Çinli astronotlar uzayda geçen altı ayın ardından Dünya’ya döndü

google news abone ol

Çinli astronotlar, henüz tamamlanmamış Tiangong uzay istasyonunda geçirdikleri altı ayın ardından yeniden Dünya’ya döndü. Aynı zamanda taykonot olarak da bilinen üç astronot, Tiangong uzay istasyonunda görev yapan ikinci ekip oldu. İkinci ekip, toplam görev süresiyle ilk ekibi sollamayı başardı.

Shenzhou 13 uzay aracı, geçtiğimiz cumartesi günü yerel saatle sabah 9:56’da Çin’in İç Moğolistan bölgesindeki çöle iniş yaptı. Uzay aracı, bu inişten 9 saat önce uzay istasyonunun Tianhe isimli ana modülünden kopmuştu. Mürettebat geçtiğimiz ekim ayında istasyona gitmiş ve istasyonda toplamda 183 gün geçirmişti.

Çinli taykonot Wang Yaping, bu görevle Tianhe uzay istasyonuna giden ve burada uzay yürüyüşü gerçekleştiren ilk Çinli kadın oldu. Wang’a mürettebat arkadaşı Ye Guangfu ve görev kumandanı Zhai Zhigang eşlik etti. Toplamda iki uzay yürüyüşü gerçekleştiren mürettebat, istasyonda çeşitli testler yaptı. Buna ek olarak, Dünya’daki astronotlara istasyonla ilgili bilgilerin verildiği iki ders verildi.

Shenzhou 13, Çin’in Tiangong uluslararası uzay istasyonunu tamamlamak için planladığı 11 görevden biriydi. Tianhe modülünü geçtiğimiz yılın nisan ayında uzaya fırlatan Çin, daha sonra da istasyonu çevrimiçi hâle getirmek için üç astronotu göndermişti. Shenzhou 14 görevi ile uzaya gidecek Çinli astronotlar, büyük ihtimalle haziran ayında uzaya gidecek. Çin istasyonu bu yılın sonu itibarıyla tamamen hazır hâle getirmeyi planlıyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Tesla yıllar süren gecikmenin ardından ilk Semi teslimatını Pepsi’ye yaptı

Elon Musk, perşembe günü, Twitter'ın başına geçmesinen bu yana ilk kez bir Tesla lansman etkinliğinde görüldü. Milyarder iş insanı, ABD'nin Nevada eyaletindeki bir Tesla...

Akıllı saat ve kulaklığı birleştirecek Huawei Watch Buds’ın çıkışı yakın

Son zamanlarda web'de veya sosyal medyada Huawei Watch Buds adıyla anılan ilginç bir cihaza denk gelmiş olabilirsiniz. Bunun bir Huawei hayranı tarafından geliştirilmiş bir...

Oppo Enco X2 İncelemesi

Oppo Enco X2 inceleme yazısında aktif gürültü engelleme özellikli ve Dynaudio teknolojili ses deneyimi sunan kablosuz kulaklık ile ilgili yorumlar var.

Kanye West Parler’ı satın almaktan vazgeçti

Kanye West Parler'ı satın almaktan vazgeçti. Ünlü rapçi Twitter hesabının askıya alınmasının ardından kendisini Twitter'ın karşısında "ifade özgürlüğü" odaklı bir alternatif olarak tanımlayan Parler'ı...

ÖNE ÇIKANLAR