Google Material You tarzı renk temalarını Chrome masaüstüne getiriyor

Google Chrome’un en son Canary derlemesi, yeni bir sekme açtığınızda gösterilen duvar kağıdına göre tarayıcı için otomatik olarak bir renk şeması seçen bir özellik içeriyor. Bu özellik ilk olarak, u/Leopeva64-2 rumuzlu Redditt kullanıcısı tarafından fark edildi. Kullanıcı yeni sekme duvar kağıdını değiştirmenin tarayıcının adres çubuğunun ve arayüzünün renk düzenini otomatik olarak nasıl ayarladığını gösterdi. Daha önce Chrome’un renk düzenini elle değiştirmeniz mümkündü, ancak gelmesi beklenen yenilik işleri biraz daha kolaylaştıracaktır.

Yeni Sekme Sayfasında arka plan resmi değiştirildiğinde tema renginin arka plan resmi rengine göre ayarlanmasını sağlayan özellik, Mac, Windows ve Linux’un yanı sıra Google’ın kendi işletim sistemleri ChromeOS ve Fuchsia’da da kullanılabilecek.

Bu yeni özelliği Chrome’un Canary derlemesinin 110. sürümünde (110.0.5418.0) test eden The Verge sitesi “Chrome Renk Çıkarmasını Özelleştir” özelliğini deneyebildiğini söylüyor. Sitenin belirttiğine göre bu yenilik, daha renkli duvar kağıtları ile en iyi şekilde çalışıyo. Halbuki daha koyu arka planlar Chrome’un arayüzünü çamurlu siyah, kahverengi veya gri hâle getiriyor. Google’ın ön yüklü olarak sunduğu duvar kağıtlarıyla çalışırken kullanıcının kendi yüklediği görsellerle şu an için çalışmıyor gibi görünüyor.

google chrome
Görsel: The Verge
google chrome
Görsel: The Verge

Yakında Chrome’a gelmesi beklenen bu özellik, işletim sisteminin renk düzenini ana ekrandaki duvar kağıdına göre ayarlayan, Android’in Material You özelliğine benziyor. Söz konusu özellik geçen yıl Android 12’de kullanıma sunuldu ve bu yılki Android 13 güncellemesiyle biraz daha genişletildi. Ayrıca Google, Material You dilini birkaç Android uygulamasına da getirdi. Ancak Android Police‘in de belirttiği gibi bu, Google’ın benzer bir özelliği Google dışı bir işletim sisteminde ilk kez kullanıma sunma girişimi gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Windows 11 güncellemesi parola yerine Geçiş Anahtarı kullanımını getiriyor

Bu arada söz konusu özellik varsayılan olarak etkin değildir. Denemek istiyorsanız, Canary sürümünü indirip yükledikten sonra adres çubuğuna “chrome://flags/#customize-chrome-color-extraction” yazarak ilgili Chrome bayrağını etkinleştirmeniz gerekir. Açıldıktan sonra, yeni bir Chrome sekmesi açın, yeni sekme penceresinin sağ alt kısmındaki kalem simgesini tıklayın ve renk düzeninin Chrome’un arayüzüne yansıdığını görmek için yeni bir duvar kağıdı seçin. Bir duvar kağıdı seçtikten sonra, siz web’de gezinirken renk düzeni farklı sekmelerde kalır.

Özelliğin daha geniş bir kullanıcı kitlesine sunulup sunulmayacağı veya ne zaman kullanıma sunulacağı konusunda bir bilgi yok. Ancak şu anda Google Chrome’un, erken aşamalardaki sürümleri niteleyen Canary derlemesinde bir katılım özelliği olduğu göz önüne alındığında, en az birkaç ay boyunca yaygın olarak kullanıma sunulmasını beklemiyoruz.