Apple Avrupa Birliği tarafından büyük vergi cezasına çarptırılabilir

apple avrupa birligiAvrupa Komisyonu, Apple’ın İrlanda hükümetinden yasadışı biçimde vergi imtiyazı alıp almadığı konusundaki kararını yakında verecek. The Financial Times gazetesinde yer alan habere göre, Avrupa Birliği’nin rekabetten sorumlu komiseri Margrethe Vestager tarafından hazırlanan 130 sayfalık rapor bugün (30 Ağustos) yayınlanacak. Raporda İrlanda’nın Apple ve diğer bazı Amerikan şirketleriyle yaptığı anlaşmaların belli iş kolları için haksız yardım olup olmadığı değerlendirilecek.

Anonim kaynaklara göre, Apple Avrupa Birliği tarafından haksız biçimde ödemediği vergileri ödemekle cezalandırılacak. Söz konusu bedelin milyarlarca avroyu bulabileceği söyleniyor. Bloomberg’in haberinde ceza miktarının 17 milyar avroya kadar çıkabileceği belirtiliyor. The Irish Times gazetesi ise Cupertino merkezli şirketin ödeyeceği ekstra bedelin 100 milyon avro civarında olabileceğini öngörüyor.

Bugün açıklanacak karar, 2014’ten bu yana sürdürülen bir soruşturmanın ilk safhasının tamamlanması anlamına da gelecek. Söz konusu soruşturmada, AB yetkilileri 1991 ve 2007 yılları arasında yapılan vergi anlaşmalarını mercek altına almıştı. İrlanda’nın Apple’dan olması gerekenden az vergi tahsil ettiğini savunan AB, şirketin ödediği oranın ülkedeki yüzde 12.5’lik düşük vergi oranının da altında olduğunu iddia ediyor. AB’ye göre, aralarında Starbucks, Amazon ve Fiat’ın da bulunduğu şirketler de belli Avrupa ülkelerinden benzer imtiyazlar alıyor. AB geçtiğimiz yıl Fiat ve Starbucks’ın aleyhine bir karar almış, her iki şirket de karara itiraz etmişti. Amazon’un Lüksemburg ile yaptığı vergi anlaşması için de bir ön kınama kararı çıkmıştı.

Apple Avrupa Birliği içinde vergi yolsuzluğu suçlamalarına daha önce de maruz kalmıştı

Apple daha önce de İtalya’da vergi yolsuzluğu nedeniyle bir davanın muhattabı olmuş, ancak uzlaşma sağlamayı başarmıştı. Şirketin CEO’su Tim Cook, olması gerekenden az vergi ödemek gibi bir çaba içinde olmadıklarını çeşitli zamanlarda dile getirmişti.

İLGİLİ HABERLER