Google Android P yeniliklerini I/O 2018’de gösterdi

Yapay zekânın Android'de etkisi giderek artıyor

android p yenilikleriGoogle, bugün başlayan I/O 2018 geliştirici konferansında yakında çıkacak Android P güncellemesiyle ilgili bazı önemli detayları da paylaştı. Geçen yılın sonlarına doğru çıkan, ancak gözle görülür değişikliklerden daha çok kullanışlılığı artıran iyileştirmelere yönelen Oreo güncellemesini takip edecek olan bu sürüm, kullanıcı arayüzü tarafında dikkat çekecek, deneyimi değiştirecek birtakım değişiklikler içeriyor.

Google’ın son zamanlarda ilerlediği yönü dikkate alarak tahmin edebileceğiniz üzere, değişikliklerin ve düzenlemelerin büyük çoğunluğu gücünü yapay zekâdan alıyor. Yani, çok yakında telefonunuz sizi çok fazla şekilde düşünecek.

Dikkat çeken ilk önemli değişikliklerden bir tanesi yeni sürükleme hareketleri oluyor. Ekranın altından yukarı doğru sürüklediğinizde uygulama seçim menüsü geliyor. Ekranın altından sağa sürüklediğinizde ise açık olan uygulamalar arasında geçişi sağlayan çoklu görev ekranı çıkıyor. Bunlar Apple’ın iPhone X’un ekranında kullandığı navigasyon hareketlerine oldukça benziyor. Android telefonlarında görmeye başladıkça, epey fazla karşılaştırmanın yapıldığı da görülecektir.

App Actions adını taşıyan ve Uygulama Hareketleri olarak Türkçeleştirebileceğimiz, yapay zekâ destekli bir tahmin özelliği de bulunuyor. Bu, telefonda kullanmak üzere olduğunuz işlevi veya özelliği önceden takip ediyor. Bunu yaparken geçmişteki faaliyetlerinize dayanan birtakım verilerden yola çıkıyor, daha sonra bu hareketleri yeniden yerine getirmeniz daha kolay oluyor. Kulaklığı taktığınızda müzik dinlemeye devam etmeniz ya da sık aradığınız bir kişiyi arama düğmesinin karşınıza çıkması bu özelliğin kullanımına bir örnek olarak gösterilebilir.

Bir başka yapay zekâ destekli özellik de Uyarlanabilir Parlaklık. Bu da kullanım alışkanlıklarınızı, aynı zamanda çevresel ışığı hesaba katıyor. Ortam ışığını dikkate alıp ekran parlaklığını sadece buna göre ayarlamak yerine, sizin ekran parlaklığını belirli bir seviyedeyken artırıp azaltmadığınızı biliyor. Daha sonra buna göre ekran parlaklığının ayarlamasını, sizin istemeden önce gerçekleştiriyor.

Android P’ye eklenen yeni kullanım paneli de telefon kullanımınızı eskisine göre daha detaylı hâlde karşınıza çıkarıyor. Her bir uygulamada ne kadar zaman harcadığınızı gözler önüne seriyor, aynı zamanda farkına vardığınız herhangi bir kötü alışkanlığı kontrol etmenize yardımcı olacak araçları da sağlıyor. Her bir uygulama için zaman sınırlamaları koyabilirsiniz. Bu, biraz ebeveyn kontrolü gibi görünse de, bir açıdan da kişisel kontrol niteliği de taşıyabilir. Bir uygulamada zaman sınırına eriştiğinizde, uygulamanın ana ekrandaki ikonunun rengi griye dönüşüyor. Bu sınırlamayı göz ardı edebilirsiniz, ancak burada amaçlanan dijital bağımlılıklarının önüne geçmek olsa gerek, bu nedenle böyle bir hareketten kaçınmalısınız. Öte yandan “Shush” adını taşıyan bir başka özellik de, telefonunuzu masaya ekranı yüzeye bakacak biçimde ters koyduğunuzda Rahatsız Etme modunu otomatik olarak etkinleştiriyor. Sadece acil durum kişileri bu modu aşabiliyor.

Yatakta telefonunuzu karıştırırken ekranın uykunuzun gelmesini engellemesi probleminin üstesinden gelmek isteyen Google, Android P’de Wind Down adı verilen bir özelliği de kullanıma sunacak. Bu özellik etkin olduğunda ekranda gri rengin tonları hakim olacak. Böylelikle gözün farklı renklerle uyarılması azalacak, uykunuz daha çabuk gelecek.

Google, Android P beta sürümünü de herkesin indirmesine açıyor. Google’ın Pixel 2 ve Pixel 2 XL telefonlarına ek olarak; Essential Phone, Oppos R15 Pro, Nokia 7 Plus, Sony Xperia XZ2, Xiaomi Mi Mix 2S, Vivo X21 ve henüz resmi duyurusu yapılmayan OnePlus 6’ya da Android P beta yüklenebilecek.

Teknoblog Mobil Uygulamalar

Güncel teknoloji haberleri Teknoblog iPhone ve Android uygulamalarıyla her an elinizin altında.

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

F1 İtalya Emilia-Romagna GP 2020: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Geçen hafta 2020 yılına özel olarak gidilen pistlerden biri olan Portekiz'de, başlangıcı epey heyecanlı olan bir yarış seyrettik. Sonunda ise Mercedes GP pilotu Lewis...

Spotify’ın aylık kullanıcı sayısı 300 milyonu geçti

Spotify tarafından yapılan son açıklamaya göre, servisin aylık aktif kullanıcı sayısı 320 milyona ulaştı. Ücretli abone sayısı ise 144 milyona çıktı. Spotify söz konusu...

Sony’den PS5 için PlayStation Plus Collection detayları

Sony, yayınladığı yeni bir blog yazısında PlayStation Plus Collection'ın nasıl çalışacağıyla ilgili daha fazla detay paylaştı. Bu servis 12 Kasım tarihinden itibaren yurt dışında,...

Oppo Reno 4 Pro İncelemesi

Oppo Reno 4 Pro inceleme yazısında ve videosunda Türkiye'de satışa çıkan yeni Android telefon ile ilgili yorumlar, özellikler yer alıyor.

Realme Watch İncelemesi

Akıllı saat pazarı son yıllarda istikrarlı biçimde büyümeye devam ediyor. Artık hemen hemen her akıllı telefon üreticisinin ürün portföyünde bir akıllı saat de mevcut....

TV+ Ready İncelemesi

Teknolojinin gelişmesi TV izleme alışkanlıklarını da değiştirmeye başladı. Birçok evde TV hâlâ çanak antenlere bağlı uydu alıcıları ile izlense de, geniş bant internetin yaygınlaşmasıyla...

Oppo Reno 4 Lite İncelemesi

Oppo akıllı telefon pazarının son dönemlerdeki en hareketli oyuncularından biri durumunda. Portföyüne düzenli olarak yeni cihazlarla genişleten şirket, özellikle Reno serisinde üst segment ve...

Bilgilendirici ve kaliteli teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun