Apple’ın çevrimiçi video servisi Netflix’ten ucuz olabilir

apple cevrimici videoApple çevrimiçi video servisi için uzun süredir hazırlık yapıyor. Oldukça kuvvetli bir orijinal içerik portföyü oluşturan şirketin Oprah Winfrey gibi büyük isimlerle de görüşmeyi sürdürdüğü söyleniyor. Winfrey gibi büyük bir ismin varlığı Apple’a Netflix ile gireceği rekabette avantaj sağlama potansiyeli taşısa da, sadece Winfrey’in Apple’ı öne taşımaya yetip yetmeyeceği bilinmiyor.

Netflix’in Stranger Things, House of Cards ve Daredevil gibi popüler dizileriyle rekabet etmek için Apple güçlü içeriklerden daha fazlasına ihtiyaç duyacak gibi görünüyor. Şirketin bunun için çevrimiçi video servisinin aylık abonelik ücretini Netflix’in aylık ücretinin altında tutacağı söyleniyor. Apple’ın servisi ilk etapta Apple TV abonelerine ücretsiz olarak sunması da ihtimaller dahilinde yer alıyor.

Her iki senaryo da kulağa ilk başta biraz zorlama geliyor. Apple multimedya içerikler üzerinden para kazanma konusundaki yeteneğini bundan uzun süre önce iTunes ile müzik sektörünü dönüştürerek kanıtlamıştı. Cupertino merkezli şirketin orijinal video içerikleri konusunda da farklı bir adım atması bekleniyor.

Recode sitesi tarafından hazırlanan haberde, analistlerin henüz detayları bilinmeyen çevrimiçi video platformuna dair tahminleri ve analizleri bulunuyor. Bu analizlerden birinde Apple’ın servisi Apple Music ve Apple Care ile bir paket olarak sunabileceği belirtilirken, bir diğer analizde ise aylık abonelik ücretinin Netflix’in ücretinin altında tutulması ihtimalinden bahsediliyor.

Apple’ın geçmişine bakılınca çevrimiçi video servisinin abonelik ücretinin Netflix’inkinden daha düşük olması, kulağa ihtimal dahilinde gelmiyor. Ancak Apple’ın tvOS ve iOS ekosistemindeki kullanıcıları için ücretsiz içerik sunma ihtimali biraz daha kuvvetli görünüyor.

Apple’ın iOS ve tvOS kullanıcılarına ücretsiz içerik sunarak platformunu kullanıcılarına daha cazip hâle getirmeyi seçebileceği söyleniyor. Ücretsiz içerik sunumunun henüz Türkiye’de bulunmayan TV uygulaması üzerinden yapılabileceği belirtilirken Apple’ın böylelikle uygulama üzerinden erişilen HBO Now gibi platformlara da daha fazla kullanıcı kazandırabileceği ifade edildi.

Apple çevrimiçi video servisi konusundaki planlarını henüz netleştirmese de, şirketin önünde içerik sunumu konusunda birden fazla seçenek olduğu görülüyor. Bu seçeneklerden hangisinin Cupertino merkezli şirket tarafından tercih edileceğini görmek içinse bir süre daha beklemek gerekiyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple Music Hi-Fi ve AirPods 3 gelecek hafta içinde bekleniyor

Apple'ın önümüzdeki hafta için daha önce düşünülenden daha büyük planları olabilir. Yeni iMac, iPad Pro ve Apple TV 4K, 21 Mayıs'ta veya civarında erken...

Türkiye GP 2021 ile ilgili yeni karar; haziranda yarış olmayacak

Türkiye GP 2021'in 11-13 Haziran tarihleri arasında İstanbul Park pistinde düzenlenmesi planlanıyordu. Bunun resmi duyurusu birkaç hafta önce yapılmıştı. Ancak son günlerde yarışın Türkiye'de...

Turkcell’in BiP ve diğer dijital servislerinde veri gizliliği ve güvenliğine bakışı

Turkcell, Türkiye'deki kullanıcılara ve onların internet üzerinde gerçekleştirdikleri aktivitelere ait olan verilerin ülke sınırları içinde muhafaza edilmesi konusuna büyük önem veriyor. Yöneticilerinin bu konuya...