Epic’in RealityScan uygulaması ile akıllı telefon fotoğraflarından 3D model çıkarabilirsiniz

google news abone ol

Epic Games, akıllı telefonla çekilen bir dizi fotoğraftan nesnelerin üç boyutlu (3D) modellerini oluşturabilen yeni bir akıllı telefon uygulamasını duyurdu. Buradaki temel fikir, gerçek dünyadaki bir nesneyi, örneğin bir sandalyeyi taramak için RealityScan adlı uygulamayı kullanabilecek ve ardından bu nesnenin taramasını oyununuza veya projenize getirebilecek olmanızdır.

Yukarıdaki videoda, kahverengi bir sandalyeyi tarayan ve bunun sonucunda el yapımı bir 3D model elde eden kişiyi görebilirsiniz. Uygulama şu anda Apple’ın Testflight adlı beta platformu aracılığıyla 10 bin kullanıcıya açık durumda bulunuyor.

Uygulama, en az yirmi kadar görüntü yüklemenizi istiyor. Bunlar da taranan nesnenin farklı açılardan çekilmiş görüntüleri olmalı. Tarama işlemi tamamlandıktan sonra, modeli Sketchfab gibi bir üç boyutlu model platformuna yükleyebilirsiniz. Birkaç dakika sonra, tarama sonucuna elde edilen model bu sitede görülüyor.

Uygulamanın beta sürümünü deneyen The Verge editörünün görüntülerine buradan ulaşabilirsiniz. Sonuçlar pek parlak görünmüyor. Ancak yazar bu durumun telefonunun kameralarıyla veya ortamdaki ışıkla ilgili olabileceğini söylüyor. Yeteri kadar tarama yapamaması veya doğru açılardan çekim yapmamış olmasını da sonuçların parlak olmamasının nedenleri arasında gösteriyor. Bu arada uygulama henüz kısıtlı beta aşamasında bulunuyor. Epic, uygulamanın resmi sürümünü çıkarıncaya kadar ince ayarlar yapmayı sürdürecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Avrupa Birliği'nden Twitter'a Dijital Servisler Yasası uyarısı

RealityScan uygulaması ilkbaharda daha fazla kişinin erişimine açılacak. Android versiyonunun ise yılın ilerleyen zamanlarında gelmesi bekleniyor. Bu arada Epic, bugün saat 18.00’de “State of Unreal” etkinliği düzenleyecek. Orada geliştiricilerle ilgili diğer yeniliklerini ve haberleri paylaşacak.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla yıllar süren gecikmenin ardından ilk Semi teslimatını Pepsi’ye yaptı

Elon Musk, perşembe günü, Twitter'ın başına geçmesinen bu yana ilk kez bir Tesla lansman etkinliğinde görüldü. Milyarder iş insanı, ABD'nin Nevada eyaletindeki bir Tesla...

Akıllı saat ve kulaklığı birleştirecek Huawei Watch Buds’ın çıkışı yakın

Son zamanlarda web'de veya sosyal medyada Huawei Watch Buds adıyla anılan ilginç bir cihaza denk gelmiş olabilirsiniz. Bunun bir Huawei hayranı tarafından geliştirilmiş bir...

Oppo Enco X2 İncelemesi

Oppo Enco X2 inceleme yazısında aktif gürültü engelleme özellikli ve Dynaudio teknolojili ses deneyimi sunan kablosuz kulaklık ile ilgili yorumlar var.

Kanye West Parler’ı satın almaktan vazgeçti

Kanye West Parler'ı satın almaktan vazgeçti. Ünlü rapçi Twitter hesabının askıya alınmasının ardından kendisini Twitter'ın karşısında "ifade özgürlüğü" odaklı bir alternatif olarak tanımlayan Parler'ı...

ÖNE ÇIKANLAR