Amazon kendi yapay zekâ tabanlı işlemcilerini geliştirecek

google news abone ol

amazon echoTürkiye’de kullanımı sınırlı olsa da, Amazon’un sanal asistanı Alexa yurt dışında epey kullanım buluyor. Amazon Echo, Echo Show gibi Amazon markalı donanımlarda gördüğümüz bu asistan, işlemleri için buluttan güç alıyor. Bir Echo cihazındaki donanımlar sorulan soruları kendi içinde cevaplayacak kadar hızlı veya güçlü görünmüyor. Bu nedenle sorulan sorulara alınan cevaplarda az da olsa bir gecikme olduğu belirtiliyor. Ne de olsa, sorulan sorular buluta gönderiliyor, cevaplanıyor ve cevap kullanıcıya Alexa tarafından aktarılıyor. Gecikme süresi, kurulan internet bağlantısının hızına göre de değişiklik gösteriyor.

Bu kısıtlama çok yakında bitebilir. The Information tarafından verilen habere göre, Amazon gelecekteki Echo cihazları için kendi yapay zekâ tabanlı işlemcilerini geliştirmeyi planlıyor. Böylelikle cihazlar, basit soruları kendi bünyesinde, hızlı şekilde cevaplayabilecek. “Saat kaç?” benzeri basit sorular, buluta sorulmaksızın, gecikme olmadan cevaplanabilecek.

Amazon da bu durumda Google ve Apple gibi, kendi işlemcisini geliştiren üreticiler arasına katılmış olacak. Google’ın durumuna baktığımızda, arama devinin son zamanlarda Google Asistan ve Google Home serisi cihazlara ne kadar fazla şekilde yatırım yaptığını biliyoruz. Üçüncü taraf yongalara bağlı kalmak ise gelişim sürecini yavaşlatabilir. Bunu bilen Google, Google Asistan’ın hızlı biçimde çalışması için kendi bulut tabanlı yapay zekâ yongalarını geliştiriyor.

Üreticilerin her işi kendi bünyelerinde hâlletmeye çalışmaları Intel ve Nvidia gibi büyük yonga üreticilerini endişelendiriyor olmalı. Ancak gelecekte yonga üretiminde bulunan şirketler de kendi yollarını çiziyor ve farklı donanımları geliştirme yoluna gidiyor. Intel’in Shooting Star drone’larını veya prototip olarak geliştirdiği akıllı gözlüğünü buna örnek olarak verebiliriz.

Bu arada Amazon geçtiğimiz aralık ayında Blink adlı, güvenlik kameraları üreticisini satın almıştı. Blink, Immedia Semiconductor adında, düşük güç tüketimli video sıkıştırmaya odaklanan bir yonga üreticisi olarak kurulmuştu. Ancak şirket yongalarını satmakta zorlanınca, kendi yongalarını video donanımlarına yerleştirmeye başlamıştı. 2016’da gerçekleşen başarılı bir Kickstarter kampanyası Amazon’un dikkatini çekti ve Blink şimdi Amazon’un çatısı altında faaliyet gösteriyor.

Google ve Amazon’un yapay zekâ tabanlı işlemciler tarafında yaptığı yatırımlar bu teknolojilerin büyük bir potansiyel barındırdığını gösteriyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Recep İvedik 7’den ilk fragman geldi

Disney+ Recep İvedik 7 paylaşımlarına devam ediyor. Çevrimiçi içerik platformu, filmin afişini kısa süre önce paylaşmıştı. Şimdi de filmin ilk fragmanı izleyicilerin karşısına çıktı. Togan...

Vivo Y02 6.51 inç ekran, 5000 mAh pille geliyor

Vivo Y02 geçtiğimiz ağustos ayında tanıtılan Y02s'in ardından resmiyet kazandı. Akıllı telefonda ismi henüz açıklanmayan sekiz çekirdekli bir işlemci bulunuyor. Bu işlemciye 3 GB...

Tesla yeni tasarımla Model 3’ün üretim maliyetini düşürecek

Tesla Model 3'ün yeniden tasarımı için hazırlanıyor. Reuters'ın haberine göre, şirket çalışmaları "Highland" kod adıyla yürütüyor. Tesla'nın amacının üretim sürecinin sadeleştirmek ve gerekli parça...

WhatsApp kullanıcılarının kendilerine mesaj göndermesi kolaylaşıyor

WhatsApp kullanıcılarının kendilerine mesaj göndermesini sağlayan özellik dağıtıma çıktı. Bir tür hatırlatıcı işlevi gören bu özellik sayesinde kullanıcılar unutmamaları gereken şeyleri kendilerine iletebilecek. "Kendine...

ÖNE ÇIKANLAR