Instagram mesajlar için “çıplaklık koruması” özelliği üstünde çalışıyor

İstenmediği hâlde bir Twitter paylaşımının altında veya Instagram’ın mesaj kutusunda beliren çıplak fotoğraflar, çok sayıda sosyal medya kullanıcısını rahatsız eden sorunlar arasında yer alıyor. Görünen o ki, Instagram bu sorunun çözümü için mesai yapıyor.

Uygulama araştırmacısı Alessandro Paluzzi tarafından paylaşılan bir ekran görüntüsü, sosyal ağın sohbetlerde “çıplaklık koruması” özelliği üstünde çalıştığını gösteriyor. Söz konusu özellik, çıplaklık barındırması muhtemel fotoğrafların sohbet ekranında bir anda gösterilmesini engelliyor. Fotoğraf sansürleniyor ve kullanıcıya görüntülemeyi isteyip istemedikleri soruluyor.

Instagram’ın çatı şirketi Meta tarafından The Verge sitesine gönderilen açıklamayla yapılan çalışmalar doğrulandı. Meta’nın açıklamasında, burada amacın çıplaklık barındıran görsellere veya diğer istenmeyen mesajlara karşı kullanıcılara bir kalkan sağlamak olduğu belirtildi. Görsellerin şirket çalışanları tarafından görüntülenemediğinin altı çizilirken, üçüncü taraflarla bir paylaşım yapılmadığı da ifade edildi.

Instagram’ın test ettiği yeni özellik, geçtiğimiz yıl duyurulan “Gizlenmiş Kelimeler” aracını hatırlatıyor. Bu özellik, belirlenmiş kelimelerin yer aldığı mesajların gelen kutusuna düşmesini engelliyor. Söz konusu mesajlar, otomatik olarak gizli bir klasöre yerleştiriliyor. Buradan sonra görüntüleyip görüntülememe konusunda karar kullanıcıya kalıyor.

Sinan Küstür
Sinan Küstür
Medya, Kültür ve Kimlik üzerine yüksek lisans yaptı. Teknolojiye olan ilgisini ve eğitiminin sunduğu donanımı Teknoblog çatısı altında sunuyor.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun