsorsiyumunun en yeni emoji kümeleriyle sunulan yeni gülen yüzler de bulunuyor. “Nefes Veren Yüz”, “Sarmal Gözlü Yüz” ve “Bulutların Arasındaki Yüz” gibi yeni çeşitler var. Kalpler içinde de iki yeni çeşit var: “Yanan Kalp” ve “Tedavi olan Kalp”.

Tüm bu emoji simgeleri geçtiğimiz eylül ayında Unicode Konsorsiyumu tarafından onaylanmıştı. Yani şirketler bunları o zaman itibarıyla ürünlerinde ve servislerinde kullanmaya başlama imkanına sahip olmuştu. Ancak emoji’lerin cihazlarında ve servislerinde nasıl görüneceğini belirlemek şirketlere kalmıştır ve bunun için biraz zamanın geçmesi gerekiyor. Dikkat ederseniz, gülen bir yüzün iPhone’da farklı, Twitter’da farklı göründüğünü görürsünüz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Microsoft Flight Simulator Xbox Series X ve S için geliyor

Ayrıca Apple, bazı mevcut emoji simgelerinde de oynamalar yaptı. Örneğin, kayaya tırlanma emojisi içine bir kask eklendi. Şırınga emoji simgesi ise kanla doldurulmuş simge yerine herkesin daha iyi bulacağı bir simgeyle güncellendi. Bu arada kulak üstü kulaklık simgesi de şimdi daha çok AirPods Max‘e benziyor.

Şırınga emoji simgesinde yapılan değişiklik, COVID-19 hakkında yazı yazan veya paylaşımda bulunanların işine yarayabilir. Özellikle aşı ile ilgili paylaşımlarda içi kanla dolu bir şırınga yerine bu yeni simge daha kullanışlı olacaktır.

Apple kulaklık emojisini AirPods Max’e benzeyecek şekilde değiştirerek ise bilinen bir modeli izliyor: Şirket, kendi ürünlerini düzenli olarak emoji setine ücretsiz ürün yerleştirme biçimi olarak ekliyor. Örneğin, Apple’ın cep telefonu emojisi bir iPhone’a çok benziyor.

Apple, tüm bu emojilerin iOS 14.5 beta sürümünün yeni sürümünde mevcut olduğunu belirtiyor. Bu arada beta sürümünde Apple Music uygulamasında da küçük bir değişiklik olduğu söyleniyor. Reddit‘te görüş belirten, beta sürümünü çalıştırmış kullanıcılara göre, artık e-postaları arşivlemek, silmek veya işaretlemek için Apple’ın Mail uygulamasında kullanılan aynı kaydırma hareketiyle sıranıza müzik ekleyip kaldırabilirsiniz.

iOS 14.5’in final sürümünde yeni Xbox ve PlayStation kumandaları için destek, Siri’de varsayılan müzik dinleme servisini Spotify olarak ayarlama ve telefonun ekran kilidini Apple Watch ile açma gibi yenilikler de olacak gibi görünüyor.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

Twitter kullanıcıları kendilerinden bahsedilmesini engelleyebilecek

Twitter kullanıcılarını genellikle tacize maruz bırakan "istenmeyen ilgi"den kurtarmanın yeni bir yolunu test ediyor. Mikro blog servisi, kullanıcıların sessize alma veya engelleme çözümleri olmadan...

Huawei Watch GT 2 Pro; tarzından ödün vermeyen babalar için uygun seçim

Babalar Günü hediye seçenekleri içinde, Huawei tarafından listenin üst sıralarında yer almaya aday ürünlerden biri olarak gösterilen Huawei Watch GT 2 Pro dayanıklı yüzeyi,...

Galaxy S21 FE tanıtım tarihi için yeni iddia

Samsung'un ağustos ayında yeni katlanabilir telefonlarıyla birlikte Galaxy S21 FE modelini de tanıtması bekleniyordu. Ancak Güney Kore kaynaklı yeni bir haber, bu telefonun tanıtımının...

Beats Studio Buds kablosuz kulaklık tanıtıldı, Türkiye fiyatı belli oldu

Son dakika sızıntılarının ardından Beats, bugün ikinci tam kablosuz kulaklık çifti olan yeni Beats Studio Buds'ı duyurdu. 149,99 dolarlık yurt dışı fiyatına sahip olan...

Microsoft Windows 10 desteğinin bitiş tarihini açıkladı

Microsoft, Windows 10 için verdiği desteği 14 Ekim 2025'te sonlandıracağını açıkladı. Bu tarih, işletim sisteminin çıkışından 10 yıl sonrasına tekabül ediyor. Microsoft, Windows 10'un...