Adobe’nin son Lightroom güncellemesi kullanıcıların fotoğraflarını sildi

Twitter, Reddit ve Photoshop’un geri bildirim forumlarındaki fotoğrafçılar son birkaç gündür ciddi bir panik içinde. Adobe Lightroom iOS uygulamasını indiren kullanıcıların buradaki tüm fotoğrafları ve ön ayarları aniden yok olmuş durumda. Adobe bir açıklamayla olayı doğrularken, silinen verilerin temelli kaybolduğunu da belirtti.

Bir Reddit kullanıcısı, konuyla ilgili paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “Son iki gün boyunca müşteri hizmetleriyle dört saatten uzun süre boyunca konuştum. Henüz bir dakika önce sorunun çözümü olmadığını ve kaybolan fotoğrafların geri döndürülemeyeceğini söylediler.” Aynı kullanıcı, iki yılı aşkın bir süredir yaptığı fotoğraf düzenlemelerinin yok olduğunu da dile getirdi. Benzer şikayetler, PetaPixel’de de paylaşıldı.

“Bu olabilecek en kötü şey” şeklinde başlayan bir tweet atan bir Lightroom kullanıcısı ise hem 800 fotoğraf hem de yüzlerce dolarlık ön ayar kaybettiğini belirtti.

Adobe temsilcisi Rikk Flohr, Photoshop forumunda yaptığı paylaşımda sorunu doğruladı ve özür diledi. Flohr, sorunun daha fazla kullanıcıyı etkilememesi adına ek bir güncelleme yayınladı. Ancak bu güncellemenin fotoğrafları silinen kullanıcılara bir faydası olmayacak.

Adobe daha sonrasında Flohr’un ifadelerinin büyük ölçüde tekrar edildiği başka bir açıklama daha yaptı. Açıklamada sorunun özellikle bulut aboneliği olmayan Lightroom’un mobil kullanıcılarını etkilediği belirtilirken; güncelleme sırasında fotoğraf ve ön ayarları bulutla eş zamanlanmayan kullanıcıların da sorundan dolayı zarar gördüğü ifade edildi. Şirket bazı kullanıcıların iPhone ve iPad yedekleri sayesinde bazı verilerini geri getirebileceğini de belirtti. Adobe, açıklamasında kullanıcılarından bir kez daha özür dilemeyi ihmal etmedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
macOS Monterey yayınlandı, işte gelen başlıca yenilikler ve desteklenen Mac modelleri

Adobe Lightroom iOS uygulamasının kullanıcıları, bu tarz bir hatadan etkilenen ilk grup değil. Canon’un “image.canon” platformunda da bu ay içinde benzer bir sorun yaşanmış ve kullanıcıların fotoğrafları silinmişti.

Sony Xperia Pro-I en gelişmiş kamera deneyimini telefona taşıyor

Sony, Xperia Pro-I adını taşıyan en yeni telefonunu gözler önüne çıkardı. Telefonun adındaki I harfi İngilizcede "görüntü" anlamına gelen "image" kelimesini temsil ediyor. Xperia...

Vodafone Her Şey Yanımda ile e-ticarette zirveyi hedefliyor

Vodafone, dört yıl önce hayata geçirdiği Yanıma uygulaması kapsamındaki hizmetlerine bir yenisini daha ekledi. Tüm kategorilerde hizmet veren Her Şey Yanımda isimli çevrimiçi alışveriş...

YouTube Shorts fonu şimdi Türkiye’ye açıldı

YouTube, Ekim ayından itibaren kısa video içerik üretimini teşvik etmek amacıyla YouTube Shorts Fonu’nu Türkiye’de de kullanacağını açıkladı. Shorts formatında yaratıcı ve benzersiz videolar üreten içerik...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun