Büyük Hadron Çarpıştırıcısı nadir parçacık ayrışmalarını tespit etti

lhc-140515
Görsel: CERN

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nda görevli bilim insanları bulması meşhur Higgs parçacığından daha zor olan nadir parçacık ayrışmasını tespit ettiklerini açıkladılar. Bu tuhaf B mezonu meşhur Higgs bozonu kadar meşhur olmasa da, parçacık fiziğinin Standar Modeli içinde önemli bir rol oynuyor.

On yıllar boyunca parçacık fiziği Standart Model ile yönetiliyor, fizikçiler bütün atom altı parçacıkları bu sayede sınıflandırıyor, henüz gözlenmemiş parçacıklar ve süreçler hakkında tahminlerde bulunuyor. Higgs bozonunun varlığı en meşhur örneklerden biri olarak gösteriliyor.

Mezonlar da atom altı seviyedeki parçacıklar arasında yer alıyor. Standart Model tuhaf B mezonlarının üretilen her 1 milyar tuhaf B mezonunun ve 10 milyar tuhaf olmayan B mezonunun dördü oranında ayrışması gerektiğini öngörüyor.

CMS ve LHCb ekipleri tuhaf B mezonlarının ayrışmasını ilk kez saptamış ve Standart Modeli doğrulamış oldular. Ne var ki, tuhaft olmayan B mezonunun ayrışma hızı Standart Modelin tahminin dört kat fazlası oranında çıkıyor. Henüz tespit edilen parçacık miktarı fazla olmadığı için, Standart Model tam anlamıyla doğrulanmış olmuyor.

Zaten Standart Modelin doğrulanması tamamen iyi haber sayılmaz. Fizikçiler Standart Modelin eksik olduğunu uzun zamandır biliyor. Karanlık enerji, karanlık madde veya evrenin neden karşı madde yerine maddeden yapıldığı gibi temel soru ve kavramlar henüz açıklığa kavuşmuş değil. Yine de, Standart Modelden türetilen veriler daha iyi bir teorinin geliştirilmesi yönünde yol açabilir.

Mezonla ilgili veri 2011 ve 2012 yıllarında toplanmıştı. Büyük Hadron Çarpıştırıcısı geçtiğimiz günlerde, yapılan güncellemenin ardından yeniden çalıştırılmıştı. Gelecek yeni veriler Standart Modelin kaderini belirlemede önemli rol oynayabilir.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

YouTube masaüstüne video indirme özelliğini test ediyor

YouTube, videoları masaüstü web tarayıcınıza indirmenize olanak sağlayacak, resmen kendisine ait olacak bir yöntemi test ediyor. 19 Ekim'e kadar sürecek olan test için uygun olup...

iPadOS 15 İncelemesi

Apple'ın tabletlerine özel işletim sistemi iPadOS, en son sürümü iPadOS 15 ile birlikte iPad'lere yeni özellikler ve yetenekler kazandırıyor. Apple iOS 15 ile birlikte...

Surface Laptop Studio tanıtıldı; Microsoft’un yeni amiral gemisi dizüstü bilgisayarı

Microsoft, bugün, güçlü dizüstü bilgisayarlarından oluşan Surface Book serisinin halefi olan Surface Laptop Studio'yu duyurdu. Microsoft, amiral gemisi dizüstü bilgisayarı için tamamen yeni bir...

Surface Pro 8 tanıtıldı: 13 inç 120 Hz ekran, Thunderbolt 4

Microsoft'un bugün düzenlediği etkinlikte tanıttığı ürünlerden birisi de Surface Pro 8 oldu. Şirket, Intel işlemcili seride 2014 çıkışlı Surface Pro 3'ten bu yana ilk...