Teknoblog Mobil Apple için 2020 çok hareketli geçecek

Apple için 2020 çok hareketli geçecek

Tüketici elektroniği pazarı, 2020’yle birlikte biraz daha hareketlenecek gibi görünüyor. 5G’nin yaygınlaşmasıyla birlikte teknoloji dünyasının dev şirketleri de daha yüksek hızlardan yararlanabilecek yeni ürünleri kullanıcıların karşısına çıkacak. Ünlü gazeteci Mark Gurman‘ın Bloomberg’de yayınlanan yazısı, 2020’nin özellikle Apple için önemli değişimlere gebe olduğunu gösteriyor.

Apple’ın 2020’de önemli değişiklikler yapması bekleniyor. 2017’den bu yana iPhone tasarımlarında tercih edilen çizginin 2020 itibarıyla değişmesi öngörülüyor. Daha güçlü işlemci, 5G desteği, 3D arka kamera gibi özelliklerin yeni iPhone ile birlikte sunuması bekleniyor.

3D arka kamera sayesinde telefonun gerçek dünyanın üstüne sanal nesneleri yerleştiren artırılmış gerçeklik uygulamalarını daha iyi çalıştırması bekleniyor. Bu özellik sayesinde kullanıcıların telefonları üstünde daha kolay şekilde modelleme yapabileceği belirtiliyor. Örneğin, bir dekorasyon uygulamasında duvara yerleştirilecek resmin konumu daha rahat şekilde belirlenebilecek.

Bu tarz uygulamalar, Apple’ın uzun süredir beklenen artırılmış gerçeklik gözlüğü açısından önem taşıyor. Holografik ekranlara sahip olması beklenen gözlüğün de gelecek yıl içinde tanıtılması bekleniyor. Gözlüğün kullanıcısının iPhone’u ile eş zamanlanması ve kısa mesajları, e-postaları, haritaları ve oyunları kullanıcının gözünün önüne taşıması öngörülüyor.

Apple’ın bu başlıkta, Apple TV ve Apple Watch’ta yaptığı gibi, App Store’a yer vermesi de muhtemel görünüyor. Grafik ve oyun geliştirme uzmanlarını işe alan Cupertino merkezli şirket, Bu yeni ürün kategorisinin zaman içinde gelişerek iPhone’un takipçisi hâline gelebileceği belirtiliyor.

Ancak bu konuda şimdiden kesin bir şey söylemek oldukça zor. Apple’ın şu an için akıllı gözlüğü “kesinlikle alınması gereken ürün” sınıfına sokacak bir çözüm geliştirmemesi, akıllara çeşitli soru işaretleri getiriyor. Buna ek olarak, artırılmış gerçeklik teknolojisini mükemmelleştirmenin zorluğu da Apple’ın harekete geçmesini geciktirebilir.

2020’yi hareketli geçirecek tek şirket Apple değil

Facebook‘un da bir akılı gözlük üstünde çalıştığı söyleniyor. Bu gözlüğün fotoğraf çekebileceği ve bağlı telefona gelen çağrıları yanıtlama imkanı vereceği belirtiliyor. Artırılmış gerçeklik desteği ve ekranı bulunmayan bu gözlük, Snap’in Spectacles isimli gözlüğüne benzeyecek gibi görünüyor.

Amazon ise Echo Frames isimli akıllı gözlüğün ve Echo Loop isimli yüzüğün beta testlerini gerçekleştiriyor. Her iki ürünün kalbinde de Amazon’un dijital asistanı Alexa yer alıyor. Robotlar da Amazon’un gelecek planlarında önemli bir yer tutuyor.

Microsoft‘un 2020 portföyünde parlayan ürün ise Surface Duo. 2020’nin sonunda satışa sunulacak olan çift ekranlı mobil cihaz ile telefon görüşmesi yapmak ve uygulamaları yan yana çalıştırmak mümkün olacak. Surface Duo, Android ile çalışacak. Google cephesinde ise 5G destekli Pixel telefonların 2020’de gün yüzüne çıkması bekleniyor. Samsung’un planlarında ise katlanabilir telefonlar öne çıkıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Facebook'tan geçmişi silmeyi kolaylaştıracak yeni araç

Gurman’a göre; Apple, 2020’de başka değişiklikler de gerçekleştirebilir. Şirketin akıllı saatini uyku takibi özellikleri ekleyebileceği, Mac’lerde ise kendi işlemcilerini kullanmaya başlayabileceği belirtiliyor. Apple’ın kendi işlemcilerini kullanarak verimliliği artırması ve güç tüketimini azaltması öngörülüyor.

TEKNOLOJİ BÜLTENİ

En güncel teknoloji haberleri her sabah posta kutunuzda.

TCL 10L İncelemesi

Uzun yıllar boyunca başka şirketler için telefon üreten TCL, artık kendi markasını kullandığı cihazlarla akıllı telefon pazarında boy gösteriyor. Bu yolculuğa TCL Plex ile...

‘Yeni normal’de MediaMarkt’ta alışveriş nasıl oluyor? [Video]

MediaMarkt mağazaları mart ayının sonlarına doğru yeni tip koronavirüs salgınına karşı tedbir amacıyla geçici olarak kapatılmıştı. Salgının ilk dalgasının atlatıldığına dair işaretlerin ardından devlet...

MediaMarkt Teknolojiyle Yenilen kampanyası ile tüm ihtiyaçlarınız için kaçırılmayacak fırsatlar

Türkiye'nin dört bir yanındaki MediaMarkt mağazaları sağlıklı bir alışveriş ortamı için yürütülen 3 kademeli bir hijyen planı çerçevesinde bugün kapılarını açtı. MediaMarkt, mağazaların yeniden...

“Yeni normal”de yanınızda bulunması gereken araçlar ve uygulamalar

1 Haziran tarihi itibarıyla Türkiye'de hayatın yeniden normale dönmesine yönelik önemli adımlar atılıyor. Paylaşılan rakamlar yeni koronavirüs salgınının ilk dalgasını atlattığımızı gösteriyor. Ancak bu...

Android telefon önerileri: Mayıs 2020

Yaza yeni bir Android telefonla girmek isteyenler için, mayıs ayının hemen bitiminde Android telefon önerileri Mayıs 2020 listemizi yayınlıyoruz. İki ayda bir yayınladığımız bu...

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bilgilendirici ve kaliteli teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun