Ana Sayfa » Tanıtıcı Yazı » CloudMounter: Bulut servislerinizi Finder’a veya Windows Gezgini’ne taşıyın

CloudMounter: Bulut servislerinizi Finder’a veya Windows Gezgini’ne taşıyın

MacOS’in en son sürümlerinde iCloud, bilgisayarın bir sürücüsü gibi çalışabiliyor. Bu imkanın diğer bulut depolama servisleri için de var olmasını isteyenlere, Eltima Software’ın CloudMounter yazılımı gerekli şartları sağlıyor. Bu uygulama sayesinde Google Drive, Dropbox, OneDrive ve bunun gibi çeşitli bulut depolama servisleri Finder’dan kolaylıkla erişilebilir hâle geliyor.

Bulut depolama servisleri son yılların gözdesi hâline geldi. Satın aldığınız akıllı telefonla veya web’de denk geldiğiniz bir makale ya da reklam sayesinde siz de bulut depolama hesabına sahip kullanıcılardan biri hâline gelmişsinizdir. Bu hesaplar sadece dosyaları geleneksel yöntemlerin ötesinde, internet üzerinde saklama kolaylığı sunmakla kalmıyor, aynı zamanda dosyaları evde ve iş yerindeki bilgisayarlar arasında paylaşma, arkadaşlara gönderme imkanı da sunuyor. Ne var ki, internet tarayıcısını açıp bulut depolama servisinin web arayüzüne gitmek ya da ayrı bir uygulama kullanıp dosya yükleme veya indirme işlemlerini gerçekleştirmek, çoğu zaman zahmetli ve vakit kaybettirici oluyor.

Eltima Software’ın CloudMounter yazılımı, tüm bulut hesaplarınızı bir araya getiriyor ve onları Finder’ın kenar çubuğuna yerleştiriyor. Bunları bilgisayarınıza bağlı diğer sürücüler gibi kullanmanıza olanak sağlıyor. Bu durum bulut servislerini kullananların zamandan tasarruf etmelerine yardımcı olmakla kalmıyor, aynı zamanda dizüstü bilgisayarlarının kısıtlı depolama alanını artırma konusunda fiziksel disk sürücülerini tercih etmeyenleri de kurtarıyor.

CloudMounter, geniş yelpazeye yayılmış servisler ve teknolojilerle çalışabiliyor. Desteklenenler listesinde; Dropbox, Google Drive, Amazon S3, Microsoft OneDrive, WebDAV, OpenStack Swift, Backblaze, Box ve dört farklı tür FTP/SFTP yer alıyor. Eltima düzenli biçimde yeni servisler eklemek için çalıştığının altını çiziyor. Her bir CloudMounter lisansı ömür boyu kullanım hakkı sunduğu için, ek servisler için daha fazla para ödemeniz de gerekmeyecek.

Bu servislerinin hepsini test etmek mümkün olmadı. Ancak çoğu kullanıcının sahibi olduğu Dropbox, Google Drive, Microsoft OneDrive sunucularını ve aynı zamanda SFTP web sunucu hesabının kurulumunu test ettik. Kurulum işlemi sadece birkaç saniyede tamamlanıyor. Seçtiğiniz servisin web arayüzü açılıyor, kullanıcı adı ve şifresini girmeniz yeterli oluyor. FTP veya SFTP istemcisinin eklenmesi söz konusu olduğunda da, sunulan kullanışlı ve kolay arayüz sayesinde bilgiler hızlıca giriliyor ve bağlantı kuruluyor. Daha sonra tek bir tıklatmayla sürücüyü bilgisayara ekleyebilir veya kaldırabilirsiniz.

Kurulum işlemi tamamlandıktan ve bulut sunucusu sürücü olarak eklendikten sonra, Mac bilgisayara bağlı diğer sürücüler gibi çalışıyor. Dosyaları sürükleyip bırakmak, kopyalayıp yapıştırmak pürüzsüz görünüyor. Yükleme işlemi ise iCloud’a dosya yüklemek kadar hızlı görünüyor. Dosyaları yüklerken veya indirirken, Finder’da normal bir şekilde dosyaları taşırken gördüğümüz gibi, klasör veya dosya isimlerinin yanında küçük ikonlarla süreçten haberdar olmak mümkün oluyor. Bunun yanı sıra, sağ üst köşede, menü çubuğunda bulunan CloudMounter ikonu aracılığıyla tüm sürücüleri görebilir, bunları bağlayabilir, çıkarabilir, şifreleyebilir veya Finder’da görüntüleyebilirsiniz.

CloudMounter aracılığıyla eklediğimiz sürücülerdeki dosyaları açmakta herhangi bir sıkıntı yok. Ancak Google Docs dosyaları gibi, kendine has dosya formatı olan dosyaları masaüstüne kopyalayıp yerelde açma işlemi çok başarılı değil. Açmak istediğinizde uygun uygulamanın olmadığı belirtiliyor. Ancak PDF veya benzeri genel formattaki dosyaların açılmasında herhangi bir sıkıntı yaşanmıyor.

CloudMounter, dosyaları buluta yükleme işlemini de fazlasıyla kolaylaştırıyor. Finder veya Windows Gezgini içinde, basit bir şekilde sürükle-bırak ya da kopyala-yapıştır yöntemini kullanarak bir veya birden fazla dosyayı istediğiniz bulut sürücüsüne hızlıca ekleyebilirsiniz. Değişiklikler, web arayüzünden kontrol ettiğimizde hızlı biçimde yansıtılıyor, diğer bir deyişle dosyalar veya klasörler bulut sunucunuza aktarılıyor.

Bulut servisinde veya uzak sunucunuzda depoladığınız .zip uzantılı sıkıştırılmış dosyaları Finder içinde, bulut sürücüsüne açma imkanı bulunmuyor. Ancak bu tür dosyaları bilgisayarınızın yerel sürücüsünde herhangi bir yere kopyalayarak orada açabilirsiniz. Daha sonra açılmış klasörü yeniden bulut sürücüsüne kopyalayıp yapıştırarak dolaylı olarak açma işlemini tamamlayabilirsiniz.

CloudMounter uygulamanın şifreleme yeteneklerinden de övgüyle bahsediyor. Uzak sunucudaki herhangi bir dosyayı karıştırabilir ve bu şekilde saklayabilirsiniz. Böylelikle size özel CloudMounter kopyasına sahip olmayanlar, dosyalarınıza erişse bile, bunların ne olduğunu anlamaz, sadece çöpe eşdeğer dosyalar görürler. Üstelik bu durum, kullanıcı web arayüzü üzerinden dosyalara erişse bile değişmiyor.

Şifreleme veya şifre açma işlemi her bir dosya için tek tek yapılamıyor, sadece tüm sürücüyü veya klasörleri şifreleyebilirsiniz. Halbuki dosya bazında şifreleme imkanı sunmak, hem işleri daha esnek hâle getirir, hem de şifreleme için geçen süreyi kısaltabilirdi. Bir sürücünün tamamını şifrelemek için sağ üst köşede, menü çubuğunda yer alan CloudMounter simgesine tıklatmanız, açılan menüde fare imlecini şifrelemek istediğiniz sürücünün üstüne getirmeniz gerekiyor. Daha sonra da devam eden menüde bulunan “Encrypt” seçeneğini tercih etmelisiniz. Klasör şifrelemesi için de Finder’da açtığınız sürücüdeki herhangi bir klasör üstüne gelip sağ tıklamanız ve seçenekler arasında bulunan “Encrypt”i seçmelisiniz. Bir şifre ve hatırlatma terimi belirledikten sonra ister sürücüdeki tüm dosyaları isterseniz yeni ekleyeceğiniz dosyaları 256-bit şifreleme mekanizmasını kullanarak şifreleyebilirsiniz. Eğer sürücünüz çok doluysa, şifreleme işlemi için biraz uzun süre boyunca beklemeniz gerekebilir.

Şifreleme için kullandığınız şifreyi Anahtar Zinciri’ne ekleyebilirsiniz, ancak Anahtar Zinciri’nin web formlarında sunduğu şekilde yeni şifre tavsiye etmesi söz konusu olmuyor. Aynı zamanda yazdığınız şifreyi görmenizi sağlayan bir ayar da yok. En iyisi şifrenizi dikkatli girmeniz, daha sonra da güvenli bir yerde kağıda yazılı olarak saklamanız. CloudMounter, şifre belirleme işlemi esnasında yanlış yapmanızı önlemek için aynı şifreyi iki kez girip doğrulama yapmanızı da istiyor.

Bir sürücüyü şifreledikten sonra, şifreleme sırasında belirlediğiniz şifreyle kilidi açabilir veya yeniden şifreleme işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Şifrelediğiniz dosyalara bulut sunucusunun web arayüzünden baktığınıda, şifrelenmiş birtakım anlamsız yığınlar göreceksiniz.

CloudMounter’ın bilgisayarla birlikte açılmasını sağlamak için başlangıçta otomatik olarak başlatılmasına izin vermeniz gerekiyor. Aynı zamanda uygulama başlatıldığı anda sürücülerin otomatik olarak bilgisayara bağlanması seçeneğini de etkinleştirebilirsiniz.

Genel olarak CloudMounter, çeşitli bulut depolama servislerinden, farklı amaçlar için aynı anda yararlanan Mac kullanıcılarının işlerini oldukça kolaylaştıracak, tüm sürücüleri tek bir noktadan kolaylıkla yönetme imkanı sunacaktır. Aslında OneDrive, Google Drive, Dropbox gibi servislerin her birinin kendi masaüstü yazılımları bulunuyor. Ancak CloudMounter bu servislerin ötesine geçerek profesyonellerin de daha sık yararlandığı bulut servislerini kapsıyor. Aynı zamanda depolama amaçlı kullandığınız uzak sunucunuzu da FTP veya SFTP yoluyla bilgisayarınıza ekleme imkanı veriyor. Her şeyden önemlisi, dosyaları, onları bilgisayara indirmeye gerek duymadan gezme, ihtiyaç duyulanları indirme imkanını veriyor.

CloudMounter’ın şifreleme tarafında hâlâ çeşitli kusurları var gibi görünüyor. Ancak yazılımın kendini sürekli geliştirmesi ve güncellemeler sunması nedeniyle bunların hızlı biçimde kapatılacağını düşünüyoruz. Aynı zamanda CloudMounter, düzenli şekilde yeni servislerini bünyesine ekliyor. Bu da bulut depolama aracını gelecekte daha kullanışlı hâle getirecektir.

Yazının çok büyük kısmında CloudMounter’ın macOS’te sunduğu imkanlardan bahsediyor, ona göre anlatıyoruz. Ancak CloudMounter, aynı işlevleri, çok da farklı olmayan yollar aracılığıyla Windows PC’lerde de sunuyor.

CloudMounter 15 gün boyunca ücretsiz deneme imkanı sunuyor. Bu süre, bulut depolama ve yönetim yazılımının sunduğu imkanları ve kolaylıkları test etmek için gayet yeterli görünüyor. Eğer memnun kalırsanız, toplam 53 dolarlık fiyat karşılığında ömür boyu kullanım hakkı elde edebilir, bilgisayarınızda CloudMounter aracılığıyla depolama alanınızı esnetebilir, fiziksel kapasitesinin ötesine taşıyabilirsiniz.

CLOUDMOUNTER’I DENEYİN

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

General Mobile GM 20 Pro İncelemesi

General Mobile, sessiz geçen bir dönemin ardından yazın sonlarına doğru iki yeni telefonla, GM 20 ve GM 20 Pro ile karşımıza çıktı. Bu iki...

F1 Rusya GP 2020: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 bir haftalık aranın ardından yine üç yarışlık bir maratona başlıyor. İlk durak Rusya. Soçi şehrinde düzenlenecek olan Rusya GP'de Lewis Hamilton'ın şampiyonluğa...

Amazon Luna adlı bulut tabanlı oyun servisini duyurdu

Amazon dün düzenlediği 2020 donanım etkinliğinde Luna adlı bulut oyun platformunu duyurdu. Bu haber çok da şaşırtıcı sayılmaz, çünkü hizmetin daha önce "Tempo" kod...

iOS 14.0.1 güncellemesi ile varsayılan e-posta ve internet tarayıcısı sorununa çözüm

iOS 14 ile gelen yenilikler arasında dikkat çekici olanlardan bir tanesi varsayılan e-posta veya internet tarayıcısı uygulamalarını değiştirebilmek oluyor. Ne var ki, yeni sürüm...

Twitter DM’lere çok yakında sesli mesaj seçeneği ekleniyor

Geçtiğimiz haziran ayında iOS için sesli tweetleri kullanıma sunan Twitter, şimdi de insanların doğrudan mesajlar yoluyla sesli mesaj kaydetmesine ve göndermesine izin verme yöntemini...

Volkswagen ID.4 elektrikli SUV yollara çıkmaya hazır

Volkswagen'in elektrikli araç atılımı ID.3'ün ardından ID.4 ile devam ediyor. ID.4, MEB (modüler elektrik platformu) teknolojisine dayalı olarak üretilecek ikinci model ve markanın ilk...

Realme C11 İncelemesi

Akıllı telefon fiyatlarının artması, bazı üreticileri uygun fiyatlı cihaz kategorisine de ayrıca odaklanmaya teşvik ediyor. Samsung, Honor ve Realme gibi üreticiler, daha fazla kullanıcı...

Samsung Galaxy S20 FE Ön İnceleme [Video]

Bu yılın hemen başında çıkardığı Galaxy S10 Lite ve Note 10 Lite modelleriyle Samsung, üst sınıf telefonlarındaki bazı özellikleri isteyenlere daha rahat erişebilecekleri seçenekler...

Samsung Galaxy S20 FE tanıtıldı: S20 serisinin en iyi özellikleri daha uygun fiyata geliyor

Bir süredir sızıntılarını gördüğümüz yeni Samsung telefonu Galaxy S20 Fan Edition tanıtıldı. Galaxy S20 FE ile birlikte Samsung özellikle genç kullanıcı kitlesini hedefliyor. Kompakt...

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Mac için Outlook yenilikleri detaylandırıldı, çıkış tarihi belli oldu

Microsoft, geçtiğimiz yıldan bu yana yeni bir Mac için Outlook sürümünü test ediyor ve  bu sürüm en sonunda önümüzdeki ay tüm kullanıcılara sunulmaya hazır...

Microsoft Telefonunuz çok yakında telefonunuzdaki kişileri gösterecek

Pandemi sırasında evden çalışırken iş arkadaşlarıyla kolay şekilde iletişim kurmak giderek daha önemli hâle geliyor. Bu nedenle Microsoft, Teams için sürekli güncellemeler çıkarıyor. Ne...

Mac OS 8 uygulamasıyla zamanda yolculuğa çıkın

Mac OS 8, geliştirici Felix Rieseberg tarafından Mac veya PC'ye yüklenebilecek bir masaüstü uygulamasına dönüştürüldü. Riesberg daha önce de Windows 95'i bir masaüstü uygulaması...

Spotify masaüstü uygulamalarında Chromecast desteğini genişletiyor

Spotify Windows ve Mac uygulamalarını kullananlar artık daha gelişmiş bir Chromecast desteğinden faydalanabilecek. Bu uygulamalar daha önce sadece mevcut Chromecast oturumlarını kontrol etmek için...

Apple’dan yeni Windows 10 uygulamaları geliyor

Apple çok yakında Microsoft'un Windows 10 işletim sistemi için yeni bir uygulama çıkaracak. Teknoloji devi bu adımla iTunes'un yerine bağımsız içerik yayın uygulamalarını getirmeyi...

Olympus makinelerini web kamerasına çeviren PC yazılımı

Olympus kamera birimini Sony'nin VAIO PC birimini sattığı şirkete satıyor olabilir, ancak henüz ürünleri için sunduğu desteği bitirmiyor. Şirket OM-D Webcam adını taşıyan yeni...

Bilgilendirici ve kaliteli teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun