Dolby Voice video görüşmelerde ses kalitesini artıracak

Dolby’nin yeni ses teknolojisinin duyurusu da CES 2021 kapsamında yapıldı. Dolby Voice adını taşıyan bu yeni teknoloji, video konferans görüşmelerinde katılımcıların daha rahat duyulabilmesi amacıyla geliştirildi.

Dolby’den yapılan açıklamada, yeni özelliğin arka plan gürültüsünü bastırma ve dinamik seviyeleme gibi özellikleri bir araya getirdiğini ve böylelikle toplantılarda seslerin daha net, daha doğal ve daha az yorucu şekilde duyulmasını mümkün kıldığı belirtildi.

Yapılan açıklamaya göre, Dolby Voice’u ilk olarak yeni tanıtılan Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 9 ve Yoga Gen 6‘da kullanmak mümkün olacak. Özelliğin daha sonra hangi dizüstü bilgisayarlara geleceği konusunda şimdilik bilgi verilmedi.

Dolby Voice sıra dışı bir çözüm değil

Dolby Voice’un devrim yaratan bir teknoloji olmadığını belirtmek gerekiyor. Şirket daha önce benzer teknolojiyi Dolby Conference Phone ve Dolby Voice Room için kullanmıştı. Söz konusu özelliklerin ikisi de kurumsal odaklı konferans çözümleri olarak öne çıkmıştı. Dolby Voice’ta ise ekstra bir donanıma ihtiyaç duyulmayacak.

Dolby Voice’ta hem gelen hem de giden ses desteklenecek. Yani hem kullanıcının sesi karşı tarafa daha net gidecek hem de karşı tarafın sesi daha net duyulacak. Dolby Voice’un özellikleri Dolby Access uygulaması üzerinden kontrol edilebilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Discovery Plus içerikleri BluTV uygulamasında yer bulmaya başladı

Dolby Voice ile tanışmak için şubat ayına kadar beklemek gerekiyor. Lenovo’nun Dolby Voice’la gelecek olan yeni dizüstü bilgisayarları gelecek ay içinde satışa sunulacak.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

F1 Portekiz GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 2021 sezonunda heyecan ara vermeden devam ediyor. Portekiz'den sonra sırada onun komşusu İspanya var. Geçen yıl pandemi nedeniyle İspanya GP yapılamamıştı. F1...

Discovery Plus içerikleri BluTV uygulamasında yer bulmaya başladı

Discovery, geçtiğimiz yılın sonlarına doğru orijinal içeriklerini barındıran bir isteğe göre video izleme servisi olan Discovery Plus'ı faaliyete geçirmişti. Başta ABD olmak üzere çeşitli...