Asus ZenFone 5 İncelemesi

asus-zenfone-5-inceleme-00021

PadFone serisi hibrit cihazlarıyla üst sınıf akıllı telefon pazarında mücadele eden Asus, orta segmenti de bu yılın başlarında duyurusunu gerçekleştirdiği ZenFone serisi Android telefonlarına emanet etmiş durumda. 4, 5 ve 6 inç ekranlara sahip olan üç farklı ZenFone modeliyle Tayvanlı şirket rekabetin giderek daha yoğun şekilde yaşandığı giriş ve orta segmentte şansını arıyor. Geçtiğimiz haftalarda Türkiye piyasasına giriş yapan ZenFone akıllı telefonlar ülkemizde yoğun ilgi görüyor gibi görünüyor. Bu modellerden 5 inç ekranlı olanı, ZenFone 5 bir süredir test merkezimizde ve yeteri kadar kullanma fırsatı bulduk. Şimdi izlenimlerimizi aktarma zamanı.

asus-zenfone-5-inceleme-00001

Asus PadFone 5 sade ve estetik tasarımıyla dikkat çekiyor. Yuvarlatılmış kenarları, arkasında yer alan yumuşak yüzeyli ve kavisli kapağı, ekranın altına yerleştirilmiş kapasitif dokunmatik navigasyon tuşlarıyla Asus ZenFone 5 üst sınıf Android telefonların görünümünü pek aratmıyor. Ön yüzün büyük bir bölümünü kapsayan Corning Gorilla Glass 3 ekran camı sayesinde çizilmeler ve aşınmalar sorun olmaktan çıkıyor. Ekran camının altında bulunan metal şerit de telefona ayrı bir hava ve değer katıyor.

asus-zenfone-5-inceleme-00008

5 inç HD ekran 1280 x 720 piksel çözünürlüğüyle 294 ppi gibi bir piksel yoğunluk değeri sunuyor. Her ne kadar piyasada gördüğümüz 1080p ve daha üstü ekranların keskinliği ve berraklığından uzak olsa da, ZenFone 5’in ekranı kullanıcıları tatmin etmeye yetiyor. IPS teknolojisinin varlığı sayesinde bu ekran yüksek görüş açılarına sahip. Parlaklık seviyesi ortalamayı pek geçmiyor, ancak ZenFone 5’i parlak güneş ışığı altında bile rahatlıkla kullanmayı sağlıyor.

asus-zenfone-5-inceleme-00009

Ekranın altında yer alan kapasitif dokunmatik navigasyon tuşları sayesinde ekranda navigasyon tuşları için alan harcanmıyor. Ekranın üstünde Asus logosu, ahize hoparlörü ve 2 megapiksel ön kamera bulunuyor. Sağ kenarda güç ve ses tuşları alt alta sıralanıyor, bu tuşlar tek elle kullanımda bile rahatlıkla erişilebilecek noktadalar. Altta microUSB portu ve mikrofon bulunuyor. Sol kenarda arka kapağın açılmasına yardımcı olan bir çentik görüyoruz. Üstte de 3.5 mm. kulaklık jakı ve ikinci mikrofon mevcut.

asus-zenfone-5-inceleme-00013

ASUS ZenFone 5’in elimizdeki versiyonunda arka bölümü beyaz plastik kapak örtüyor. Bu kapağın üstünde Asus, Intel ve ZenFone logolarını görüyoruz. 8 megapiksel kamera yatay eksende ortalanmış ve üste doğru konumlanmış. Bunun hemen altında da flaş yer alıyor. Alt kenara doğru da hoparlörün yer aldığını görüyoruz. Arka kapak yerinden rahatlıkla çıkıyor ve sürekli çıkarıp takmalardan sonra bile kapakta oynama olmayacak gibi duruyor. Telefonun 2110 mAh kapasiteli pili görünüyor, ancak gövdeye sabitlenmiş olduğu için kolaylıkla değiştirmek mümkün değil. Pilin hemen üstünde microSIM kart yuvası bulunuyor. ZenFone 5’in çift SIM kartlı versiyonu da bulunuyor, ancak elimizdeki model tek SIM kart desteğine sahip. Üste doğru 64 GB’ye kadar destekli microSD kart yuvası da dikkat çekiyor.

asus-zenfone-5-inceleme-00019

ZenFone 5’te Intel’in 2 GHz maksimum saat frekanslı çift çekirdekli Atom Z2580 işlemcisi çalışıyor. Bu yongaset PowerVR SGX544MP2 grafik işlemci birimini de barındırıyor. Test merkezimize gelen modelde 2 GB RAM bulunuyor, bu da uygulama performansı bakımından büyük fark yaratıyor. 8 GB dahili hafıza yeterli görünmüyor, bu nedenle düzgün bir kullanım için 32 GB veya 64 GB kapasiteli bellek kartı almanız yerinde bir karar olacaktır.

asus-zenfone-5-inceleme-00024

Performans açısından bakıldığında Asus ZenFone 5 sahip olduğu 699 TL’lik fiyatın karşılığından çok daha öte bir performans sağlıyor. Kullanıcı arayüzünde geçişler gayet düzgün ve seri şekilde gerçekleştiriliyor. Aynı şekilde uygulamaların çalışmasında da pek takılma, kilitlenme veya kendiliğinden kapanma gözlemlemedik. Cihazda Chrome’dan farklı olarak bulunan yerleşik internet tarayıcısının performansı da memnuniyet verici. 5 inç 720p ekran masaüstü web sitelerini düzgün görüntüleme için yeterli olurken, sayfalar hızlı şekilde yükleniyor, kaydırma, yakınlaştırma ve ekrana sığdırma gibi işlemler de bekletmeden yapılıyor. SunSpider Benchmark’tan elde ettiği 1051 ms civarındaki puan belki üst sınıf Android telefonlarınınkinden biraz geride, ancak kendi sınıfı içinde oldukça iyi bir yerde.

asus-zenfone-5-ekran-goruntuleri-00003

Android cihaz incelemelerimizde başvurduğumuz AnTuTu benchmark testinde de Asus ZenFone 5 elde ettiği 23080 bu telefonun 2012’nin ikinci yarısında çıkmış olan üst sınıf Android telefonlarla aynı seviyede performans sunduğunu gösteriyor. Bu da 699 TL’lik fiyata sahip bir telefon için oldukça iyi görünüyor. Oyun performansı bakımından da ZenFone 5 iyi bir noktada duruyor. Üst sınıf oyunlardan Asphalt 8: Airborne’u takılma olmaksızın ve akıcı grafikler eşliğinde oynamak mümkün. Ancak üst sınıf Android telefonlardakine göre tepkiselliğin biraz geride kaldığını da hissetmedik değil.

asus-zenfone-5-ekran-goruntuleri-00001

2110 mAh kapasiteli batarya ZenFone 5 gibi 5 inçlik bir telefon için yetersiz gibi görünüyor. Halbuki bu gövdeye daha yüksek kapasiteli bir batarya sığdırmak mümkün olabilirdi, ancak bunun da maliyeti artırabileceğini kabul etmek gerekiyor. Telefon normal kullanımda bir günü rahatlıkla çıkarıyor. Eğer telefonla fazla işiniz olmazsa, sadece telefon görüşmeleri ve ara sıra e-posta kontrolü için kullanırsanız, bu sürenin iki güne kadar çıkması mümkün. Asus’un eklediği çeşitli güç yönetim araçları sayesinde pilde çalışma ömrü daha da artırılabiliyor. Ultra tasarruf modu açıldığında telefonun ekranı kapalıyken ağ bağlantısı kapatılıyor. Bu da mesajlaşma uygulamaları gibi uygulamaların ekran kapalıyken düzgünçalışmayacağı anlamına geliyor.

ZenFone 5’te yapılan telefon görüşmelerinde herhangi bir sorun yaşamadık. İki mikrofon varlığı sayesinde sizin sesiniz de karşı tarafa gürültüden epey arındırılmış şekilde ulaştırılıyor. Telefon hoparlör modunda kullanıldığında da gayet başarılı görünüyor. Arkadaki hoparlör yeteri kadar yüksek ve yumuşak ses çıkışı sayesinde hem müzik dinlerken ve film izlerken hem de telefon görüşmeleri sırasında epey yardımcı oluyor, başka bir ses çıkışına, hoparlöre ihtiyaç bırakmıyor.

asus-zenfone-5-ekran-goruntuleri-00004

Şu sıralar piyasaya çıkan telefonlarda, giriş veya orta segmentte olanlarda bile Android 4.4 KitKat’ın yüklü geldiğini görüyoruz. Böyle bir ortamda Asus’un ZenFone 5’i Android 4.3 Jelly Bean ile sunması sürpriz sayılabilir, ancak Tayvanlı şirketin fazla vakit geçmeden Android 4.4 güncellemesini sunacağını düşünüyoruz. Android 4.3’ün üstünde de ZenUI olarak adlandırılan özelleştirilmiş kullanıcı arayüzü yüklü olarak geliyor.

asus-zenfone-5-inceleme-00006

Kullanıcı arayüzünde dikkat çeken ilk ayrıntı özel olarak tasarlanmış kilit ekranı oluyor. Bu kilit ekranı üzerinde yer alan zaman çizgisi üzerinde yaklaşan randevularınızı ve takvim kayıtlarını görmeniz mümkün. Do It Later olarak adlandırılan anımsatıcı uygulama da önemli görevlerinizi aklınızda olmasa bile telefonunuzda tutmanızı ve zamanı gelince size hatırlatılmasını sağlıyor. Ayrıca Do It Later çeşitli işlevlere de entegre edilmiş gibi görünüyor. Örneğin gelen bir SMS için sonra yanıtlama seçeneğini tercih edebilirsiniz. Bunu yaptığınızda Do It Later uygulamasına bir hatırlatma kaydı eklenecek ve zamanı geldiğinde size hatırlatılacak. Aynısı okumak istediğiniz makaleler veya cevapsız çağrılar için de yapılabiliyor.

HTC veya LG’nin özelleştirilmiş kullanıcı arayüzünde olduğu gibi Asus’un ZenUI kullanıcı arayüzünde de e-posta, takvim, mesajlar uygulamaları özel renk kodlarına sahip. Bildirim tepsisi ve hızlı ayarlar ise birbirinden ayrılmış. Parmağınızı ekranın sol üst köşesinden aşağı doğru sürüklediğinizde bildirimleri görüyorsunuz. Ancak ekranın sağ yarısında üstten aşağı doğru sürüklediğinizde hızlı ayarlar ekranı karşınıza çıkıyor. Bu, çoğu zaman karıştırılıyor, bildirimlere bakmak isterken hızlı ayarları açtığımız çok oldu.

asus-zenfone-5-ekran-goruntuleri-00019

Hızlı ayarlar içinde Wi-Fi, Bluetooth, ses, GPS, mobil veri gibi klasik ayarların yanı sıra flaş ışığı, performans artırıcı, hesap makinesi, Miracast, Eldiven modu gibi özel ayarlar da bulunuyor. Her bir ayar düğmesi yeteri kadar büyük tasarlanmış, böylelikle büyük parmaklarla bile rahatlıkla kullanılıyor.

asus-zenfone-5-ekran-goruntuleri-00015

ZenFone 5’te Asus’un Open Cloud teknolojisi de bulunuyor. Bu sayede Google Drive, Box, Dropbox ve Asus’un kendi bulut servisi olan WebStorage’daki dosyalara Dosya Yöneticisi uygulaması altından erişmek ve bunları yönetmek mümkün oluyor.

Asus ZenFone 5’in arkasında yer alan 8 megapiksel kamera f/2.0 diyafram açıklıklı ve beş elementli lensi sayesinde kendi segmentindeki telefonlardan çok daha yukarıda bir kamera deneyimi vadediyor. Asus’un PixelMaster olarak adlandırılan kamera teknolojisi sayesinde de profesyonel fotoğrafların kalitesinde fotoğraflar elde etmek mümkün oluyor.

asus-zenfone-5-inceleme-00025

Kamera uygulamasında da çeşitli özellikler dikkat çekiyor. Alan derinliği efekti, panorama, çevirerek döndürme ve HDR gibi özellikler kamera uygulamasının özellikleri arasında bulunuyor. Düşük Işık modu ise kullanıcıların çok karanlık ortamlarda bile aydınlık fotoğraflar çekmesine olanak sağlıyor. Ne var ki, bu modun en iyi sonuçları vermesi için bir tripoda veya telefonu sabit duracağı bir yere koymaya ihtiyaç var. Ayrıca düşük ışık koşullarında flaşı kullanmak da biraz daha aydınlık sonuçların elde edilmesini mümkün kılacaktır.

Yukarıda saydığımız zengin özelliklerin karşılığını aynı ölçüde almak pek mümkün olmuyor. Işık koşullarının yeterli olduğu ortamlarda ZenFone 5 iyi sonuçlar veriyor. Ayrıca HDR modu açıkken çektiğimiz fotoğraflarda da parlaklık dengesi iyi ayarlanıyor. Ancak HDR modunun kullanımı sonucunda elde edilen fotoğraflarda renkler biraz fazla sıcak tarafa doğru kaçıyor, bu da görüntüleri yapaylaştırıyor. Makro çekimlerde kamera başarılı sonuçlar verirken gece çekimlerinde iyi sonuçlar elde etmek için telefonu mümkün olduğu kadar sabit tutmak gerekiyor.

ZenFone 5’in arka kamerasıyla 1080p Full HD video kaydı gerçekleştirebilirsiniz. Öndeki 2 megapiksel kamera ile de idare edecek seviyede selfie fotoğraflar çekmeniz mümkün. Tabii ki, ön kameranın önemli özelliklerinden bir tanesi de görüntülü görüşmelere olanak sağlaması.

Giriş ve orta segment Android pazarında büyük bir rekabet yaşanıyor ve Asus da ZenFone akıllı telefonlarıyla bu alanda kendisine müşteri çekmeye çalışıyor. ZenFone 5’ten elde ettiğimiz izlenim Asus’un doğru oyuncularla hareket ettiğini gösteriyor. 699 TL gibi ucuz olarak nitelendirebileceğimiz bir fiyattan alıcı bulan ZenFone 5 orta-üst segment Android telefonlarının deneyimini sunuyor. Ekran iyi bir görsel deneyim için fazlasıyla yeterli, Intel Atom işlemci de telefonun düzgün çalışmasını sağlayan bir performans sağlıyor. Arkadaki kamera mükemmel değil, ancak işinizi fazlasıyla görecek fotoğraflar ve videolar çekmenizi sağlıyor. ZenUI kullanıcı arayüzü de Android’in standart arayüzüne göre sağladığı artılarla fark yaratmayı başarıyor. Bütçesi 700-750 TL civarında olanlar ZenFone 5’i değerlendirmeye alabilirler.

Teknoblog Mobil Uygulamalar

Güncel teknoloji haberleri Teknoblog iPhone ve Android uygulamalarıyla her an elinizin altında.

10 YORUMLAR

 1. Asus zenfone 5 telefon kullanıyorum ekranın üzerinde mesajlar kutusu vardı, ne olduysa ne ekranda ne telefonun hafızasında mesajlar yok, ne olabilir? nasıl indirilir tekrar Mesajlar?

 2. ELEKTRONİK ÜRÜN ALMADAN ÖNCE BİR KEZ DAHA DÜŞÜNÜN

  Merhaba,

  Size Eylül 2014 tarihinden itibaren içine düştüğüm ve
  halihazırda henüz çıkamadığım teknik servis maceramdan bahsetmek istiyorum.. 13 Eylül 2014 tarihinde fiyatına göre
  özellikleri ile beni cezbenden ASUS ZENFONE 5 telefon aldım bir hevesle akşam
  sim kartımı taktım ve sim kart yuvasına tam yerleşmediği için tekrar çıkarıp
  takmak isterken sim kart okuyucusuna zarar verdim ve daha alo bile diyemeden
  telefonumu servise göndermek için ASUS ile bağlantıya geçtim bir sürü prosedür
  sonunda nihayet telefon servise ulaştı 5
  iş günü bekledikten sonra müşteri hizmetlerini aradım ve bana sim kart yuvasının
  değişmesi için ücret ödemem gerektiği söylendi (mantıklı çünkü yuvaya ben zarar
  verdim) gerekli ödemeyi yaptım bu arada ne bir telefon ne bir mail ile konu
  hakkında bilgi verilmedi! 1 hafta daha bekledim yine uzun bir telefon konuşması
  sonrasında parçanın ellerinde olmadığı yurtdışından sipariş edildiği söylendi
  ehh ona da tamam dedim. Süreç yaklaşık 15-20 iş gününe yaklaştı ve nihayetinde
  telefonum kargoya verildi ancak adres bilgisini kargo şirketinden aldıkları
  için (tüm iletişim bilgilerim ellerinde olduğu halde) benim 5 yıl önce
  oturduğum ev adresime yönlendirme yapılmış dolayısı ile telefon elime ulaşmadı .
  Şans eseri bir sms gönderen kargo
  firması aracılığı ile paketim olduğunu
  ve şubeden almam gerektiğini öğrendim nihayetinde telefonuma kavuştum ancak verimli
  kullanmam mümkün olmadı sürekli kapanma sorunu yeşil ekran verme gibi birçok
  dertle karşılaştım. Bir cesaretle yine aynı prosedürlerden geçerek telefonu
  yeniden teknik servise gönderim 21 Kasım 2014 tarihinde işleme alınan telefonum
  için 25 Kasım 2014 tarihinde değiştirme kararı çıktı ve raporun 13-15 işi günü
  içinde hazırlanacağı tarafıma gönderileceği söylendi ben de eski adres sorunu
  yaşamamak adına adres güncellemesi için bana verdikleri bilgiler doğrultusunda
  kimliğim ile birlikte yeni adres bilgimi kendilerine ilettim. Tahmini olarak
  Aralık ayı ortalarına doğru kargolanacağını düşündüğüm rapor 03 Aralık 2014
  tarihinde ısrarla düzeltme yaptırdığım halde eski adresime gönderilmiş ve bu
  sefer bana kargo şirketinden de bir bilgilendirme yapılmadı içi rapor elime
  ulaşmadı ASUS teknik servise iade edilen raporum için bana hiçbir bilgi
  vermediler ben Aralık 10-15 arası arayıp raporum çıktı mı ? diye soracakken
  öğrendiğim bu sorun karşısında gerçekten pek de söylenecek birşey olmadığını
  bilerek yeniden yeni adresime gönderilmesini istedim. Bugün 06 Ocak 2015 az
  önce yaptığım telefon konuşması neticesinde ne raporumun ne zaman çıkacağını ne
  de güncel adresime gönderilip gönderilmeyeceğini bilemiyorum

  Nihayetinde bir ürün almadan önce satış sonrası hizmet
  kalitesinin de önemle araştırılması gerektiğini acı da olsa tecrübe etmiş
  oldum.

  Umarım markalar ürün kaliteleri kadar teknik servis ve
  müşteri hizmetleri konusunda da titizliklerini biraz daha yükseltip kimseyi
  mağdur etmezler.

 3. asus zenfone 5 aldım bir hafta bile kullanmadım i tuşu bozuk çıktı garantiyr gönderdim hala gelmedi sizce ne yapabilirim

 4. Esra B:Asus Zenfone 5 Kendi Kendine Açılıp Kapanıyor Donuyor!Telefonu
  kullanalı en fazla 6 ay oldu ama aldığım andan itibaren telefon kendi
  kendine kapanmaya ve açılmamaya başladı, şarj konusuna hiç girmiyorum
  zaten kullanmadığım halde şarjı bir anda bitiyor. Şebeke sürekli gelip
  gidiyor ve önemli anlarda arama yapamıyorum acilen bu sorunların
  giderilmesini istiyorum.Şikayet No : 4728507

 5. Gül G:Asus Bu Nasıl İş Hiçbir Cihazım Garanti Kapsamına Giremiyor.
  Asus’tan aldığım cihazlarımın hepsinde yazılım hatası olmasına rağmen
  arızalı ürünü gönderiyorum garantiye alınmıyor. Tabletim kullanıcı
  hatası dendi. Zenfone 5 telefonumu da ekranı kırık olmadığı halde kırık
  diye para talep ettiler. Sinirlerim yerinden oynadı. Bir de 300 TL bile
  etmeyen telefona 360 TL servis fiyatı çıktı. Servisin ilgisizliği de
  cabası bir daha asla Asus’un hiçbir cihazını ne evime ne de iş yerime
  asla sokmayacağım, bu da son olsun. Elimde 2 tane daha var onlarda da
  yazılım hatası var, göndermeye korkuyorum onlarında başına bir iş gelir
  diye.

 6. Asus Markasının bugüne kadar “Şikayetvar.com”
  sitesine 1147 defa şikayet edildiğini biliyor muydunuz! Haberiniz
  olsun. Ürün alırken nereden alırım diyorsanız, ürün garantisi var mı
  diye endişeleniyorsanız, iyi araştırın!

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En iyi iPhone 2020: Sizin için en iyi Apple telefonu hangisi?

Yaklaşık 13 yıldır hayatımızda olan Apple'ın akıllı telefonu iPhone, giderek daha da güçlü hâle geliyor. 2020 sonbaharında iPhone 12, iPhone 12 Pro, iPhone 12...

Microsoft Windows 10’da Android uygulamalarını destekleyecek

Bluestacks gibi emülatörler sayesinde Android uygulamalarını Windows 10 üzerinde çalıştırmak mümkün oluyor. Ancak Microsoft, Android desteğini doğrudan sunarak aracıları aradan kaldırmaya hazırlanıyor gibi görünüyor. Windows...

iOS’teki Google Workspace kullanıcılarını memnun edecek Office yeniliği

İşletmelerin Google Workspace üzerinden ortak çalışması, Microsoft Office ile var olan entegrasyonun genişletilmesiyle birlikte daha düzgün hâle geliyor. Google, ortak çalışma araçlarını kullanan kullanıcıların...

Samsung Galaxy A12 ve A02s tanıtıldı

Samsung Galaxy A12 ve A02s hakkındaki haberler bir süredir etrafta dolaşıyordu. İki akıllı telefon da Samsung'un 2021 model Galaxy A serisinin üyeleri olarak sonunda...

Video: iPhone 12 ve iPhone 12 Pro Kutu Açılımı

Apple'ın geçtiğimiz hafta sonuna girilirken Türkiye fiyatlarını açıkladığı dört farklı 2020 model iPhone'undan ikisi cuma günü itibarıyla ön satışa sunuluyor. 4 Aralık'ta da dağıtımı...

Apple Watch SE İncelemesi

Apple, daha önce iPhone'larda uyguladığı satış stratejisini Apple Watch'ta da uygulayarak yeni bir model çıkardığında bir önceki yılın modelini de satışta tutmaya devam ediyor....

macOS Big Sur İncelemesi

Apple, geçtiğimiz haziran ayında iOS 14, iPadOS 14 gibi işletim sistemleriyle birlikte macOS Big Sur'un da ön gösterimini yapmıştı. Ancak bu yeni masaüstü sürümünün...

Poco X3 NFC İncelemesi

Poco markası bir "amiral gemisi katili" telefon modeliyle çıkmıştı, ancak son zamanlarda Xiaomi'nin bu marka altında daha çok fiyat-performansa odaklanan orta segment modellere yer...

Bilgilendirici ve kaliteli teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun