Google Dokümanlar’a yazı yazmakta yardımcı olacak özel araç geliyor

google news abone ol

Google Dokümanlar çok yakında basit dil bilgisi ve yazım hatalarını düzeltmenin yanı sıra kısa süre içinde yazınızın kalitesini artırmanın yollarını önerebileceğini duyurdu. Şu an için İngilizce desteğiyle sunulacağını düşündüğümüz bu özellik kapsamında, yazınızı daha özlü, kapsayıcı, aktif hale getirmeye yardımcı olmak veya sizi uygunsuz kelimelerden uzak tutmak için öneriler altında mor dalgalı bir çizgi görünecektir.

Bu yeni Google önerileri, uzun süredir Google Dokümanlar ile entegre olabilen ve yazınızın kalitesini artırmaya yardımcı olmayı amaçlayan Grammarly gibi üçüncü taraf hizmetler aracılığıyla sunuluyor. Google’ın yerel önerilerinin kalitesine bağlı olarak, bu üçüncü taraf hizmetlere olan ihtiyacı büyük ölçüde azaltabilir.

İşin püf noktası, Google’ın bu yardımcı yazma özelliklerini tüm Çalışma Alanı planlarında kullanıma sunmamasıdır. Şirket, “Ton ve Stil” önerilerinin Business Standard, Business Plus, Enterprise Standard, Enterprise Plus ve Education Plus aboneleri için geçerli olacağını söylüyor. Bu arada “Kelime Uyarıları”, Business Standard, Business Plus, Enterprise Standard, Enterprise Plus, Education Fundamentals, Education Standard, Education Plus, ve Teaching and Learning Up” planlarında kullanılabilecektir. Bu, Google Workspace Essentials gibi daha temel bir plana sahip olanların, iki özellik grubunu da alamayacakları anlamına geliyor.

google dokümanlar

Google, son zamanlarda yeni Google Dokümanlar özellikleriyle kullanıcılarını sevindiriyor. Daha bu hafta içinde, yazılarını biçimlendirmek için klavye kısayolları yerine metin kısayollarını kullanmayı seven herkesi memnun edecek Markdown desteğini duyurmuştu. Geçen ay ise, Dokümanlar için belgenizi bir kağıt parçası yerine pencerenizin boyutuna göre biçimlendiren yeni bir “sayfasız” görünümü kullanıma sunmaya başladı. Hazırladığı dokümanların çıktısını almayanlar için bu yeni format epey kullanışlı olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Microsoft'tan Windows 11 yüklü sistemlerde yaşanan oyun sorunlarını çözen güncelleme

Her iki yardımcı yazma özelliği grubu da, hızlı sürüm grubu için önümüzdeki birkaç hafta içinde kullanıma sunulacak Ancak çoğu müşteri bunların nisan ayının ikinci yarısında kademeli olarak kullanıma sunulduğunu görecek. Bunlar varsayılan olarak açık olacak, ancak çalışma alanı yöneticileri veya son kullanıcılar tarafından kapatılabilecek.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Oppo Enco X2 İncelemesi

Oppo Enco X2 inceleme yazısında aktif gürültü engelleme özellikli ve Dynaudio teknolojili ses deneyimi sunan kablosuz kulaklık ile ilgili yorumlar var.

Kanye West Parler’ı satın almaktan vazgeçti

Kanye West Parler'ı satın almaktan vazgeçti. Ünlü rapçi Twitter hesabının askıya alınmasının ardından kendisini Twitter'ın karşısında "ifade özgürlüğü" odaklı bir alternatif olarak tanımlayan Parler'ı...

Disney oyuncuları daha genç veya yaşlı gösterebilen yapay zekâ sistemi geliştirdi

Disney yapay zekâ ile oyuncuların ekranda gerçekten daha yaşlı veya genç görünmelerini mümkün hâle getiriyor. Şirketin araştırmacıları tarafından geliştirilen sistemde görsel efekt uzmanlarına daha...

Elon Musk yakında insan beynine bilgisayar yerleştirecek

Elon Musk, çarşamba günü düzenlenen "göster ve anlat" başlıklı bir Neuralink etkinliğinde, Elon Musk, beyin-bilgisayar arayüzü üzerinde çalışmalar yapan şirketin cihazlarından birini önümüzdeki altı ay...

ÖNE ÇIKANLAR