Rusya’dan Google’a yasaklı içerik cezası

google news abone ol

Google, Rusya tarafından ülkede yasadışı olarak kabul edilen içerikleri silmediği ve bunu tekrarladığı gerekçesiyle cezaya çarptırıldı. Rus mahkemesi, internet devinin 7.2 milyar ruble (1.1 milyar TL) ceza ödemesine hükmetti.

Rusya giderek katılaşan kurallarına uymadıkları gerekçesiyle 2021 boyunca teknoloji şirketlerine cezalar kesmişti. Google’a kesilen ceza ise bedelinin bir şirketin yıllık gelirine göre belirlenmesi nedeniyle ayrı bir önem taşıyor.

Rusya, Meta ve alt kuruluşu olan Instagram’a da benzer gerekçelerle 2 milyar ruble (309 milyon TL) ceza kesti. Reuters’ın haberine göre; Meta yaklaşık 2 bin illegal içeriği kaldırmazken, Google için bu sayının 2600 civarında olduğu belirtildi. Söz konusu içerikler arasında uyuşturucu kullanımını veya tehlikeli davranışları teşvik eden paylaşımların, silah ve patlayıcı yapımını anlatan talimatların olduğu ifade edildi.

Google’dan konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada şirketin mahkeme belgelerini inceledikten sonra nasıl hareket edeceğine karar vereceği belirtildi. İnternet devinin önünde karara itiraz için 10 günlük bir süre bulunuyor.

Rusya, Google ve Meta’ya kestiği cezalarla ülkedeki internet ortamını sıkı şekilde kontrol etme konusundaki ciddiyetini bir kez daha gösteriyor. Rusya teknoloji şirketlerinden 2022 itibarıyla ülkede ofis kurmalarını ve Rus kullanıcıların verilerini de ülke sınırları içindeki sunucularda saklamalarını istiyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple Arcade’e aralık ayında Dead Cells+ gibi yeni oyunlar geliyor

Apple Arcade, oyun oynamayı seven iPhone, iPad, Mac veya Apple TV kullanıcıları için gerçekten iyi bir arşiv sunuyor. Üstelik Apple, abonelik tabanlı oyun kütüphanesine...

Tesla yıllar süren gecikmenin ardından ilk Semi teslimatını Pepsi’ye yaptı

Elon Musk, perşembe günü, Twitter'ın başına geçmesinen bu yana ilk kez bir Tesla lansman etkinliğinde görüldü. Milyarder iş insanı, ABD'nin Nevada eyaletindeki bir Tesla...

Akıllı saat ve kulaklığı birleştirecek Huawei Watch Buds’ın çıkışı yakın

Son zamanlarda web'de veya sosyal medyada Huawei Watch Buds adıyla anılan ilginç bir cihaza denk gelmiş olabilirsiniz. Bunun bir Huawei hayranı tarafından geliştirilmiş bir...

Oppo Enco X2 İncelemesi

Oppo Enco X2 inceleme yazısında aktif gürültü engelleme özellikli ve Dynaudio teknolojili ses deneyimi sunan kablosuz kulaklık ile ilgili yorumlar var.

ÖNE ÇIKANLAR