Avrupa Birliği Google ve Fitbit anlaşmasını onayladı

Avrupa Birliği, Google ve Fitbit arasındaki anlaşmayı sonunda onayladı. Google, Fitbit’i 2.1 milyar dolar karşılığında satın almak için geçtiğimiz yılın sonlarında anlaşmaya varmıştı. Avrupa Birliği, anlaşmayı onaylasa da, giyilebilir ürün pazarının açık ve rekabetçi kalması gerektiğinin altını çizdi.

Google, Fitbit cihazlarından topladığı sağlık ve zindelik verilerinin reklamlar için kullanılmayacağını garanti etmişti. İnternet devinin bu taahhüdü GPS parkurlarını ve manuel olarak girilen bilgileri de kapsıyor. Fitbit cihazları ve servisleriyle ilgili tüm veriler ayrı bir yerde depolanacak.

Avrupa Ekonomik Bölgesi’nde yaşayan Fitbit kullanıcılarına verilerine Haritalar, Arama ve Asistan gibi Google servislerine erişilip erişilemeyeceği konusunda karar verme imkanı da sağlanacak.

Avrupa Birliği, Fitbit’in API’ını kullanan diğer şirketleri korumayı da ihmal etmiyor. Böylelikle bu şirketlerin faaliyetlerini sürdürmesi güvence altına alınıyor. Google akıllı telefon üreticilerinin giyilebilir ürün bağlantıları için farklı uygulamalar kullanmasını da engelleyemeyecek.

Avrupa Birliği’nin getirdiği bu kısıtlamalar 10 yıl boyunca yürürlükte kalacak. Verilerin reklam hedeflemesinde kullanılması konusunda ise 10 yıl sonra yeni bir karar daha verilebilecek ve bu süre uzatılabilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Türk Telekom 2021 yılına hızlı başladı, işte en son abone sayıları

Avrupa Birliği rekabet komiseri Margrethe Vestager, Google ve Fitbit arasındaki anlaşmanın onaylanmasını şu sözlerle değerlendirdi: “Giyilebilir ürün pazarında ve dijital sağlık alanında rekabetin canlı kalmasını sağlayacak önlemleri alarak Google’ın Fitbit’i satın almasını onayladık. Bu taahhütler, Google’ın verileri reklam için nasıl kullanabileceğini kontrol edebilecek.”

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iPhone satın almayı düşünenlerin ilgisini çekecek indirim fırsatı

Bugünlerde bir iPhone satın almayı düşünüyorsanız, bu indirim fırsatı mutlaka ilginizi çekecektir. Trendyol'da bulunan Gürgençler Apple Premium Reseller mağazasında iPhone 12 Pro Max, iPhone...

Kontrolden çıkan Çinli roketin parçaları Hint Okyanusu’na düştü

Kontrolden çıkan Çinli roketin parçalarının Hint Okyanusu'na düştüğü tahmin ediliyor. Çin'in uzay ajansının sabah saatlerinde yaptığı açıklamada, Long March 5B roketin Maldivler'in batısına düştüğünün...

Video: Apple AirTag Kutusundan Çıkıyor (Ön İnceleme)

Apple'ın 20 Nisan'daki İlkbahar etkinliğinde duyurusu gerçekleştirilen yeni ürünlerden biri de AirTag olmuştu. Bu eşya takip cihazı hafta içinde Türkiye'de de satışa sunuldu ve...

F1 İspanya GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 2021 sezonunda heyecan ara vermeden devam ediyor. Portekiz'den sonra sırada onun komşusu İspanya var. Geçen yıl pandemi nedeniyle İspanya GP ağustos ayında...