Intel’e göre Meltdown ve Spectre yamaları daha yeni işlemcili sistemlerde de sorun çıkarıyor

intel işlemci meltdown spectreGeçen hafta çıkan haberlere göre, Intel’in Meltdown ve Spectre yaması daha eski işlemcili bilgisayarlarda yeniden başlatma problemlerine neden oluyordu. Intel, mevcut bellenim güncellemelerinin daha yeni yongalı bilgisayarlarda da benzer şekilde daha sık yeniden başlama problemlerine neden olabileceğini söylüyor.

Intel tarafından konuyla ilgili olarak yayınlanan bir blog yazısında görüş belirten başkan yardımcısı Navin Shenoy, bellenimi güncellenmiş; Ivy Bridge, Sandy Bridge, Skylake ve hatta Intel’in en son nesil Kaby Lake işlemcili bilgisayarlarında bile söz konusu durumdan etkilenmenin söz konusu olduğuna dikkat çekti.

Yamalar performansı da etkileyebiliyor. Intel, borsa hisse senedi etkileşimi ve çevrimiçi işlem sürecinin yeniden canlandırıldığı veri merkezi testlerinde yüzde 4’lük bir yavaşlama kaydedildiğini söylüyor. Diğer çeşitli sunucu yükü testlerinin de yüzde 25’e varan oranda yavaşlama gösterdiğini ekliyor.

Shenoy, Intel’in son beş yıl boyunca çıkarılmış CPU’larının yüzde 90’ı için bellenim güncellemelerini çıkardığını yazdı. Ancak şirketin daha önünde yapacak çok iş olduğuna da dikkat çekti.

Intel CEO’su Brian Krzanich, daha önce herkese açık bir mektup kaleme almış, CPU ve performans etkileri konusunda daha şeffaf davranacaklarının sözünü vermişti. Meltdown ve Spectre güvenlik açıklarının son yirmi yıl boyunca yapılmış, neredeyse tüm bilişim cihazlarını etkilediği belirtiliyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

iPadOS 15 ile M1 iPad Pro’ların yüksek kapasiteli RAM’i daha fazla kullanılabilecek

Geçtiğimiz haziran ayında iPadOS 15'in ön gösterimi yapıldığında Apple'ın geliştiricilere uygulamalarında daha fazla RAM'den yararlanması imkanı sağlanacağı belirtilmişti. Bu sayede, özellikle iPad Pro'larda sunulan...

Apple’dan iPhone 13 serisi için özel tanıtım videosu – Video

Apple, iPhone 13 ve 13 Pro'nun özelliklerini öne çıkaran ve ürün yelpazesindeki farklılıkları detaylandıran, rehber niteliğinde yedi buçuk dakikalık bir video yayınladı. Videoda Apple,...

Oppo ColorOS 12 dağıtım takvimini açıkladı

Oppo, Android 12 üzerine inşa edilen ColorOS 12 kullanıcı arayüzünün detaylarını paylaştı. Şirket, ColorOS 12 güncellemesinin mevcut cihazlarına dağıtım takvimi konusunda da bilgi verdi....