Ana Sayfa » Bilim » Dünya büyük bir göktaşı tehlikesini kılpayı atlattı

Dünya büyük bir göktaşı tehlikesini kılpayı atlattı

130 metre çapındaki bir göktaşı geçtiğimiz hafta içinde dünyanın 72 bin kilometre yakınından geçti.

Her ne kadar bu uzaklık çoğu kişi için fazla görünse de, 72 bin kilometre astronomlar tarafından “kıl payı” olarak nitelendiriliyor. Bu değer, Dünya ile Ay arasındaki uzaklığın beşte birinden daha azına karşılık geliyor. Son birkaç yıl içinde ilk kez Armageddon filmindekine benzer bir senaryoyla karşılaşmaya çok yaklaştık.

Bilim insanları, “2019 OK” adını verdikleri asteroitten son ana kadar haberdar olmadı. Bu koca göktaşının Dünya için tehdit olabileceği her şey için çok geç olana kadar anlaşılamamıştı.

Astronomi camiasında hiç kimse, bu asteroidi yakından takip etmemişti. Avustralyalı astronom Michael Brown, Washington Post‘a verdiği demeçte bu gök cisminin hiç yoktan ortaya çıkmış gibi göründüğünü kaydetti. Bize doğru saatte 87 bin kilometre hızla yaklaşıyordu.

Aşağıdaki GIF animasyon, 2019 OK gök cisminin Dünya ve Venüs yörüngeleri arasında nasıl bir yol izlediğini tarihleriyle birlikte gösteriyor.

2019 OK, ABD’nin New York şehrinde bulunan Özgürlük Heykeli’nden daha büyük olsaydı, 66 milyon yıl önce yeryüzüne günümüzün Meksikasına çarpan ve dinozorların neslini tüketen, yaklaşık 10 kilometre genişliğindeki göktaşından çok daha küçük boyutlarda bulunuyor. NASA, çapları 1.5 kilometre ya da daha büyük olan bu tür büyük asteroitlerin yüzde 90 civarındaki bölümünü takip ediyor.

Bir göktaşının büyük zarar vermesi için çapının kilometrelerce olması gerekmiyor. 1908 yılında, çapının 60 ila 100 metre arasında olduğu düşünülen bir göktaşı Dünya atmosterine girmiş ve saatte binlerce kilometre hızla ilerlemişti. Sibirya’nın Tunguska bölgesi üzerinde patlayarak bir termonükleer silah etkisi yaratmış ve New York şehrinin iki katkı büyüklüğündeki bir alanda bulunan tüm ağaçları dümdüz etmişti.

Bu tarz küçük göktaşlarını takip etmek çok zorlayıcı oluyor. Bilim insanları bir göktaşını, teleskobu ancak doğru yerde ve doğru zamanda doğrultarak tespit edebiliyor. Teleskoplar göktaşlarının yansıttığı güneş ışığını algılıyor. Ancak asteroit küçüldükçe, yansıtma sönükleşiyor. Bu da teleskobun gök cismini bulmasını zorlaştırıyor.

Göktaşı çok küçük olduğu için geç tespit edildi

Brezilya ve ABD’deki araştırma ekipleri 2019 OK’in Dünya’ya doğru yaklaştığını teğet geçişine bir haftadan az bir zaman kala tespit edebildiler. Astronomlar, asteroidin ne kadar büyük olduğuna veya nereye doğru yol aldığına dair bilgi vermediler.Dünya’ya yaklaşmadan saatler öncesine kadar belirleyemediler.

Yaklaşan bir çarpışmanın mümkün olduğu kadar önceden farkına varmak zorunludur, çünkü daha fazla ilerleme süresi bilim insanlarına bir asteroitin yolundan nasıl ayrılacağını bulmada daha iyi bir şans verir.

Brown, “Sadece bir gün ya da bir hafta önce haberimiz olsaydı, başımız gerçekten belada olabilirdi. Ancak daha erken zamanda haberdar olmak çeşitli seçenekler veriyor.” dedi.

Bu seçeneklerden biri, yaklaşmakta olan göktaşına çarpacak bir nesneyi uzaya fırlatmak. Bir diğeri ise, yerçekimi traktörü olarak adlandırılan bileşeni içeriyor. Bu projede, uzun bir süre boyunca, NASA’ya göre yıllarca asteroitle birlikte uçacak bir uzay aracı gönderilecek ve bu, asteroidi yavaşça Dünya’ya bağlı yolundan çekecek.

Ancak bu çekici planının işlemesi için, bilim insanlarının göktaşı hakkında yıllar önceden fikir sahibi olmaları gerekiyor. Bunun için de NASA gibi uzay ajanslarının asteroit algılama işine daha fazla öncelik vermeleri şart.

Avustralyalı astronom Alan Duffy Washington Post’a “Dinozorların yoluna gitmemize gerek yok.” dedi. “Aslında şimdi kendimizi çalışmaya verirsek, kesinlikle bu küçük asteroitleri bulma ve saptırma teknolojisine sahibiz.”

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Realme 8 Pro 108 megapiksel kamerayla gelecek

Realme, bugün gerçekleştirdiği Kamera İnovasyon etkinliğinde yakında tanıtacağı Realme 8 serisinde kullanacağı 108 megapiksel kamera teknolojisi hakkında bilgi verdi. Bu kamera Realme 8 Pro...

iPhone 13 ve diğer beklenen iPhone modelleriyle ilgili son ipuçları

Apple konusunda yaptığı tahminlerle bildiğimiz Ming-Chi Kuo'nun yeni bir yatırımcı notuna göre, Apple'ın 2021 model iPhone'ları nihayet daha küçük bir çentiğe sahip olacak. Üstelik...

Gmail iOS uygulaması aylar sonra güncellendi

Google, Gmail iOS uygulamasını aylar sonra ilk defa güncelledi. Şirket Meet, Takvim, Dokümanlar, E-Tablolar ve Tasks uygulamaları için güncelleme yayınlamayı da ihmal etmedi. Tasks...

Netflix Mart 2021 takvimi: Formula 1 belgeseli üçüncü sezonuyla geliyor

Netflix Mart 2021 takvimi belli oldu. Yayın servisinin belirttiğine göre, "intikam, aşk, spor, çözülemeyen cinayetler ve kahkaha ile mart ayı çok hızlı geçecek". Çağatay...

Tablet önerileri 2021: Hangi tablet modeli sizin için en uygun? [Video]

Pandemi döneminde uzaktan eğitim, evden çalışma ve evde zaman geçirme gibi aktivite ve davranışlara yönelim, dizüstü bilgisayarlara olduğu kadar tabletlere olan ilgiyi de artırdı....

Sanal hafta sonu fırsatları mediamarkt.com.tr’de, tek tıkla evinizde

MediaMarkt sanal hafta sonu fırsatları ile mediamarkt.com.tr ile tek tıkla evinize geliyor. Akıllı telefonlardan televizyonlara, küçük ev aletlerinden beyaz eşyalara kaçırılmayacak fırsatlar mediamarkt.com.tr'de sizi...

Galaxy A32 4G versiyonu 5G olmayan ülkeler için geliyor; işte özellikleri

Samsung Galaxy A32, şirketin en ucuz 5G telefonu olarak geçtiğimiz haftalarda tanıtılmıştı. Samsung, bu telefonun satışına Avrupa'da başlamıştı. Bu Android telefonun 5G özelliği bulunmayan...

Redmi K40 serisi resmiyet kazandı; işte özellikleri

Xiaomi, Redmi markasının yeni amiral gemisi olan K40 serisinin üyelerini gözler önüne çıkardı. K40 serisinin üç üyesinde de 120 Hz yenileme ve 360 Hz...