Android güvenlik raporuna göre emniyette kalmak için neler yapmalı?

Google’ın mobil işletim sistemi Android, çoğu zaman zararlı yazılım ve saldırılara açık bir platform olmakla eleştirilir. Google ise son zamanlarda Android’de güvenliği gündeme getiriyor. Arama devi uzun zamandır üçüncü taraf uygulamalara ve Google Play Store’a olan yaklaşımının kullanıcılara bir tehdit teşkil etmediğini kaydetti. Ne var ki, şirket Apple’ın App Store’da uyguladığı politikadan çok daha farklı bir yaklaşım izliyor.

Şikayetlerin çoğunun merkezinde Google’ın yayın sonrası güvenlik araştırması bulunuyor. Eğer bir uygulama App Store’da yer almak istiyorsa, öncelikle Apple’ın doğrulama sürecinden geçmeli ve güvenli olduğu doğrulanmalı. Bu süreç kötü niyet taşıyan uygulamaların iOS cihazlarına girişini tamamen engellememekle birlikte, çoğu zararlı yazılıma karşı sağlam bir engel oluşturuyor.

Google ise bunun aksine, yapay öğrenme yöntemlerinin birleşiminden yararlanarak kötü niyetli yazılımları tespit ediyor. Aynı zamanda kullanıcıların da bunları iletmesini istiyor. Her ne olursa olsun, zararlı yazılımın mağazaya girebildiğine dair birçok haberi okuyoruz. Üstelik bunlar Google tarafından kaldırılmadan önce, on binlerce kullanıcı tarafından indiriliyor. Ne var ki, Google Android’in hiç olmadığı kadar güvenli olduğunu iddia ediyor.

Android Güvenlik ve Gizlilik 2018 raporunda Google, geçen yılı incelemeden geçirerek politika ve süreçlerinin platformu nasıl daha güvenli hâle getirdiğini ortaya koyuyor. “Potansiyel açıdan zararlı uygulamalar” olarak nitelendirilen, kısaca PHA olarak anılan uygulamaların sınıflandırılması büyük bir değere sahip gibi görünüyor Bu rakam 2017’ye göre büyük bir artış göstermiş. Google da bunun iyi bir şey olduğunun altını çiziyor.

Google Play Store’dan yapılan tüm indirmelerin sadece yüzde 0.04’ünün PHA sınıfına girdiğini söylüyor. Bir önceki yılda ise bu oran yüzde 0.02 seviyesindeydi.

Ne var ki, Google aradan geçen iki yılda hangi uygulamaları potansiyel açıdan zararlı olarak nitelendirdiğine dair kriterleri değiştirdi. Şirket, “Bu artış, tıklama sahtekarlığı başvurularının önem derecesini politika ihlallerinden PHA’lara yükseltme yöntemindeki değişiklikten kaynaklanmaktadır.” diyor. Eğer tıklama sahtekarlığı 2017’deki gibi dahil edilmeseydi, söz konusu oran yüzde 0.017’ye düşecekti.

Android’de güvenli kalmanın iki yöntemi

Her ne kadar tavsiye değil, inceleme amaçlı olsa da, Google’ın raporunda Android kullanıcılarının zararlı yazılımları veya diğer tehlike potansiyeli taşıyan uygulamalara karşı korunması için iki yöntem öneriliyor. Bunlardan bir tanesi biraz maliyetli, diğeri ise bazı kısıtlamalar gerektiriyor.

En büyük risk faktörlerinden bir tanesi uygulamaları Google Play mağazası dışındaki kaynaklardan indirmek. Google, “Yalnızca Google Play’den uygulamalar yükleyen cihazların PHA’lardan etkilenme olasılığı 8 kat daha azdır.” diyor. Android’in resmi uygulama mağazası dışından uygulamalar yükleyen cihazların yüzde 0.68’lik kısmının ise 2018’de, bir ya da daha fazla potansiyel tehlikeden etkilendiğini belirtiyor.

Burada APK’ların doğrudan cihaza aktarılması ve uygulamaların böyle yüklenmesi ya da başka uygulama mağazalarının kullanılmasından bahsediliyor. Ne var ki, buradaki zorluklar ülkeden ülkeye değişiyor. Örneğin Brezilya ve Hindistan’da, Google yeni telefonların PHA’lardan etkilenip etkilenmediğini, bunlar kullanıcıya ulaşmadan önce saptayabiliyor.

Google raporda, “Brezilya?daki ilk on PHA?dan dördü, Brezilya?nın orijinal ekipman üreticisinin (OEM) cihazlarına gönderilen önceden kurulmuş PHA?lardı.” diyor. “Diğer ikisi, kullanıcılara indirmeleri için çok sayıda PHA sunan farklı bir OEM’in OEM’e özgü üçüncü taraf mağazalarıydı.” diye ekliyor.

android

Biraz maliyete sebep olacak diğer güvenlik yöntemi ise Android’in daha yeni versiyonunu kullanmak. Eski telefonların hâlâ Android’in eski sürümlerini çalıştırıyor olması Google’ın mobil işletim sisteminin en büyük sorunlarından bir tanesi. Üstelik bu durum güvenliğe de büyük bir darbe indiriyor.

Örneğin Android 8 sürümünde PHA oranı yüzde 0.19 iken, Android 9’da ise yüzde 0.18 olarak veriliyor. Android Lollipop’ta ise bu oran yüzde 0.65’e çıkıyor. Android Marshmallow’da ise yüzde 0.55 olarak saptanmış. Kısacası, eğer Android’in daha yeni bir versiyonuna geçerseniz ki, bu durum ya mevcut telefonu güncelleyerek ya da yeni cihaz satın alarak gerçekleştirilir, güvenlik konusunda büyük bir sıçrama yapmış olursunuz.

Teknoblog Mobil Uygulamalar

Güncel teknoloji haberleri Teknoblog iPhone ve Android uygulamalarıyla her an elinizin altında.

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Samsung Galaxy Watch 3 İncelemesi

Akıllı telefon üreticileri arasındaki rekabet akıllı saat pazarında da devam ediyor. Bu pazarın öncülerinden Samsung da rekabetin en iddialı taraflarından biri konumunda. Düzenli olarak...

F1 İtalya Emilia-Romagna GP 2020: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Geçen hafta 2020 yılına özel olarak gidilen pistlerden biri olan Portekiz'de, başlangıcı epey heyecanlı olan bir yarış seyrettik. Sonunda ise Mercedes GP pilotu Lewis...

Spotify’ın aylık kullanıcı sayısı 300 milyonu geçti

Spotify tarafından yapılan son açıklamaya göre, servisin aylık aktif kullanıcı sayısı 320 milyona ulaştı. Ücretli abone sayısı ise 144 milyona çıktı. Spotify söz konusu...

Sony’den PS5 için PlayStation Plus Collection detayları

Sony, yayınladığı yeni bir blog yazısında PlayStation Plus Collection'ın nasıl çalışacağıyla ilgili daha fazla detay paylaştı. Bu servis 12 Kasım tarihinden itibaren yurt dışında,...

Samsung Galaxy Watch 3 İncelemesi

Akıllı telefon üreticileri arasındaki rekabet akıllı saat pazarında da devam ediyor. Bu pazarın öncülerinden Samsung da rekabetin en iddialı taraflarından biri konumunda. Düzenli olarak...

Oppo Reno 4 Pro İncelemesi

Oppo Reno 4 Pro inceleme yazısında ve videosunda Türkiye'de satışa çıkan yeni Android telefon ile ilgili yorumlar, özellikler yer alıyor.

Realme Watch İncelemesi

Akıllı saat pazarı son yıllarda istikrarlı biçimde büyümeye devam ediyor. Artık hemen hemen her akıllı telefon üreticisinin ürün portföyünde bir akıllı saat de mevcut....

TV+ Ready İncelemesi

Teknolojinin gelişmesi TV izleme alışkanlıklarını da değiştirmeye başladı. Birçok evde TV hâlâ çanak antenlere bağlı uydu alıcıları ile izlense de, geniş bant internetin yaygınlaşmasıyla...

Oppo Reno 4 Lite İncelemesi

Oppo akıllı telefon pazarının son dönemlerdeki en hareketli oyuncularından biri durumunda. Portföyüne düzenli olarak yeni cihazlarla genişleten şirket, özellikle Reno serisinde üst segment ve...

Bilgilendirici ve kaliteli teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun