DJI IŞİD ile mücadeleye uçuşa yasak bölgelerle destek veriyor

djiDJI son zamanlarda drone pazarının en önemli oyuncusu olarak biliniyor. Merkezi Çin’in Shenzhen şehrinde bulunan şirket, ABD’ye Irak ve Suriye’de IŞİD ile yürüttüğü mücadelede yardımcı oluyor. Phantom ve Inspire serisi drone’larıyla ciddi satış rakamlarına ulaşan şirket, Irak ve Suriye’nin büyük kısmında yazılımsal olarak “uçuşa yasak bölge” oluşturdu. Drone üreticisi, böylelikle drone’larının IŞİD militanları tarafından bombalı saldırılarda kullanılmasını amaçlıyor. IŞİD’in bombalı saldırılarda drone’lardan yararlandığı biliniyor.

Uçuşa yasak bölgeleri fark eden ilk isim, Department 13’te drone tehditleri analisti olarak görev yapan Kevin Finisterre oldu. Finisterre şirketin DJI Go adını taşıyan pilotluk ve fotoğrafçılık uygulamasını güncellediğini, Irak ve Suriye’de yeni uçuşa yasak bölgeler oluşturduğunu gördü. Çinli üreticinin elinde uzun bir süredir oldukça büyük bir uçuşa yasak bölge listesi bulunuyordu. Şirket bu listeyle drone pilotlarının insansız hava araçlarını havalimanı, askeri bölge, stadyum gibi yasaklı bölgelerde uçurmasını engelliyordu.

Finisterre’in varlığını gün yüzüne çıkardığı yeni uçuşa yasak bölgelerin ise sisteme şubat ayının sonlarında eklendiği görülüyor. Aynı dönemde Irak ordusu, Amerikan kuvvetlerinin de desteğini alarak Musul’u IŞİD’in elinden almak için bir operasyon başlatmıştı. Finisterre’in paylaştığı verilere göre, Musul’un tamamı yeni uçuşa yasak bölgelerin kapsama alanında yer alıyor.

DJI IŞİD’in saldırılarında drone kullanmasını engelleyebilir mi?

MIT Technology Review’de yayınlanan bir haber ise Çinli drone üreticisinin uçuşa yasak bölge oluşturmasının IŞİD’i saldırılarında drone kullanmaktan alıkoyamayabileceğini gösteriyor. Haberde kod yazma konusunda bilgili ve tecrübeli olan birinin yazılımsal olarak koyulan engelin etrafından dolaşabileceği belirtiliyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

HP Envy 14 (2021) İncelemesi

Dizüstü bilgisayar denilince akla gelen ilk markalardan biri olan HP'nin farklı fiyat noktalarına yayılmış çeşitli ürün serileri bulunuyor. Envy serisi, orta segment Pavilion ile...

F1 İtalya Emilia-Romagna GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 2021 sezonu üç haftalık bir aranın ardından Avrupa yarışlarıyla kaldığı yerden devam ediyor. Geçen yıl da sıra dışı takvimde sonbaharda düzenlenen bir...