Actiongram: HoloLens için “Movie Maker” uygulaması

actiongram-160316

Microsoft, artırılmış gerçeklik başlığı HoloLens’in geliştirici kitinin sevkiyatına mart ayının sonunda başlamaya hazırlanıyor. Şirket bu süreçte artırılmış gerçeklik başlığı için hazırladığı yeni uygulamaları ve deneyimleri de gözler önüne seriyor. Tanıtılan yeni uygulamalardan birisi de Actiongram. Artırılmış gerçeklik için hazırlanan bir “Movie Maker” versiyonu olarak nitelenebilecek uygulama, kullanıcılara insanların hologramlarla etkileşime girdikleri videolar hazırlama imkanı sağlıyor.

Profesyonel çekimlerde yeşil ekran yardımıyla yapılan özel efektlerin yerini almayı planlamayan uygulama, öncelikli olarak HoloLens sahiplerinin eğlenmesini ve sosyal medyada paylaşabilecekleri kısa videolar hazırlamasını öngörüyor.

Uygulamadaki videolarda kullanıcılara dinozorlar, astronotlar, kediler ve zombiler gibi artırılmış gerçeklik karakterleri arasında seçim yapma fırsatını veriyor. Kullanıcılar, seçtikleri karakterleri gerçek dünya dekorlarına yerleştirebiliyor ve bu karakterlerin önceden ayarlanan bazı aksiyonları sergilemesini mümkün kılıyor. Artırılmış gerçeklik karakterleri için diyalog kaydı da yapılabiliyor.

Daha sonrasında artırılmış gerçeklik karakterleriyle etkileşim içine girip girmemek, kullanıcılara kalıyor. Nihai sonucun şu an için biraz 1995 çıkışlı 3D Movie Maker’ın artırılmış gerçeklik versiyonu gibi gözüküyor.

Microsoft, Actiongram ile hazırlanmış bazı videoları şimdiden paylaştı. Artırılmış gerçeklik konseptinin gelişimi biraz zaman alacak gibi gözükse de, Microsoft’un bu tarz yenilikçi çözümleri hayata geçirmesi HoloLens’in geleceği konusunda ipucu veriyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple iMac M1 işlemci ve parlak renklerle yenilendi

Apple daha ince bir tasarıma, yeni M1 işlemciye ve parlak renk seçeneklerine sahip yeni iMac masaüstü bilgisayarını tanıttı. Klasik renkli iMac'lere bir tür saygı...

Apple eşya takip aygıtı AirTag’i sonunda tanıttı

Apple, uzun süredir beklenen AirTag isimli eşya takip aygıtını sonunda resmen gözler önüne çıkardı. Küçük yuvarlak bir cisim olan AirTag, kullanıcıların eşyalarını Apple'ın Bul...