Huawei Mate 8: Kirin 950 işlemci, metal gövde

huawei-mate-8-261115

Haftalar boyu süren dedikodu ve spekülasyonların sonrasında Huawei nihayet Mate 8‘i bu sabah saatlerinde Şangay’da düzenlediği bir etkinlikte duyurdu. Şimdilik Çin pazarını hedefleyen Huawei Mate 8’in uluslararası çıkışının gelecek yılın ocak ayında ABD’de düzenlenecek CES fuarında yapılması bekleniyor.

Huawei Mate 8 tanıtıldı tanıtılmasına, ancak basın bülteni cihaz hakkında birçok detayı gölgede bırakıyor. Teknik özellikleri ilk elden öğrenmeye meraklı kullanıcılar Huawei’nin ketum davranması nedeniyle biraz hayal kırıklığına uğrayacak gibi görünüyor.

Bildiğimiz kadarıyla, Mate 8 Çinli üreticinin pazarda iddialı bir oyuncu hâline gelmek amacıyla üstüne düştüğü en son cihazlardan bir tanesi.

Huawei Mate 8’in üretiminde havacılık sektöründe kullanılan seviyede alüminyumdan yararlanıldı. Arkası da hafifçe kavislendirilmiş ve anotlanmış metalden oluşturuldu. Arka tarafta parmak izi sensörü bulunuyor. Bunun kolay erişilebilir olmasının yanı sıra oldukça hızlı ve doğru şekilde çalışacağı belirtiliyor. Parmak izi okuyucusunun yanı sıra arkada kamera ve çift renkli LED flaş da mevcut.

 

Huawei bu telefonun ekran-gövde oranının yüzde 83 gibi yüksek bir değere ulaştığının altını çiziyor. Ne var ki, çoğu Huawei telefonu gibi Huawei’nin bu telefonun da ekranının etrafını harici bir çerçeve ile kaplamak yerine ekran panelinin etrafında siyah boşlukları göstermeyi tercih edeceği düşünülüyor. 6 inç ekran Full HD çözünürlüğe sahip ve NTSC renk gamının yüzde 95 gibi yüksek bir bölümünü kaplıyor. Ekranın üstünü de elmasla kesilmiş 2.5D kavisli cam kaplıyor.

Huawei Mate 8’in en önemli yeniliklerinden bir tanesi Huawei’nin yepyeni Kirin 950 işlemcisini barındıran ilk cihaz olsa gerek. Çinli üretici Kirin 950’yi bu ayın başlarında tanıtmıştı. İlk benchmark testleri bu işlemcinin Snapdragon 820 ve Samsung Exynos 8890 gibi piyasanın güçlü olarak bilinen işlemcileriyle rahatlıkla boy ölçüşebileceğini gösteriyordu. Kirin 950 TSMC’nin 16nm FinFet sürecini kullanıyor ve dört adet 2.3 GHz Cortex A72 ve dört adet 1.8 GHz Cortex A53 işlemcisinin Huawei’nin i5 akıllı yardımcı işlemcisiyle bir araya getiriyor.

Huawei Mate 8’in Quad HD versiyonunun çıkıp çıkmayacağı, eğer çıkarsa Force Touch benzeri basınca hassas ekran teknolojisini barındırıp barındırmayacağı, ne kadar RAM ve dahili hafıza içereceği bilinmiyor. Belki de Huawei Mate 8’in CES’te tanıtılacağı söylenen uluslararası versiyonu daha üstün teknik özelliklerle donatılabilir.

Huawei Mate 8 şu an için sadece Çin’de piyasaya çıkacak. Uzay grisi, ay ışığı gümüşü, mocha kahverengisi ve altın şampanya gibi renk seçenekleriyle sunulacak.

İLGİLİ HABERLER