Intel yakında otomobiller için çip üretmeye başlayabilir

Intel otomobil şirketleri için altı ila dokuz aylık bir süre içinde çip üretmeye başlayabilir. Reuters’a konuşan Intel CEO’su Pat Gelsinger, otomobiller için çip tasarlayan şirketlerle uzun süredir üretim konusunu değerlendirdiklerini belirtti.

Gelsinger, konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı: “Hâlihazırda yaşanan bu sıkıntılardan bazıları teskin edilebilir. Bunun için üç ila dört yıl bekleyip yeni bir fabrika inşa etmek gerekmiyor. Sadece altı ayın sonunda bizim mevcut süreçlerimizle sertifikalandırılmış yeni ürünler çıkabilir. Bazı mevcut tedarikçilerle şimdiden konuyu değerlendirmeye başladık.”

Intel’in altı ila dokuz ay hedefini gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceği konusunda şimdiden bir şey söylemek pek kolay değil. Ancak Gelsinger’in açıklaması, Intel’in başka şirketler için çip üretme konusundaki niyetini gözler önüne sermesi açısından önem taşıyor.

Gelsinger, başka şirketler için çip üretimi yapacak birimi “Intel Döküm Servisleri” olarak adlandırılıyor. Şirket, bu birimle ilgili ilk açıklamayı geçtiğimiz ay gerçekleştirdiği “Geleceğin Mühendisliği” isimli etkinlikte yapmıştı. Şirket, bu doğrultuda Arizona’daki fabrikalarını iyileştirmek adına da 20 milyar dolarlık yatırım yapma planını da duyurmuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Realme Flash ile manyetik kablosuz şarj özellikli ilk Android telefon yolda

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Intel işlemci mimarileri için önümüzdeki birkaç yılın yol haritasını açıkladı

Intel gibi şirketlerin otomobil çipi üretecek olmasının otomotiv endüstrisi açısından bir hayli önemli olduğu rahatlıkla söylenebilir. Hâlihazırda çip üretiminde yaşanan küresel sıkıntılar, otomotiv sektörünü de ciddi anlamda etkiliyor. Intel’in üretime başlaması, bu sıkıntıların daha kısa sürede aşılmasına yardımcı olabilir.

F1 Macaristan GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

İki hafta önce Britanya'da olaylı ve heyecanlı bir yarışa sahne olan Formula 1'de, belki de takvimin en sıkıcı yarışlarından birine sıra geldi. Geçişin bir...

Windows 11 için ilk beta sürümü yayınlandı

Microsoft, Windows Insider Programına kayıtlı olanlar için Windows 11'in ilk beta sürümünü yayınladı. Bugüne kadar, Windows 11'e erişmek için Microsoft'un "son derece teknik deneyimli...