Teknoloji

Avrupa Birliği mobil cihazların daha uzun süre kullanılabilmesi için harekete geçti

avrupa birligi genel veri koruma yonetmeligi

Avrupa Birliği, akıllı telefon ve tablet gibi mobil cihazların daha uzun süre kullanılabilmesi ve daha kolay tamir edilebilmesi konusunda üreticileri zorlamak için harekete geçti. Avrupa Komisyonu tarafından hazırlanan yasa taslağı, elektronik atık miktarını azaltmayı hedefliyor. Yasa sayesinde karbon salınımında 5 milyon arabanın çıkardığına yakın bir düşüş yaşanabileceği belirtiliyor.

Taslağın odak noktasında piller ve yedek parçalar bulunuyor. Üreticilerin her cihaz için en az 15 özel bileşen sunması ve bunu 5 yıl boyunca sürdürmesi isteniyor. Bunlar arasında piller, ekranlar, şarj adaptörleri, arka kapaklar, bellek ve SIM kart tepsileri bulunuyor.

Yasa taslağında üreticilerin 1000 şarjın ardından pil kapasitesinin yüzde 80 oranında korunması konusunda da güvence vermesi isteniyor. Buna ek olarak, beş yıl boyunca batarya tedariğinin de yapılması talep ediliyor. Yazılım güncellemelerinin pil ömrünü etkilememesi gerektiği belirtilirken; bu kuralların güvenlik endüstrisinde kullanılan veya katlanabilir/kıvrılabilir cihazlar için geçerli olmayacağı ifade ediliyor.

Avrupa Birliği tarafından hazırlanan yasa taslağında mobil cihazlara dayanıklılıklarını gösteren bir etiket eklenmesi de planlanıyor. Bu etiketin televizyon, çamaşır makinesi ve buzdolabı gib ürünlerde kullanılan enerji etiketine benzer nitelikte olacağı belirtiliyor.

İLGİLİ HABERLER