Apple için 2020 çok hareketli geçecek

Tüketici elektroniği pazarı, 2020’yle birlikte biraz daha hareketlenecek gibi görünüyor. 5G’nin yaygınlaşmasıyla birlikte teknoloji dünyasının dev şirketleri de daha yüksek hızlardan yararlanabilecek yeni ürünleri kullanıcıların karşısına çıkacak. Ünlü gazeteci Mark Gurman‘ın Bloomberg’de yayınlanan yazısı, 2020’nin özellikle Apple için önemli değişimlere gebe olduğunu gösteriyor.

Apple’ın 2020’de önemli değişiklikler yapması bekleniyor. 2017’den bu yana iPhone tasarımlarında tercih edilen çizginin 2020 itibarıyla değişmesi öngörülüyor. Daha güçlü işlemci, 5G desteği, 3D arka kamera gibi özelliklerin yeni iPhone ile birlikte sunuması bekleniyor.

3D arka kamera sayesinde telefonun gerçek dünyanın üstüne sanal nesneleri yerleştiren artırılmış gerçeklik uygulamalarını daha iyi çalıştırması bekleniyor. Bu özellik sayesinde kullanıcıların telefonları üstünde daha kolay şekilde modelleme yapabileceği belirtiliyor. Örneğin, bir dekorasyon uygulamasında duvara yerleştirilecek resmin konumu daha rahat şekilde belirlenebilecek.

Bu tarz uygulamalar, Apple’ın uzun süredir beklenen artırılmış gerçeklik gözlüğü açısından önem taşıyor. Holografik ekranlara sahip olması beklenen gözlüğün de gelecek yıl içinde tanıtılması bekleniyor. Gözlüğün kullanıcısının iPhone’u ile eş zamanlanması ve kısa mesajları, e-postaları, haritaları ve oyunları kullanıcının gözünün önüne taşıması öngörülüyor.

Apple’ın bu başlıkta, Apple TV ve Apple Watch’ta yaptığı gibi, App Store’a yer vermesi de muhtemel görünüyor. Grafik ve oyun geliştirme uzmanlarını işe alan Cupertino merkezli şirket, Bu yeni ürün kategorisinin zaman içinde gelişerek iPhone’un takipçisi hâline gelebileceği belirtiliyor.

Ancak bu konuda şimdiden kesin bir şey söylemek oldukça zor. Apple’ın şu an için akıllı gözlüğü “kesinlikle alınması gereken ürün” sınıfına sokacak bir çözüm geliştirmemesi, akıllara çeşitli soru işaretleri getiriyor. Buna ek olarak, artırılmış gerçeklik teknolojisini mükemmelleştirmenin zorluğu da Apple’ın harekete geçmesini geciktirebilir.

2020’yi hareketli geçirecek tek şirket Apple değil

Facebook‘un da bir akılı gözlük üstünde çalıştığı söyleniyor. Bu gözlüğün fotoğraf çekebileceği ve bağlı telefona gelen çağrıları yanıtlama imkanı vereceği belirtiliyor. Artırılmış gerçeklik desteği ve ekranı bulunmayan bu gözlük, Snap’in Spectacles isimli gözlüğüne benzeyecek gibi görünüyor.

Amazon ise Echo Frames isimli akıllı gözlüğün ve Echo Loop isimli yüzüğün beta testlerini gerçekleştiriyor. Her iki ürünün kalbinde de Amazon’un dijital asistanı Alexa yer alıyor. Robotlar da Amazon’un gelecek planlarında önemli bir yer tutuyor.

Microsoft‘un 2020 portföyünde parlayan ürün ise Surface Duo. 2020’nin sonunda satışa sunulacak olan çift ekranlı mobil cihaz ile telefon görüşmesi yapmak ve uygulamaları yan yana çalıştırmak mümkün olacak. Surface Duo, Android ile çalışacak. Google cephesinde ise 5G destekli Pixel telefonların 2020’de gün yüzüne çıkması bekleniyor. Samsung’un planlarında ise katlanabilir telefonlar öne çıkıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Realme C15 Qualcomm Edition Snapdragon 460 ile geliyor

Gurman’a göre; Apple, 2020’de başka değişiklikler de gerçekleştirebilir. Şirketin akıllı saatini uyku takibi özellikleri ekleyebileceği, Mac’lerde ise kendi işlemcilerini kullanmaya başlayabileceği belirtiliyor. Apple’ın kendi işlemcilerini kullanarak verimliliği artırması ve güç tüketimini azaltması öngörülüyor.

Teknoblog Mobil Uygulamalar

Güncel teknoloji haberleri Teknoblog iPhone ve Android uygulamalarıyla her an elinizin altında.

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Sony’den PS5 için PlayStation Plus Collection detayları

Sony, yayınladığı yeni bir blog yazısında PlayStation Plus Collection'ın nasıl çalışacağıyla ilgili daha fazla detay paylaştı. Bu servis 12 Kasım tarihinden itibaren yurt dışında,...

Apple Clips video uygulamasına dikey video desteği geldi

Apple Clips video uygulaması en sonunda çok talep edilen bir özelliğe kavuştu. Bugün yayınlanan 3.0 güncellemesiyle birlikte, Clips 16:9, 4:3 ve kare formatlarında çekim...

Oppo Reno 4 Pro İncelemesi

Oppo Reno 4 Pro inceleme yazısında ve videosunda Türkiye'de satışa çıkan yeni Android telefon ile ilgili yorumlar, özellikler yer alıyor.

Oppo Reno 4 Pro İncelemesi

Oppo Reno 4 Pro inceleme yazısında ve videosunda Türkiye'de satışa çıkan yeni Android telefon ile ilgili yorumlar, özellikler yer alıyor.

Realme Watch İncelemesi

Akıllı saat pazarı son yıllarda istikrarlı biçimde büyümeye devam ediyor. Artık hemen hemen her akıllı telefon üreticisinin ürün portföyünde bir akıllı saat de mevcut....

TV+ Ready İncelemesi

Teknolojinin gelişmesi TV izleme alışkanlıklarını da değiştirmeye başladı. Birçok evde TV hâlâ çanak antenlere bağlı uydu alıcıları ile izlense de, geniş bant internetin yaygınlaşmasıyla...

Oppo Reno 4 Lite İncelemesi

Oppo akıllı telefon pazarının son dönemlerdeki en hareketli oyuncularından biri durumunda. Portföyüne düzenli olarak yeni cihazlarla genişleten şirket, özellikle Reno serisinde üst segment ve...

Bilgilendirici ve kaliteli teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun