DDR5 RAM ile mevcut hızların iki katına çıkılacak

ddr5 ramGelecek nesil RAM standardı DDR5 çıktığında, bilgisayarların bellek standartlarından sorumlu organizasyon olan JEDEC’in belirttiğine göre, mevcut DDR4 RAM’in sunduğu hızların iki katına çıkılacak.

JEDEC, DDR5 standardının 2018 içinde son hâlini alacağını açıkladı. Kuruluş DDR5 ile birlikte bant genişliğinin ve yoğunluğun DDR4’e göre iki katına çıkacağını kaydetti. Ayrıca bu yeni standart ile daha yüksek güç verimliliğinin sağlanacağını da vurguladı. Standart gelecek yıl resmiyet kazanacağından dolayı, DDR5’in üreticilerin kullanımı için hazır duruma gelmesi 2020’yi bulacaktır.

2012 yılında son hâlini alan mevcut standart DDR4 tabanlı RAM’leri taşıyan ürünlerin raflara çıkması 2015’i bulmuştu. Çünkü işlemcilerin ve yonga üstü sistemlerin bunu destekleyecek şekilde güncellenmesi gerekiyor. Umarız bu sefer uyum süreci çok uzun sürmez böylelikle DDR5 RAM barındıran elektronik cihazlar ile bu on yıl bitmeden tanışma fırsatı elde ederiz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

F1 İtalya Emilia-Romagna GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 2021 sezonu üç haftalık bir aranın ardından Avrupa yarışlarıyla kaldığı yerden devam ediyor. Geçen yıl da sıra dışı takvimde sonbaharda düzenlenen bir...