Epic ve Apple kavgasında mahkemeden Unreal Engine kararı

Epic Games ve Apple arasında bundan yaklaşık 10 gün önce patlak veren kavgada farklı cepheler de açılıyor. Mahkeme, Epic’in oyun motoru Unreal Engine’in korunması için Apple aleyhine bir kısıtlama kararı çıkarttı.

Aslında Epic yeni ödeme sistemi nedeniyle Apple’ın kendisine karşı attığı adımların tamamının durdurulması için mahkemeye başvurmuştu. Şirket burda öncelikle Fortnite’ı App Store’a geri döndürmeyi amaçlasa da, istediğini alamadı.

Hakim Yvonne Gonzalez Rogers tarafından alınan karar, iki şirket arasında önümüzdeki dönemde yaşanacaklar konusunda da bir ipucu veriyor. Rogers, kararında Epic’in Fortnite eksenindeki kaygı ve şikayetlerine katılmadığını açıkça belirtti.

Fortnite’ın iOS’te olmaması sırasında yaşayabileceği prestij kaybına fazla değinmeyen Rogers, Epic’in gördüğü zararın “onarılamaz” olmadığını ifade etti. Rogers, Epic’in dava sürecinde geçici olarak kendi ödeme sistemini geri çekip sonucu bekleyebileceğini ve bu sayede Fortnite’ın da yeniden iOS’e dönebileceğini de ifade etti.

Unreal Engine oyun motoru konusunda ise hakim Epic Games’ten yana karar verdi. Apple’ın bu haftanın sonuyla birlikte Epic Games’in geliştirici araçlarına erişimini kesme kararı, Unreal Engine’i de tehlikeye atmıştı. Ancak mahkeme, bu ihtimali ortadan kaldırdı. Rogers, iki şirketin birbirlerine karşı ihtiyati tedbir uygulama özgürlüğünün bulunduğunu; ancak yapılan uygulamaların olayda tarafsız olan kişi ve kurumları etkileyemeyeceğini belirtti. Bu da Epic’in Unreal Engine oyun motorunu kullanan geliştiriciler için bir tehdit olmadığı anlamına geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Tim Cook'tan Apple Bağdat Caddesi mağazası paylaşımı

Epic ve Apple arasındaki hukuk mücadelesi bir süre daha devam edecek gibi görünüyor. Bu mücadelede ara ara gidişatı değiştirecek bu tarz kararlarla karşılaşmak da sürpriz olmayacaktır.

F1 Amerika GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 heyecanı iki haftalık bir aranın ardından Türkiye'den ABD'ye taşınıyor. F1 Amerika GP 2021 hafta sonunda yine heyecanlı bir yarış bizi bekliyor. Geçen...

Huawei Nova 9 Ön İnceleme: Kaan Arlı’dan Huawei deneyimi ile ilgili detaylar – Video

Huawei geçtiğimiz ay Çin'de duyurusunu gerçekleştirdiği Huawei Nova 9'un Doğu Avrupa, İskandinavya, Kanada ve Türkiye bölgeleri için lansmanını Avusturya'nın başkenti Viyana'da gerçekleştirdi. Öte yandan...

Sony A7 IV tanıtıldı: 33 MP sensör, 4K video kaydı

Sony, aynı zamanda A7 IV olarak da bilinen Alpha 7 IV fotoğraf makinesini/kamerasını tanıttı. A7 IV, Sony'nin 2018'de çıkarttığı giriş segmenti tam kare kamerası...

Apple Watch Series 7 söküm işleminde dikkat çekici detaylar – Video

Apple Watch Series 7'nin Türkiye'nin de aralarında bulunduğu çeşitli ülkelerde satışa sunulmasıyla birlikte, iFixit ekibi bu yeni Apple akıllı saatinin söküm işlemlerine zaman kaybetmeden...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun