Google korsanlıkla ilgili günde 2 milyondan fazla kaldırma talebi alıyor

google-logo-131015

Google’ın arama motorundan bilgi kaldırma talebi ve benzeri sorunlarla ilgili olarak hazırladığı Şeffaflık Raporu’na bakmayalı uzun zaman olmuştu. Görünüşe göre, korsan içeriklere karşı verilen savaş giderek zıvanadan çıkmışa dönüşüyor.

TorrentFreak’in yayınladığı bir yazıya göre, Google arama sonuçlarından URL’lerin kaldırılması için dakika başına 1500’ün üstünde talep alıyor. Bu saniyede 25, günde ise yaklaşık 2 milyon 160 bin talep anlamına geliyor. Şirket geçen yıl aynı dönem boyunca aldığının iki katı kaldırma talebi almış.

Geçen ayın veri kaldırma taleplerinin 5 bin 492 tanesi telif hakları sahiplerinden, 72 bin 207 alan adıyla ilgili olarak geldi. Bu, her bir alan adının ortalama 900 kaldırma talebine konu olduğunu gösteriyor. Ne var ki, bu istatistik tablonun tamamını yansıtmıyor. Aralarında İspanyolca dilinde yayın yapan MP3 indirme sitesi flowxd.me ve Polonyalı dosya şifreleme sitesi chomikuj.pl’nin de bulunduğu beş alan adı yarım milyondan daha fazla veri kaldırma talebine konu olmuş.

Hatırlatmak gerekir ki, Google’ın açıkladığı istatistikler aynı URL için gelmiş birden fazla veri kaldırma talebini de içeriyor. Böylelikle Google kaldırma aktiviteleri için daha bütün bir tablo sunmuş oluyor. Bu rakamlar, Google’ın korsanlık sitelerini engellemek için yürüttüğü çabalara rağmen ki, site 2012’den bu yana korsan faaliyetleri yürüttüğüne inandığı web sitelerini arama sonuçlarında daha arkalarda göstermek için uğraşıyor, veri kaldırma taleplerinin büyük bir çoğunluğunun telif hakkı sahiplerinden, korsanlara karşı tedbir olarak geldiğini gösteriyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

F1 İspanya GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 2021 sezonunda heyecan ara vermeden devam ediyor. Portekiz'den sonra sırada onun komşusu İspanya var. Geçen yıl pandemi nedeniyle İspanya GP ağustos ayında...

Samsung Galaxy A72 İncelemesi

Samsung Galaxy A72 GittiGidiyor'dan satın alın SATIN AL Akıllı telefon fiyatlarının yükselmesi tüketicilerin biraz daha orta segment telefonlara ilgi göstermesine neden oluyor. Üreticiler de bu segmentteki ürünlerine...