Google Motion Stills ile Live Photos görüntülerden GIF animasyonlar yapıyor

Sadece iOS'e özel bir özellik için iOS'e özel bir uygulama

live photosGoogle, Motion Stills adını verdiği; iPhone 6s, iPhone 6s Plus ve iPhone SE ile çekilmiş Live Photo görüntülerden eşsiz GIF animasyonlar oluşturan yeni uygulamasının duyurusunu gerçekleştirdi.

Uygulama Google Araştırma Ekibi tarafından geliştirildi ve şirketin video sabitleme teknolojisini kullanarak arkaplanı dondurarak sabit görüntüye dönüştürüyor ya da sinematik panoramalar oluşturuyor. Ayrıca birden fazla klip bir araya getirilip montajlanabiliyor.

Motion Stills uygulamasıyla oluşturulan GIF animasyonlar Mesajlar veya diğer sosyal medya uygulamaları yardımıyla paylaşılabiliyor.

Google, art arda çekilen fotoğraflardan GIF animasyonları oluşturma ve milyonlarca videoyu durağan hâle getirme noktasındaki teknolojinin öncüsü olduklarına dikkat çekiyor. Google’ın algoritması lineer programlamadan yararlanıyor, videoları ve sürekli çekimleri sanki sabitleştirilmiş bir ekipmanla kaydedilmiş gibi optimize ederek sanal kamera yolu oluşturuyor, sonuç olarak sabit bir arka plan veya titreşimi yok edilmiş sinematik geçişler elde ediliyor.

Kısa videolar döngüler oluşturmak için mükemmel nitelik taşıyor, bu nedenle Google da çekimlerden en iyi sonuçları elde etmek için döngü optimizasyonundan yararlanıyor. En uygun başlangıç ve bitiş noktaları belirleniyor, ayrıca bulanık kareler de ayıklanıyor.

Live Photos görüntülerinden GIF animasyonlar oluşturmayı sağlayan başka uygulamalar da bulunuyor, bu nedenle Google’ın uygulaması kendi alanında bir ilk sayılmaz. Yine de, Google’ın sadece iOS’te çalışan bir özellik için sadece iOS’te çalışan bir uygulama geliştirmesi kayda değer görünüyor. Google, Motion Stills uygulamasından öğrendiği bilgileri gelecekte Google Fotoğraflar’a yeni özellikler eklemek için kullanabileceğini de belirtiyor.

Google’ın yeni Motion Stills uygulamasını App Store’dan ücretsiz olarak indirmek mümkün. Uygulama Türkiye’deki kullanıcılara da sunuluyor.

Galaxy Buds 2 kutu açma videosunda görüldü

Galaxy Buds 2 kablosuz kulaklık, Samsung'un gelecek hafta düzenleyeceği Unpacked etkinliğinde resmen gözler önüne çıkacak. Tanıtıma kısa bir süre kalmışken internete sızan kutu açma...

TikTok hikaye özelliğini test etmeye başladı

Twitter, Fleets adını verdiği hikaye özelliğinin fişini çekse de, bu format sosyal ağlar arasındaki popülaritesini koruyor. TikTok, The Verge sitesine gönderdiği e-postayla hikaye özelliğini...

Oppo yeni ekran altı kamera teknolojisini ve bir sonucunu sergiledi – Video

Oppo, ekran altı kamera teknolojisinin geldiği en son noktayı sergiledi. Şirket, teknolojinin en son sürümünde, ekranın bütünlüğünden ödün vermeden bir selfie kamerasının ekranın altına...

WhatsApp Bir Kez Görüntüle özelliğini kullanıma sundu

WhatsApp duyurusu daha önce yapılan Bir Kez Görüntüle özelliğini kullanıcılarla buluşturmaya başladı. Söz konusu özellik aktif edildiğinde gönderilen fotoğraf ve videolar alıcı tarafından bir...