Asus 10. nesil Intel işlemcili Chromebox 4’ü duyurdu

Asus, Chrome OS ile çalışan bir mini PC olan yeni Chromebox 4’ü duyurdu. Chromebox 4, görsel açıdan selefi Chromebox 3’ten farklı görünmüyor. Her iki cihaz da siyah renkli, üstünde en ortaya yerleştirilmiş Asus logosu ve sol üst köşede yer alan Chrome logosuna sahip gövdeyle geliyor. Ayrıca 14.86 x 14.86 x 4.01 cm’lik boyutlara sahip. Yani dış görünüş açısından değişen çok fazla şey yok.

Ne var ki, Asus içeride büyük bir değişiklik yapıyor. Chromebox 3’te 8. nesil Intel işlemciler yer alırken Chromebox 4 10. nesil Intel işlemcilerle sunuluyor. Asus bu işlemcilerle daha hızlı, daha akışkan ve enerji verimliliği daha yüksek bir performansın sunulacağını belirtiyor.

Yeni Chromebox, Intel Celeron 5250U ya da i3-10110U, i5-10210U veya i7-10510U olmak üzere üç farklı Intel Core işlemci seçeneğiyle birlikte sunuluyor. Bu üç işlemci de 15W TDP değerine sahip.

asus chromebox 4

Diğer teknik özelliklere baktığımızda ise Chromebox 4’ün 4 GB ya da 8 GB bellek (DDR4-SO-DIMM) veya 256 GB’ye kadar depolama alanı seçenekleriyle (M.2 SATA SSD ile) donatılabildiğini görüyoruz. Port seçenekleriyse epey geniş görünüyor. HDMI 2.0, USB 3.2 Gen 1 (güç dağıtımı ve DisplayPort destekli) ve USB 3.2 Gen 2 Type-A da bunların arasında yer alıyor. Sonuncu port sayesinde tek bir port üzerinden aynı anda üç adet 4K ekrana görüntü çıkışı sağlanabiliyor. Ayrıca sistem dahilinde fan ve çift bant 802.11ax Wi-Fi 6 desteği bulunuyor.

Diğer Chrome OS cihazları gibi, Chromebox 4 de Google Play destekliyor. Yani, Android uygulamalarını bu cihazda doğal biçimde çalıştırabilirsiniz. Bazı Android uygulamaları Chrome OS cihazlarında gayet iyi biçimde çalışırken bazıları ise sorunlu ve kullanışsız oluyor. Chrome OS’ten bahsetmişken, otomatik yazılım ve güvenlik güncellemeleri de sunuluyor. Bu sayede zamanınızı makinenin güncellemeyi indirmesi veya yeniden başlatılmasıyla kaybetmeniz gerekmiyor.

Chromebox aralık ayından itibaren yurt dışında 289 dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor. Bu bilgisayarın Türkiye’ye de gelmesini bekliyoruz.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Oppo ColorOS 12 dağıtım takvimini açıkladı

Oppo, Android 12 üzerine inşa edilen ColorOS 12 kullanıcı arayüzünün detaylarını paylaştı. Şirket, ColorOS 12 güncellemesinin mevcut cihazlarına dağıtım takvimi konusunda da bilgi verdi....

Microsoft Office 2021 çıkış tarihi açıklandı, Windows 11 ile aynı gün çıkıyor

Microsoft, perşembe günü ticari müşteriler için Microsoft Office'in bir sonraki kalıcı sürümünü piyasaya sürdü. Ayrıca 5 Ekim'de bireysel tüketiciler için Office 2021 sürümünü yayınlayacağını...

Huawei Okula Dönüş Kampanyası’nda MateBook ürünlerinde indirimler devam ediyor

Huawei, MateBook Serisi’ni Okula Dönüş dönemi kapsamında birçok kampanya ve indirim fırsatlarını tüketiciye sunmaya devam ediyor. Şirket MateBook Serisi’ni, Okula Dönüş dönemi kampanyası kapsamında...

GoPro yola Hero 10 Black ile devam ediyor

GoPro, Hero 10 Black ile kullanıcılarının karşısına "amiral gemisi" sınıfından yeni bir aksiyon kamerası çıkarıyor. Hero 10 Black tasarım bakımından Hero 9'dan uzaklaşsa da,...