Google Chrome Windows 10’da daha az bellek harcayacak

Yoğun bellek tüketimi, uzun yıllardır Chrome kullanıcılarının en çok şikayet ettiği konular arasında bulunuyor. Google, Windows 10 üzerinde Chrome kullananlara yakında bu alanda kayda değer bir iyileştirme sunmayı planlıyor.

Windows Latest sitesinde yer alan habere göre, yeni Chrome sürümünde Microsoft Edge’in RAM kullanımını azaltma ve performansı artırma tekniği kullanılacak. Söz konusu bilginin Google’da görev yapan bir mühendis tarafından verildiği belirtilidi.

Bahsi geçen teknik “Segment Heap” adını taşıyor. Bu bellek yönetimi tekniği sayesinde bellek kullanımının yüzde 27 oranında azalabileceği ifade ediliyor.

Söz konusu tekniğin yansımalarının sistemden sisteme değişebileceğinin altı çiziliyor. Ancak testlerde, bazı durumlarda tasarrufun tarayıcı ve sistem süreçlerinde “yüzlerce MB” seviyesine ulaşabileceğinin görüldüğü belirtiliyor. Çok çekirdekli sistemlerde en büyük faydanın görüleceği ifade ediliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Microsoft Teams sayesinde aileniz ve arkadaşlarınızla tüm gün görüntülü görüşün

Bu özelliğin doğru Windows 10 geliştirici kitinin Google tarafından kullanımından hemen sonra Chrome kullanıcılarının erişimine açılması bekleniyor. Bunun performansta devasa bir değişim getirmesi beklenmese de; tarayıcıda çok pencere açanlar veya sistem kapasitesi kısıtlı olanların bu değişimden fayda göreceği söylenebilir.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kademeli normalleşmeyle ilgili yeni kararlar açıklandı

29 Nisan tarihinde başlayan tam kapanma süreci yarın sabah saat 05.00'te son buluyor. Bunun öncesinde İçişleri Bakanlığı, yayınladığı bir genelgeyle 17 Mayıs - 1...

Apple Music Hi-Fi ve AirPods 3 gelecek hafta içinde bekleniyor

Apple'ın önümüzdeki hafta için daha önce düşünülenden daha büyük planları olabilir. Yeni iMac, iPad Pro ve Apple TV 4K, 21 Mayıs'ta veya civarında erken...

Türkiye GP 2021 ile ilgili yeni karar; haziranda yarış olmayacak

Türkiye GP 2021'in 11-13 Haziran tarihleri arasında İstanbul Park pistinde düzenlenmesi planlanıyordu. Bunun resmi duyurusu birkaç hafta önce yapılmıştı. Ancak son günlerde yarışın Türkiye'de...