Intel Ruler SSD tasarımıyla 1 petabayt veriyi tek bir rafa sığdıracak

intel ruler ssdSabit disk sürücülerinin ve SSD’lerin bugünlerde fazlasıyla standart biçimlerde geldiğini görüyoruz. Masaüstü bilgisayarlar için 3.5 inç, dizüstü bilgisayarlar için 2.5 inç sürücüler kullanılıyor. Daha yeni olan M.2 adlı standart ise büyük bir RAM çubuğunu andırıyor. Intel’in yeni kurumsal seviye SSD’leri şirketin yeni “Ruler” tasarımıyla bunu değiştirmeyi, standartların dışına çıkmayı hedefliyor.

Techgage’ın belirttiğine göre Ruler tasarımı, bir yandan depolama yoğunluğunu optimize ederken, bir yandan da güç ve soğutma gereksinimini düşürüyor.

Daha da inceltilen yeni sürücüler daha çok sunucu rafları için tasarlandı. Intel, bu sayede bir yapıdaki depolama miktarının önemli oranda artırılabileceğini düşünüyor. Şirket teknik özellikler bakımından fazla bilgi vermiyor, ya da Ruler sürücülerinin ne büyüklükte olacağında bahsetmiyor. Buna rağmen, şirketlerin tek bir 1U sunucu rafında, yani mevcut olan en küçük boyutlu rafta 1 petabayt, yani 1000 terabayt depolama büyüklüğüne ulaşabileceğini iddia ediyor.

Karşılaştıracak olursak, geleneksel 10 TB 3.5 inç sabit disk sürücüleri çok daha büyük olan 4U raflarına ihtiyaç duyuyor. Ayrıca gerekli olan güç beslemesi ve soğutma maliyetleri de aynı şekilde artıyor.

Bu yeni sürücüleri uzun ve çekici görünüme sahip masaüstü bilgisayar kasalarında hiçbir zaman görmeyeceğiz gibi görünüyor. Sunucu birimlerini daha verimli ve az yer kaplayacak şekilde üretmek herkesin yararına olacaktır. Böylelikle yeni tip sürücülerin yararını dolaylı olarak görebiliriz. Aldığımız hizmetlerin fiyatları uzun vadede düşebilir.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung Galaxy A72 İncelemesi

Akıllı telefon fiyatlarının yükselmesi tüketicilerin biraz daha orta segment telefonlara ilgi göstermesine neden oluyor. Üreticiler de bu segmentteki ürünlerine amiral gemisi telefonları kadar önem...

Discovery Plus içerikleri BluTV uygulamasında yer bulmaya başladı

Discovery, geçtiğimiz yılın sonlarına doğru orijinal içeriklerini barındıran bir isteğe göre video izleme servisi olan Discovery Plus'ı faaliyete geçirmişti. Başta ABD olmak üzere çeşitli...