Manşetler

Google Android ve Chrome OS’i birleştiriyor mu?

google chromebook

chromebook-logo-160813

Google’ın işletim sistemleri Android ve Chrome OS’i tek bir çatı altında toplama ihtimali yıllardır konuşuluyor. Şirketin kurucularından Sergey Brin’in 2009’da iki işletim sisteminin zaman içinde birleşebileceğini söylemesi de bu ihtimali canlı tutan bir görüş olarak sürekli olarak hatırlatılıyor. The Wall Street Journal’da yer alan bir haber, beklenen birleşmenin gerçekleşeceğini ve Chrome OS’in Android’in kapsamı altına gireceğini iddia etse de, Google’ın Android ve Chrome OS’ten sorumlu yöneticisinin bu iddiayı, biraz eğlenceli bir dille, yalanlaması kafaları karıştırıyor.

The Wall Street Journal’ın haberinde, daha büyük bir pazar hakimiyeti olan Android’in Chrome OS’i çatısı altına alacağı ve bu birleşmenin ardından mobil cihazlarda görmeye aşina olduğumuz işletim sisteminin masaüstü ve dizüstü bilgisayarlara da giriş yapacağı belirtiliyor. Haberde iki işletim sisteminin buluşmasından doğan yeni platformun önümüzdeki yıl Google I/O’da tanıtılabileceği ve 2017’de tamamen hazır hâle gelebileceği bilgisi de yer alıyor.

Bazı Android uygulamalarının Chrome OS’te çalışabilmesi ve Pixel C gibi cihazların varlığı göz önüne alınınca iki işletim sisteminin birleştirilmesine dair haberler kulağa pek şaşırtıcı gelmiyor. Ancak kısa bir süre önce Android ve Chrome OS’in dümenine geçen Hiroshi Lockheimer’ın açıklaması, bu birleşmenin en azından kısa vadede gerçekleşmesinin pek muhtemel olmadığını düşündürüyor.

Birleşme haberlerinin ardından Twitter hesabı aracılığıyla bir açıklama yapan Lockheimer, “Chromebook için yüksek bir momentum var ve Chrome OS’e fazlasıyla bağlıyız.” ifadelerini kullandı. Lockheimer, çocuklarına derslerine yardımcı olması amacıyla kısa süre önce iki Chromebook aldığını belirtmeyi de ihmal etmedi. Lockheimer’ın bu açıklamaları, Android ve Chrome OS birleşmesinin şu aşamada öncelikler listesinde olmadığını gösteriyor. Ancak bu açıklamanın sadece gündemi dağıtmak ve birleştirme çalışmalarını daha rahat gerçekleştirmek adına dikkati başka bir yere çekmek için yapıldığı da düşünülebilir. Android ve Chrome OS’in yollarının birleşip birleşmeyeceğini görmek için biraz zaman gerekiyor.

İLGİLİ HABERLER