EğlenceManşetler

Activision yeni bir tam sürüm Call of Duty oyunuyla 2023’ü boş geçmeyecek

activision blizzard call of duty microsoft ve sony

Activision Blizzard’ın Call of Duty‘ye dair 2023 planları arasında, şirketin pazartesi günü yayınlanan üçüncü çeyrek kazanç raporuna (PDF) göre, “gişe rekorları kıran yıllık serinin bir sonraki tam premium sürümü” de yer alıyor. Call of Duty‘nin düzenli sonbahar yayın döngüsü göz önüne alındığında bu, çok dikkate değer bir gelişme olmasa da, Bloomberg geçtiğimiz şubat ayında Activision Blizzard’ın 2023 için planlanan yıllık oyununu ertelemeyi planladığını haber vermişti.

Bloomberg’e göre Activision Blizzard, 2021’de çıkan Call of Duty: Vanguard‘ın şirketin beklentilerini karşılamakta başarısız olmasının ardından 2023 sürümünü erteleyecekti. Ve Bloomberg, ocak ayında geçtiği başka bir haberde, şirketin yıllık sürümlerde bir değişiklik düşündüğünü dile getirmişti.

O sırada Activision Blizzard, 2023 oyununun geleceğini tam olarak doğrulamasa da habere itiraz etmiş gibi görünüyordu. Bir Activision sözcüsü, şubat ayında yaptığı açıklamada, “Bu yıl, gelecek yıl ve sonrası için heyecan verici bir premium ve oynaması ücretsiz Call of Duty deneyimlerimiz var” demişti. “Aksini söyleyen herhangi bir şeyin haberi yanlıştır. Doğru zaman geldiğinde daha fazla ayrıntı paylaşmak için sabırsızlanıyoruz.”

Call of Duty mobil alana genişliyor

Activision, son yıllarda Call of Duty oyununu yalnızca yıllık premium sürümler çıkarmanın ötesine genişletti. Call of Duty: Mobile, Warzone battle royale (bu ayın sonunda 2.0 sürümü çıkacak) ve 2023’te çıkacak mobil Warzone sürümü gibi oyunlarla, şirket diğer Call of Duty oyunları ve hizmetlerine odaklanmak için bir yıl ara vermiş olabilir gibi görünüyordu. Ancak Activision Blizzard 2023 için, Modern Warfare II‘nin büyük başarısıyla güçlenen bir başka büyük Call of Duty oyunuyla ilerleyeceğinden, 2023’te herhangi bir ara söz konusu olmayacak. Zaten şirket de “Activision, gelecek yıl için bugüne kadarki en güçlü Call of Duty canlı oyun deneyimleri, gişe rekorları kıran yıllık serideki bir sonraki tam premium sürüm ve hatta platformlar arasında daha katılımcı oynaması ücretsiz deneyimler gibi planlarıyla 2023’te mevcut ivmesini artırmayı dört gözle bekliyor.” ifadesini kullanıyor.

Ayrıca Activision Blizzard, kazanç raporunda Çin’deki oyunlarının birkaçını, “üçüncü taraf bir şirketle” ile lisanslamak için yeni bir anlaşma yapamayabileceği konusunda da uyarıda bulundu. Şirket, 2021’deki net konsolide gelirlerinin “yaklaşık” yüzde 3’üne katkıda bulunan lisans anlaşmalarının Ocak 2023’te sona ereceğini söyledi. “Bu anlaşmaların yenilenmesiyle ilgili görüşmelerimiz devam ediyor ancak karşılıklı olarak tatmin edici bir anlaşmaya varılamayabilir.” dedi. Diablo Immortal için NetEase ile ortak geliştirme ve yayınlama anlaşması, ayrı bir sözleşme kapsamında olduğundan bunlardan etkilenmeyecek.

Microsoft’un geçtiğimiz ocak ayında duyurulan Activision Blizzard’ı satın alma planı, hâlâ gerekli düzenleme süreçlerinde ilerlemeye devam ediyor. Satın alma işleminin Microsoft’un önümüzdeki haziran ayında sona erecek olan 2023 mali yılı bitmeden tamamlanması bekleniyor.

Amazon.com.tr’den Call of Duty oyunlarını satın alın
Teknoblog’un satış ortaklıkları vardır. Bunlar, editoryal içeriği etkilemez, ancak Teknoblog, satış ortaklığı bağlantıları üzerinden satın alınan ürünler için komisyon kazanabilir.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER