Teknoloji

Google Takvim istenmeyen davetleri azaltacak

google takvim
Teknoblog içeriklerine Google Haberler’de abone olun:

Google Takvim için yayınlanan son güncelleme, üç yıl önce verilen bir sözü yerine getiriyor. “Bilinen göndericiler” adını taşıyan özellik, kullanıcılara tanımadıkları kişilerden gelen davetleri peşinen engelleme imkanını sunuyor.

Etkinlik ayarlarında “Sadece göndericiyi tanıyorsam” seçeneği aktif hâle geldiğinde kullanıcılar sadece kişi listelerinde olanlardan, etkileşime girdiklerinden ve kendileriyle aynı alan adındaki kullanıcılardan gelen davetleri görebilecek.

Takvim uygulaması normalde e-postayla gelen etkinlikleri gönderenine bakmadan otomatik olarak ekliyor. Bunu engellemenin tek yolu da etkinlik eklemeyi manuel hâle getirmekten geçiyor. Her etkinliği tek tek takvime eklemek de kullanıcılar için biraz zahmetli bir iş oluyor.

Bu yeni özellikle kullanıcıların tanımadıkları hesaplardan gelen gelişigüzel davetlerin takvime eklenmesini otomatik olarak engelleyebilecek. Kullanıcılar bu yeni özelliği Takvim’in Ayarlar menüsündeki “Etkinlik Ayarları” bölümü üzerinden aktif hâle getirebilecek.

Google Takvim kullanıcılarına sunulan bu yeni özellik, istenmeyen davetleri tamamen engellemeyecek. Ancak artık istenmeyen davetleri takvime işlenmeden durdurmak daha kolay hâle gelecek. Bu küçük ama işlevsel eklemenin Takvim kullanıcıları sevindireceğini tahmin etmek pek zor değil

İLGİLİ HABERLER