İnternet ve telefon abonelikleri için yeni dönem başlıyor

google news abone ol

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Tüketici Hakları Yönetmeliği’nde değişikliğe gitti. Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren değişiklikler, internet ve telefon abonelikleri için yeni bir dönemi başlatıyor.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, yenilenen yönetmelikle ilgili olarak Twitter hesabından bilgi verdi. Sayan düzenlemelerle birlikte haberleşme hizmetlerinde vatandaşların haklarının daha güçlü korunacağını ve “Dijital Türkiye” hedeflerinin gerçekleştirildiğini belirtti.

Yenilenen yönetmelikle elektronik haberleşme aboneliklerini E-imza, T.C. Kimlik Kartı veya İnternet Bankacılığı bilgileri ile e-Devlet kapısı üzerinden başlatmak mümkün olacak. Ayrıca gerçek zamanlı dijital görüşme ile kimlik doğrulaması yapılarak abonelik başlatılabilecek.

Düzenlemenin bir diğer yeniliği ise abone onayı gerektiren işlemlerin tek onay altında birleştirilemeyecek olması. Artık gereken her onay ayrı ayrı alınacak. Böylelikle dolaylı yoldan yapılan abonelikler engellenecek.

Kullanıcılar abonelik hizmeti almak için verdikleri onayları da çevrimiçi ortamda görüntüleyebilecek. Müşteri hizmetleri, kısa mesaj, mobil uygulama, SIM vb. yöntemler aracılığıyla verilen onaylar, işletmecilerin çevrimiçi işlem merkezinden kolaylıkla kontrol edilebilecek.

Çağrı merkezi tarafından yapılan aramalarda, müşterinin doğrudan ilgili abone olduğu teyit edilmeden işlem yapılmasının da önüne geçiliyor. Birden fazla hat sahibi olanlar, diğer hatlarının işlem yetkisini sınırlandırabilecek. Böylelikle ebeveynlerin karşılaştığı yüksek fatura kaynaklı mağduriyetlerin önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Aboneliklerde kimlik fotokopisi isteme devri de yeni yönetmelikle sona eriyor. Artık Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı (çipli nüfus cüzdanı) veya Çipli Pasaport ile yapılan işlemlerde belgelerin fotokopisi alınmayacak.

Abonelik sözleşmelerinde kullanıcılara kolay anlaşılabilen, sade bir taahhütname/sözleşme örneği verilmesi de zorunlu hâle geliyor. Taahhüt süresi 24 ay olarak sınırlandırılırken, taahhüdün bitişi konusunda da tüketicilere bilgilendirme yapılacak.

Abonelere taahhüde aykırı işlemler konusunda daha şeffaf şekilde bilgi verilecek. Taahhüt edilen internet hızının sağlanmaması durumunda aboneler ceza ödemeden sözleşmeyi feshedebilecek. Farklı operatörlerin sunduğu teklifler de E-Devlet üzerinden karşılaştırılabilecek.

Paket, kampanya ve tarifelerin aynı isimle tanıtılması mümkün olmayacak. Her paket için özel bir isim sunulacak. Böylelikle olası kafa karışıklıklarının engellenmesi amaçlanıyor. Mevcut, kaldırılan veya abone alımına kapalı tarifeler de operatörlerin internet sitelerinde listelenecek.

İnternet ve telefon abonelikleri için yapılan değişiklikler kapsamında hizmetleri kısıtlanan abonelere yeni ücret yansıtılamayacak. Kağıt fatura istemeyen müşterilere kısa mesajla fatura bilgisi ve bağlantısı gönderilecek. Abonelerin son 1 yıllık fatura ve kullanım detaylarını görüntülemesi de mümkün olacak.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei Watch GT 3 Pro İncelemesi

Huawei Watch GT 3 Pro Huawei Online Mağaza'dan satın alın SATIN AL Huawei, farklı fiyat noktalarında ve ihtiyaçlara göre şekillendirdiği ürün yelpazesiyle Türkiye akıllı saat pazarında birinci...

Oppo A57 4G resmiyet kazandı: Helio G35 işlemci, daha hızlı şarj desteği

Oppo A57 geçtiğimiz nisan ayında duyurulmuştu. Dimensity 810 işlemciyle 5G desteği sunan telefonun 4G versiyonu da resmiyet kazandı. Oppo A57 4G MediaTek'in Helio G35...

Twitter yatırımcılarından Elon Musk’a bir dava daha

Elon Musk Twitter yüzünden bir davayla daha karşı karşıya. Reuters'ın haberine göre; mikro blog servisinin yatırımcıları, Tesla CEO'sunun 44 milyar dolarlık satın alma teklifi...

Flight Simulator oyuncuları Top Gun güncellemesiyle savaş jetlerini kullanacak

Top Gun: Maverick filmi hafta içinde yurt dışında gösterime girmişti. 27 Mayıs itibarıyla Türkiye'de de izleyicilerin karşısına çıkacak olan filmin tanıtım çalışmaları çerçevesinde hazırlanan...

Realme Pad X tablet Snapdragon 695 işlemciyle geliyor

Realme Pad X adını taşıyan yeni tabletini gözler önüne çıkardı. Çinli üreticinin üçüncü tableti olan Pad X, 11 inç büyüklüğünde Full HD+ çözünürlüklü LCD...

Galaxy M13 sessiz sedasız resmiyet kazandı

Samsung Galaxy M13 bir süredir devam eden sızıntıların ve paylaşımların ardından sessiz sedasız resmiyet kazandı. Ancak akıllı telefona dair tüm detayların henüz açıklanmadığını en...

Ikea Matter destekli ilk akıllı ev merkezini ve yenilenmiş Ikea Home’u tanıttı

Ikea, akıllı evlere yönelik en son hamlesinin duyurusunu yaptı. Yenilenmiş bir Ikea Home akıllı uygulamasına ek olarak, Dirigera adlı Matter sistemiyle kullanıma hazır bir...