Honda elektrikli otomobil dönüşümünde hedefini belirledi

Sıfır karbon hedefine ulaşmak isteyen Honda, bu doğrultuda 2040 itibarıyla tüm satış portföyünün elektrikli otomobil veya yakıt hücreli otomobillerden oluşmasını planladığını açıkladı. Şirket söz konusu otomobillerin büyük pazarlardaki payının 2030’da yüzde 40, 2035’te ise yüzde 85’e ulaşmasını hedefliyor.

Honda’nın bu hedefine ulaşması için daha fazla elektrikli ve yakıt hücreli otomobil üretmesi gerekiyor. Burada e:Architecture adını taşıyan ve öncülüğünü Honda’nın yaptığı yeni elektrikli otomobil platformu devreye giriyor. Şirket, bu platformun kullanıldığı ilk elektrikli otomobillerini 2020’li yılların sonlarında çıkarmayı planlıyor. Açılışı Kuzey Amerika’da yapacak olan Honda, daha sonra diğer bölgelere doğru genişleyecek.

Şirket bu süreçte GM’in Ultium batarya sistemini de işleyecek. Honda ve GM hâlihazırda iki SUV için birlikte Ultium batarya geliştiriyor. Bu otomobillerin 2024’te yollara çıkması hedefleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Tesla en sonunda sadece araç satışlarıyla kârlılığa geçti

Honda elektrikli otomobil dönüşümünün yanında kendisine başka hedefler de koymuş durumda. Şirket 2050 itibarıyla otomobil ve motosikletlerinin karıştığı kazalardaki ölüm sayılarını sıfırlamak istiyor. Honda, 2030’da da çok yönlü gelişmiş sürüş asistanı hizmetini önemli pazarlarda kullanıma sunmayı planlıyor.

Galaxy Watch 4 Classic sızıntısı ile yeni Wear OS kullanımda görülüyor

Samsung'un 11 Ağustos'taki Unpacked etkinliğine yaklaşık bir haftalık bir zaman var. 91mobiles tarafından yayınlanan yeni fotoğraflar, etkinlikte görebileceğimiz iki yeniliğe ilk kez gerçek dünyadan...

F1 Macaristan GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

İki hafta önce Britanya'da olaylı ve heyecanlı bir yarışa sahne olan Formula 1'de, belki de takvimin en sıkıcı yarışlarından birine sıra geldi. Geçişin bir...