Canon’dan 4K çözünürlüklü aynasız kamera: EOS M50

canon eos m50Canon üst segment aynasız kameralarında 4K video kaydı seçeneği sunmaması nedeniyle eleştirilere maruz kalıyordu. Şirket, bu eleştirileri aynasız M serisinin en yeni üyesi EOS M50 ile yanıtlıyor. Canon EOS M50 ile Ultra HD 4K video kaydı gerçekleştirilebiliyor.

DIGIC 8 işlemci barındıran 24.1 megapiksellik APS-C modeli, 24 fps’de 3840 x 2160 piksel video kaydı yapabiliyor. Kamera 60 fps’de de 1080p video kaydı gerçekleştirebiliyor. Canon’dan yapılan açıklamada M50’nin M serisi içinde giriş seviyesi model olduğu belirtilse de, 4K video kaydı seçeneğini sunan tek cihaz olması da kafaları karıştırıyor. Canon tarafından üst segment olarak tanımlanan EOS M5 ve M6 gibi modellerde 4K video kaydı yapılamıyor.

M50’nin Canon tarafından giriş seviyesine yerleştirilmesi, şirketin serinin geri kalanını da yenilemesinin muhtemel olduğunu düşündürüyor. Görüntüsü itibarıyla en üst seviyede konumlanan M5’e benzeyen M50, OLED optik vizör taşıyor. Dokunma ve sürükleme yoluyla otomatik odaklama yapabilen kamera, Canon’un Dual Pixel otomatik odaklama sistemini de bünyesinde barındırıyor. Döndürülebilen dokunmatik ekrana sahip M50, 720p çözünürlükte slow-motion video kaydı gerçekleştirebiliyor. Sessiz çekim modu, Wi-Fi, Bluetooth, ve NFC bağlantı destekleri de dijital fotoğraf makinesinin özellikleri arasında bulunuyor.

100-25600 ISO aralığı, seçilen moda göre 51200’e kadar yükselebiliyor. Burst modunda yapılan çekimlerde bir anda 47 kare yakalanabiliyor. 3.5 mm. mikrofon jakı, HDMI ve microUSB girişileri de kameranın bağlantı seçenekleri arasında yer alıyor.

Canon EOS M50, önümüzdeki nisan ayında satışa sunulacak. Sadece kameraya sahip olmak için 780 dolar ödemek gerekecek. EF-M 15-45mm f/3.5-6.3 IS STM kit lensiyle birlikte bu rakam 900 dolara yükselecek. EF-M 15-45mm f/3.5-6.3 IS STM veya EF-M 55-200mm f/4.5-6.3 IS STM lenslerden biriyle birlikte kameraya sahip olmak isteyenlerin cebinden ise 1250 dolar çıkacak.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Zynga’dan Snap Games için ReVamp adlı Among Us klonu

Zynga, cuma günü yaptığı duyuruyla Snapchat'in oyun platformuna ReVamp adlı bir sosyal aldatma oyununu çok yakında getireceğini duyurdu. Among Us gibi oyunların popülerliğinden ilham...

iPadOS 15 ile M1 iPad Pro’ların yüksek kapasiteli RAM’i daha fazla kullanılabilecek

Geçtiğimiz haziran ayında iPadOS 15'in ön gösterimi yapıldığında Apple'ın geliştiricilere uygulamalarında daha fazla RAM'den yararlanması imkanı sağlanacağı belirtilmişti. Bu sayede, özellikle iPad Pro'larda sunulan...

Apple’dan iPhone 13 serisi için özel tanıtım videosu – Video

Apple, iPhone 13 ve 13 Pro'nun özelliklerini öne çıkaran ve ürün yelpazesindeki farklılıkları detaylandıran, rehber niteliğinde yedi buçuk dakikalık bir video yayınladı. Videoda Apple,...