ManşetlerTeknoloji

Alaska Havayolları uçuşundan yere düşen iPhone hayatta kaldı

alaska havayolları iphone

Alaska Havayolları’nın 1282 sefer sayılı uçuşunda yaşanan talihsiz olay, teknolojinin sağlamlığı adına şaşırtıcı bir sonuç doğurdu. Uçaktan düşen ve ardından bir çalılıkta bulunan bir iPhone, hayatta kalmayı başaran nesneler arasına adını yazdırdı. Olay, olağanüstü bir şekilde, telefonun hasarsız kalması ile sonuçlandı.

Oyun tasarımcısı Sean Bates, geçtiğimiz pazar günü, Boeing 737 Max 9 tipi uçağın gövde bölümünün bir parçasını kaybettiği ve bunun bir sonucu olarak acil iniş yapmak zorunda kaldığı olayda telefonu buldu. Telefon, sadece ekranında yarım kalmış bir şarj kablosu takılı halde bulunmakla kalmamış, aynı zamanda açık bir e-posta ve bagaj makbuzunu gösteren ekranı ile de çalışır durumdaydı. Bates, bu ilginç buluşunun fotoğraflarını aynı gün öğleden sonra yayınladı.

Boeing 737 Max 9’un sarsıntılı inişi

Olay, kalkıştan kısa bir süre sonra yaşanan patlayıcı dekompresyon ile kendini gösterdi. Uçak, gövdenin bir kısmını havada kaybettikten sonra, hızla yere düşen parçalar peşinde ABD Portland Uluslararası Havaalanı’na geri dönmek zorunda kaldı.

@seansafyre quick story of how I found a phone that dropped 16,000 feet 😅 definitely belonged to a passenger on #alaskaairlines #asa1282 ♬ original sound – Sean Bates

Amerikan Ulusal Ulaştırma Güvenlik Kurulu, pazar günkü basın açıklamasında, Boeing 737 Max 9’dan düşen iki telefonun bulunduğunu onayladı. Bunlardan biri yolda, diğeri ise bir evin bahçesinde bulundu. Ayrıca bir Portland okul öğretmeni, kendi arka bahçesinde uçağın gövde kapağını buldu.

Elektronik cihazların düşme hikayeleri daha önce de ilgi çekmiş durumdur. Wired dergisi, 2011 yılında bir iPhone 4’ün uçaktan 300 metre yükseklikten düşmesine rağmen sağ kalmayı başardığı bir olayı haber yapmıştı. Cihazın düşüş hızının sonunda, yani son hızına ulaştığında, düşüş oramında bulunan dirençlerin, bu durumda hava, yer çekimine karşı koyduğunu ve durumu açıkladığını yazmıştı.

Ancak, cuma günkü uçuştan düşen telefonun nasıl sağlam kalabildiğini sorgulayanlar için en son hızının yanı sıra, yere çarpan objenin ne kadar esnek olduğu da önemli. Ormanlık bir arazide toprak, düşen objenin etkisini daha fazla dağıtıp, kabul ederek beton gibi düz bir yüzeye kıyasla daha az hasar almasını sağlıyor. Ayrıca, 2011’deki olayda bahsi geçen iPhone 4 gibi, cuma günkü uçuştan düşen telefon da bir kılıf içindeydi, bu da hayatta kalma şansını artırıyordu.

Cumartesi günü ise, Federal Havacılık İdaresi (FAA), daha geniş çaplı bir sorunun göstergesi olup olmadığını görmek için 171 Boeing 737 Max 9 uçağını uçuşa kapattı. Olayın yaşandığı gün The Seattle Times, Boeing’in felakete yol açabilecek alakasız bir arızayla ilgili güvenlik muafiyeti talep ettiğini bildirdi.

Düşme esnasında terminal hızına ulaşmanın ve düşüşü yavaşlatan faktörlerin birleşimi, bu iPhone’un hasarsız kalmasını kısmen açıklıyor. Teknolojinin sınırlarının, beklenmedik olaylar karşısında nasıl zorlandığının ve nadiren de olsa nasıl hayret verici sonuçlar doğurabildiğinin canlı bir örneği bu hikaye sayılabilir.

İLGİLİ HABERLER